Читайте также:
|
|
В науковому пізнанні використовуються такі методи:
1. Методи пізнання на науковому рівні:
- Спостереження -певна система фіксування та реєстрації властивостей і звязків досліджуваного обєкта в природних умовах або в умовах експерименту. Поллягає у цілеспрямованому сприйманні предметів д-ті для одержання беспосередніх уттєвих даних про обєкт пізнання,вивчення предметів,що спираються на такі чуттєво-сенситивні здібності,як відчуття,сприймання,уявлення.Структура:сам спостерігач,обєкт дослідження,умови та засоби спостереження-прилади,установки, вимірювальні знаряддя. Функції:1.фіксація та реєстрація фактів.2.попередня класифіккація фіксованих фактів на засадах певних принципів, сформульованих на основі існуючих теорій.3.порівняння зафіксованих фактів.
- Вимірювання -певна система фіксації та реєстрації кількісних хар-к дослідж. обєкта за допомогою різноман.вимірювальних приладів та апаратів.Вимір-процес визначення відношення однієї кількісної хар-ки обєкту до іншої однорідної з нею,прийнятої за одиницю виміру. Функції: 1.фіксація кількісних хар-к обєкта.2.класиф-ція та порівняння рез-тів вимірювання.
3.Експкримент-метод емпіричного рівня наук.пізнання,спосіб чуттєво-предметної д-ті, коли явища вивчають за допомогою доцільно обраних чи створених штучно умов,що забезп.перебіг у чистому вигляді тих процесів, спостереження за якими необхідне для встановлення законом.звязків між явищами.Переваги:1.обєкти в чистому вигляді.2.глибоке проникнення в сутність обєктів.3.повторюваність.
- Моделювання -вивчення обєкта шляхом створення та дослідження його копії,яка замінює оригінал,ті його сторони тавластивості,які є предметом наукового інтересу.Дає змогу наочніше уявляти дасліджувані явища,усувати шкідливий вплив супровідних сторонніх факторів,тобто досліджувати їх у чистому вигляді.
2 .Загальнонаукові методи:
-Аналіз-розчленування предмета на його складові частини(сторони,ознаки,властивості,відношення) з метою їхнього всебічного вивчення.
-Синтез-обєднання раніше виділених частин(сторін,ознак,властивостей,відношень) предмета у єдине ціле.
-Абстрагування-метод відволікання від деяких властивостей та відношеня обєкта і одночасно зосередження осн.уваги на тих властивостях та відношеннях,які є безпосереднім предметом наукового дослідження.
-Узагальнення-метод наукового пізнання,за доп.якого фіксуються загальні ознаки та властивості певного класу обєктів таздійсн.перехід від один.до загального,від менш загального до більш загального.
-Індукція-такий метод наук.пізнання,коли на підставі знання про окреме робиться висновок про загальне
-Дедукція-метод пізнання,за доп.якого на основі заг.принципу логічним шляхом з одних положень як істинних з необхідністю виводиться нове істинне знання про окреме.
Також використовується історичний (розгляд обєкт.процесу розвитку обєкту, реальної його історії) і логічний (відтворення історичного процесу у його теорет.формі,виявлення якісних змін,тенденції процесу істор.розвитку) методи.
Дата добавления: 2015-09-11; просмотров: 105 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |