Читайте также:
|
|
Знайдемо закон зміни середнього імпульсу електронів у металі під дією зовнішніх сил. Нехай (t) - середній імпульс електронів в момент часу t, нехай f - сила, що діє на кожен електрон. Знайдемо тоді
(t + dt), середній імпульс через час dt.
З імовірністю електрон на протязі часу
буде рухатись без зіткнень, і тому його імпульс, згідно другому закону Ньютона, збільшиться на
dt. З імовірністю
електрон зазнає зіткнення десь на інтервалі dt, після цього "втратить пам'ять" (тобто його середній векторний імпульс стане рівний нулю), і буде набувати додаткового імпульсу
dt протягом інтервалу dt' між моментом зіткнення і кінцем інтервалу dt(dt’<dt). Середнє значення імпульсу електрона в момент t + dt можна знайти як математичне очікування цих двох ситуацій:
(t + dt) =(
)(
(t)+
dt+
(0+
)
Відкинемо величини другого порядку малості:
(t + dt) =
(t)+
dt +
, звідси
,отже
—це рівняння для руху тіла у в'язкому середовищі. Величина
-
грає роль в'язкого опору.
Приклад 1 . Легкопереконатись (методом розділення змінних), що розв’язок рівняння
має вигляд:
якщо початковий середній імпульс .
Фізичний зміст цього розв'язку очевидний. Поки середній імпульс електронів малий, "в'язкий опір" теж малий, так що електрони прискорюються майже рівномірно . Коли середня швидкість електронів зростає до певної величини, сила в'язкого опору компенсує зовнішню силу і електрони рухаються в середньому з постійною швидкістю (стаціонарний режим).
Аналогія: людина, що падає з великої висоти, не розкриваючи парашута, досягає максимальної швидкості біля 60 м/с, яка далі не збільшується, тому що при цій швидкості сила опору повітря рівна силі тяжіння. Приклад 2. , тобто зовнішня сила гармонічна.
1 спосіб: фізично очевидно, що гармонічна сила повинна викликати гармонічні коливання, але зі зсувом по фазі (відставанням), викликаним дією "в'язкого опору". Тому шукаємо розв'язок у вигляді . Підстановка цієї залежності у кінетичне рівняння дає:
.
Використаємо факт лінійної незалежності функцій cos і sin: якщо
, для будь-якого t, то звідси випливає, що А=0, В=0.
для будь-якого t.
Звідсивипливає, що
Легко бачити, що тоді ( - зсув по фазі,
- амплітуда коливань.
2 спосіб: отримаємо той самий результат через комплексні величини. Нехай де
- комплексна амплітуда.
, звідси
. Врахуємо, що
=
.
Тоді
Отже,
Цей результат дає можливість ввести поняття комплексної провідності, яка використовується для характеристики поведінки електронного газу під дією гармонічної електричної сили:
Присутність уявної частини означає зсув по фазі між струмом і напруженістю поля. Комплексна провідність буде використана зараз для опису розповсюдження електромагнітних хвиль у металі.
Дата добавления: 2015-09-11; просмотров: 77 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |