Читайте также: |
|
Ландшафтні композиції формуються за принципом контрасту або нюансу. Остаточно підбирають рослини в ландшафтних композиціях з урахуванням біологічних, функціональних і архітектурно-художніх вимог. При формуванні об'єктів ландшафтного дизайну найчастіше застосовуються такі деревно-кущові угрупування: масиви, ландшафтні групи, одинаки (солітери), алейні посадки, живі огорожі, вертикальне озеленення, квіткове оформлення.
Масиви - поєднання однопорідних або багатопорідних дерев і кущів, що ростуть на значній площі. Масиви, мають ізолюючі і захисні функції, застосовуються для поділу території, маскування, створення тла для декоративних акцентів і підбираються із швидкозростаючих порід (клен гостролистий, дуб, ясен, ялина, сосна). Розрізняють два види масивів - простий і складний.
Простий масив складається з однакових за висотою дерев із загальними декоративними ознаками. Такий масив може складатися з ясеня звичайного, дуба черешкового і червоного, сосни звичайної, клена гостролистого.
Складний масив складається з різних за висотою дерев із різноманітними декоративними якостями. Двох'ярусний масив може складатися з таких угрупувань: береза в першому ярусі і ялина звичайна в другому; сосна звичайна в першому ярусі і липа дрібнолиста в другому; або дуб черешковий у першому ярусі і в другому; граб звичайний з підліском із ліщини, бузини, бересклету. Під час розрахунку щільності посадки в масиві слід виходити з того, що кожний екземпляр повинен мати умови для вільного формування, тобто дерева повинні розміщуватися приблизно за 4 - 8 м одне від другого.
Ландшафтна група - самостійна композиція з дерев і кущів. Розрізняють групи деревні, кущові і змішані. До складу групи входить від 2-3 до 10-12 рослин. Група може бути контрастною або однопорідною, щільною або просвітчастою. Широкі можливості створення груп роблять їх одним із основних елементів ландшафтних композицій. Склад групи залежить від характеру ґрунтів, трав'яного покрову і може бути чистим, тобто складеним з єдиної породи і змішаним - із декількох порід. За способом розподілу дерев і підбором порід їх ділять на ажурні і щільні. Ажурні групи найчастіше формують з берези, клена, горобини, шовковиці та ін. Щільні групи здебільшого складаються з дуба, каштана кінського і ялини колючої. Пропонується вводити до групи непарну кількість дерев і уникати точного шахового розміщення. Відстань між деревами в групах при дрібному матеріалі 1,5-2 м (з наступним проріджуванням) і при багатовіковому 3-4 м і 5-10 м. Оптимальне число дерев у групі - 3.
Група з трьох дерев може бути композиційним центром невеликого простору. Вона може бути однопорідною - ялина, береза, горобина, і різнопорідною - в поєднаннях ялина і береза, верба і тополя та ін. Названі групи добре сприймаються зусібіч проектованої території, вони можуть також акцентувати і вхід на будь-яку ділянку, наприклад, майданчик тихого відпочинку, на дитячий майданчик або до ігрового комплексу. Число 3 встановлене з умов сприймання даної групи з усіх точок, у формі дуже компактної і композиційної цілісності. Ці якості зберігаються для всіх варіантів з непарним числом екземплярів - 3, 5, 7, 9, 11. Причому група з 9 дерев теоретично визначається як межа величини групи. Таким чином, на будь-яких територіях найбільш доцільні ландшафтні композиції з 3, 5, 7 і 9 дерев. За складом дерев ці групи також поділяються на чисті і змішані. В чистих малих групах звичайно налічують декілька дерев однієї породи, ці групи відрізняються чітким силуетом. Групи можна оформлювати узліссям із красивих кущів для створення плавного переходу до газона.
Групи розділяються також на однорядні і багаторядні зі збереженням превалюючого значення однієї з порід. Багаторядні групи створюються з дерев 1 -ї та 2-ї величини з включенням кущів і можуть бути призначені для захисту від вітру, а також для захисту від шуму та ін.
Дуже ефектні на рекреаційних майданчиках букетні групи. Такі групи з декількох стовбурів (ясен, тополя, береза, липа, каштан, дуб) утворюють красиву щільну крону великого діаметра і є природною кроною для захисту від сонця. Група «хоровод» може застосовуватися для фіксації невеликого простору, створюючи відчуття його «замкненості» з метою організації невеликої зони відпочинку. Ця група може застосовуватися для декорування неприємних об'єктів (сміттєзбірників, автостоянок та ін.).
Одинак (солітер, в перекладі з французького «самотній») - це одиничне дерево або кущ, посаджені окремо від масиву дерев. Екземпляри одинаки (солітери) повинні бути біологічно повноцінними та декоративно виразними деревами і максимально відображати особливості даного виду. Декоративні якості можуть виявлятися в рясному цвітінні (яблуня Недзведського), візерунчасті крони (береза бородавчаста), в мозаїці листя (клен польовий), кольорові листя (клен сріблястий), яскравих плодах (горобина звичайна), структурі гілок і кольорі кори (горіх волоський). Слід ураховувати і аромат під час цвітіння, наприклад, всіх видів лип, акації білої, чубушника, черемшини та ін. При розміщенні солітера в безпосередній близькості до групи або масиву дерев, малої архітектурної форми, обладнання для гри, необхідно прагнути до того, щоб цей екземпляр був контрастним сполученням. Цього можна досягти відмінністю в кольорі крон (наприклад, світла береза на тлі хвойної групи), відмінністю у формі крон (наприклад, тополя на тлі групи з клена), відмінністю фактури дерева та тла, наприклад, одиноке дерево на тлі підпірної стінки (горобина звичайна на тлі підпірної стінки з білого піщаника).
Прийоми розміщення солітерів можуть бути найрізноманітніші. Одиничне дерево може розміщуватися в центрі невеликої галявини, в цьому разі воно повинне бути 1 -ї або 2-ї величини з щільною кроною (це може бути береза, каштан та ін.). Одиничне дерево при дорозі підкреслює її вигин. Крислате дерево може утворювати затінки на майданчику для відпочинку або «поживлювати» берегову лінію водойми. Дерево може також бути перешкодою для подальшого руху або ж підкреслювати розгалуження доріг. Надмірна кількість солітерів послаблює їхнє декоративне значення. Чим ближче дерево до глядача - тим більш вишуканими повинні бути його елементи; чим далі розташоване дерево від глядача - тим більше уваги при виборі повинно бути звернено на його загальний силуетний малюнок, оскільки в цьому разі деталі «стушовуються» відстанню, а сприймається загальний вид дерева в цілому. Відстань солітера від глядача повинна бути не менша його подвійної висоти. Форма дерева сприймається без помітного викривлення з відстані, рівної трьом його висотам. Застосування таких солітерів можливе лише на значних територіях. На невеликих ділянках доцільні екземпляри з вишуканими елементами: горобина звичайна, яблуня Недзведського, береза бородавчата, клен гостролистий, ялина та ін.
Кущі для солітерних посадок використовуються найчастіше в штамбовій формі (бузок звичайний, черемшина, сніжноягідник та ін.). Одинока рослина може збагачувати силует будь-якого майданчика для відпочинку або Ігрового майданчика оригінальною формою крони (каштан кінський, ялина колюча) або сприяти створенню певного настрою (береза біля входу на ігровий майданчик, плакуча верба біля декоративного басейну на майданчику відпочинку). Дуже часто поодинокі дерева виконують сонцезахисну функцію. Для зменшення пошкодження таких рослин доцільно розміщувати їх на 25-50 см вище від рівня землі і захищати по периметру лавами або невеликим підпірним муром.
Алейні насадження застосовуються для визначення планувальної структури будь-якого простору, де пішохідні доріжки і алеї проектують для зв'язку різноманітних функціональних зон.
Слід виділити алеї - головні, що зв'язують найбільш важливі планувальні елементи; основні - об'єднують між собою майданчики різноманітного призначення; другорядні - ведуть до різноманітних входів; декоративні - для організації епізодичного руху на невеликих ділянках відпочинку. Ширина алей залежить від функціонального призначення, інтенсивності пішохідного потоку і коливається від 0,75 м до 3,5 м.
Посадки зелених насаджень на головних алеях зазвичай проектуються в регулярному стилі. Озеленення основних і другорядних алей може бути вирішене в регулярному, змішаному і вільному стилях. Алеї, призначені для епізодичного руху, найчастіше проектуються в ландшафтному стилі.
Дерева для алейних посадок повинні мати рівний, прямий стовбур і правильну крону. Якщо довжина головної алеї 200 м, на рівній поверхні доцільні двосторонні рядові посадки дерев (липи, платана, клена, каштана, тополі та ін.). Якщо довжина алеї 300-600 м і її часто перетинають другорядні дороги, необхідно вводити акценти, що послаблюють одноманітність рядових посадок. На поворотах і перехрестях висаджують дерева, що відрізняються від основних посадок формою крони, кольором листя і розмірами. Одноманітність рядових посадок уздовж алеї - основна небезпека, що виникає при її оформленні. озеленення використовуються виткі багаторічні рослини з різноманітними формами і кольорами плодів, фактурою і забарвленням листя. Багато з них легко розмножуються. Ліани придатні і для створення пергол, альтанок, тінистих алей, вони яскраво доповнюють і прикрашають підпірні мури, загороди.
Для розміщення рослин вертикального озеленення потрібна установка спеціальних опор. Для плаваючих ліан це всілякі решітки, каркаси, трельяжі, шнури, планки. Для витких ліан опори не повинні прилягати щільно до стін, оскільки їм необхідний простір для вільного руху верхівки паростків. Товщина опор повинна бути не більшою, ніж 5-8 см, тобто не перевищувати діаметр обертання стебла, щоб ліана не сповзала з опори. Вертикальне озеленення надає додаткової виразності будинкам і фасадам. Необхідно пам'ятати, що застосування його особливо доцільне на південних і західних фасадах і на глухих кінцях будинків, бо воно запобігає перегріванню будинку і захищає від шуму. Однак деякі виткі рослини не рекомендується висаджувати з південного і південно-західного боків споруд (виноград лисячий, виноград Віча, виноград японський, плющ, горошок духмяний).
Вертикальне озеленення є гарним тлом для квіткових композицій. Квіткові композиції створюються з трав'янистих рослин (багаторічників, дворічників, однорічників). Вони поділяються, таким чином, залежно від тривалості життя:
- багаторічники (5—10 років);
- дворічники (2 роки);
- однорічники (1 рік).
Під час створення ландшафтних композицій з квітами враховують біологічні властивості (вимоги до освітлення, температурного режиму, вологості і складу ґрунтів) та архітектурно-художні властивості (висоту розгалуження стебел, забарвлення і фактуру квітів та листя, час і тривалість цвітіння).
Одна з основних властивостей квітів, що визначає їх композиційну цінність, - це їхня висота, від якої залежить спроможність оглядати їх. За висотою квіти поділяються на дуже низькі (до 10— 12 см), середні (25—30 см), високі (50—80 см) і дуже високі (вище 80 см). Квіткові композиції доцільно створювати таким чином, щоб дуже низькі квіти розміщувалися поблизу від місця огляду, середні - дещо збоку, високі і дуже високі - посеред квітника невеликими групами, а більш крупні - на задньому плані квітника.
ЛЕКЦИЯ 2
Дата добавления: 2014-12-23; просмотров: 98 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |