Читайте также:
|
|
Професійна компетентність сучасного вчителя повинна включати вміння вільно орієнтуватися в потоці наукової інформації, створювати авторські навчальні програми, запроваджувати інноваційні педагогічні технології. Творчий підхід до розв’язання нестандартних педагогічних завдань можливий лише за умови свідомого оволодіння методами наукового пізнання, ознайомлення з методологією і логікою наукового дослідження. Тому одним із найважливіших завдань підготовки педагогічних кадрів є виховання творчих учителів, здатних до науково-дослідної діяльності.
Наукове дослідження – цілеспрямоване вивчення об’єкта, явища, в якому використовуються методи науки і яке розкривається законом розвитку даного об’єкта, формує нові знання про нього, пояснює закони його функціонування і вказує на шляхи та форми використання одержаних знань в інтересах суспільства. Воно характеризується об’єктивністю, відтворюваністю, доказовістю і точністю.
Метою наукового дослідження є всебічне, об'єктивне і ґрунтовне вивчення явищ, процесів, їх характеристик, зв'язків на підставі розроблених у науці принципів і методів пізнання, а також отримання корисних для діяльності людини результатів, упровадження їх у виробництво для підвищення його ефективності. При науковому дослідженні важливо враховувати все, концентруючи увагу як на основних, ключових питаннях теми, так і побічних фактах, які на перший погляд здаються малозначимими.
Науково вивчати - це не тільки дивитись, але й бачити, помічати окремі частковості, велике в малому, не відхиляючись від головної теми дослідження.
Результати наукових досліджень тим кращі, чим вищий науковий рівень висновків, узагальнень, чим вища їх достовірність та ефективність.
Курсова робота (курсовий проект) – окремий заліковий кредит навчальної дисципліни, що оцінюється як самостійний вид навчальної діяльності студента і виконується після закінчення вивчення певного предмета або групи дисциплін. Це серйозне комплексне, об'ємне навчально-наукове дослідження, яке передбачає творчий підхід студента до опрацювання його змісту і ретельність, грамотність оформлення. Студент, готуючи курсову роботу, систематизує, поглиблює і закріплює знання, отримані в процесі навчання. Виявлений ступінь засвоєння ним теоретичного матеріалу оцінюється за 100-бальною шкалою. За рівнем виконання курсової роботи і результатами її захисту робиться висновок про засвоєння студентом знань із дисципліни, що виявляється у відповідній оцінці.
До курсової роботи пред’являють вимоги, найважливіші з яких:
актуальність тематики, відповідність її сучасному стану і перспективам розвитку певної галузі науки, практичним завданням і загальним цілям курсового проекту;
вивчення і критичний аналіз наукової літератури, періодики;
вивчення і характеристика історії досліджуваної проблеми та її практичного стану, а також передового педагогічного та особистісного досвіду автора;
чітка характеристика мети, об’єкта, предмета, завдань, гіпотези і методів дослідження, описання та аналіз проведених автором експериментів;
узагальнення результатів, обґрунтування висновків і практичних рекомендацій.
Мета написання курсової роботи:
- поглиблення, узагальнення і закріплення теоретичних знань та практичних умінь студентів;
- вироблення навичок самостійно працювати з навчальною і науковою літературою, електронно-обчислювальною технікою, лабораторним обладнанням, використовувати сучасні інформаційні засоби та технології;
- розвиток творчого підходу до застосування на практиці набутих знань та розв’язування практичних завдань;
- систематизація та узагальнення навчального матеріалу.
Під час підготовки курсової роботи необхідно:
ü виявити глибоке розуміння висунутих наукових концепцій і принципів;
ü отримати широкі знання фактичного матеріалу;
ü застосувати їх до розв’язання конкретних завдань;
ü продемонструвати розвинуте аналітичне мислення, наукові здібності;
ü виявити ґрунтовні знання зі спеціальності, високий рівень фахових знань;
ü продемонструвати навички самостійної роботи, уміння користуватися додатковою літературою;
ü виявити зацікавленість до поглибленого дослідження.
Як наукове дослідження, курсова робота є формою реалізації інтелектуальної діяльності студента, результати найцікавіших досліджень можуть бути опубліковані в збірках студентських наукових робіт та в наукових записках.
Курсова робота дає можливість виявити творчий та науковий потенціал студента, а також може бути сходинкою до подальшої наукової роботи. У процесі її підготовки розвиваються навички самостійного вивчення й узагальнення наукової літератури з будь якого вузького питання. Крім того, під час написання курсової роботи в студентів формуються навички роботи з літературою, які необхідні йому, як майбутньому вчителю, котрий повинен уміти не лише підбирати необхідну літературу при підготовці до уроку, а й писати фахові статті, готувати доповіді на педагогічні семінари, наради, круглі столи, конференції.
Слід зазначити, що в процесі наукового пошуку в студентів формуються вміння приймати самостійні рішення після аналізу проблемної пізнавальної ситуації курсового дослідження. Зазначене є важливим для підготовки майбутнього вчителя, формування його як дослідника.
Структура курсової роботи:
· Титульний аркуш.
· План.
· Вступ.
· Основна частина.
· Висновки.
· Додатки (не обов’язково).
· Список використаних джерел.
Курсова робота має бути надрукована чітко, без помилок і виправлень. Текст курсової роботи може ілюструватись кресленнями, рисунками, схемами, фотографіями, графіками, діаграмами та таблицями.
Якщо в курсовій роботі спеціальні терміни, скорочення, символи, позначення і таке інше повторюється менше трьох разів, перелік не складають, а їх розшифровку наводять у тексті при першому згадуванні.
Не можна вести виклад матеріалів від першої особи: «Я вважаю…», «Мені здається…», «На мою думку…» та ін.. Необхідно використовувати словесні формули: «На наш погляд…», «Ми вважаємо…» та ін.
Під час згадування в тексті прізвищ учених ініціали, як правило, ставляться перед прізвищем – В.Г. Кремень, а не Кремень В.Г., як це прийнято в списках літератури [6].
Оптимальний обсяг курсової роботи (основна частина) становить 25-30 сторінок друкованого тексту.
Дата добавления: 2014-12-15; просмотров: 132 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |