Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

З історії малого підприємництва

Читайте также:
  1. III. Особенности участия субъектов малого и среднего предпринимательства в закупках в качестве субподрядчиков
  2. Базовая идея алгоритма кодирования Хаффмена для двоичных кодов заключается в том, чтобы начинать с малого количества символов и переходить к большим количествам символов.
  3. Бизнес – мастерская для субъектов малого и среднего предпринимательства
  4. Види підприємництва
  5. Викладачів історії та суспільних
  6. Від витворів мистецтва до друкарського штампу. До історії виробництва фарфору і фаянсу в Україні
  7. Вопрос 21. Полномочия субъекта РФ по поддержке малого предпринимательства
  8. Врожденные пороки сердца с обеднением малого круга кровообращения
  9. Врожденные пороки сердца с обогащением малого круга кровообращения
  10. Галицько-Волинська Держава та її місце в історії України

Роль малих підприємств у західній економіці почала суттєво змінюватися від 70-х років. До цього цей сектор вважали не­перспективним, і йому не приділяли уваги з боку держави та дослідників. Ще в середині 70-х років американський фінансист Ендрю Тобіас прогнозував, що великі компанії зростають так швидко та утворюють так багато конгломератів, що до 1998 р. залишиться лише 479 гігантських корпорацій. Вони повністю домінуватимуть в економіці. Незалежний підприємницький сектор буде під загрозою вимирання.

Справді, американська економіка в цей час була незаперечним доказом цих прогнозів. Обсяги діяльності 500 найбільших корпорацій щороку зростали. За даними на 1979 р., їхні продажі сягнули 58% валового національного доходу, що було на 37% більше, ніж 25 років тому. На них працювало три чверті осіб, зайнятих у сфері матеріального виробництва. Країна переживала пік злиття компаній у конгломерати.

На тлі такого розвитку подій ні у кого не було сумнівів щодо перетворення західних економік на олігархію гігантів, у якій не знайдеться місця для малих підприємств.

Однак протягом 70-х років центр тяжіння бізнесу поступово почав зміщуватися у сектор малого підприємництва. Це виявилося в суттєвому зростанні кількості малих підприємств та їх впливу на створення національного доходу, робочих місць, сти­мулювання конкуренції. До того ж, намітилась тенденція виходу малих підприємств за межі традиційних галузей (торгівлі, побутового обслуговування, громадського харчування) та появи їх у наукомістких сферах, таких як біотехнологія, електроніка, зокрема розроблення комп'ютерної техніки, інформаційні послуги. Розпочався процес появи на ринку низки інноваційних підприємств, головною діяльністю яких стало здійснення винаходів та їх практична реалізація чи продаж великим корпораціям.

Англійські економісти П. Берне та Дж. Дьюгерст вказують, що на початку 90-х років на фірми, на яких працює менше ніж 500 осіб, припадало понад 98% усіх підприємств Західної Європи. У середньому в країнах Європейської Співдружності 95% підприємств малі. У США до групи малих входить 90% усіх підприємств. Вони виробляли 43% ВНП. Рекордне співвідношення між малими та великими фірмами існує в Японії. У цій країні 99,2% компаній є малими та середніми.

Світова економіка переживає "бум" розвиток малого підприємництва, який щоразу набуває більших темпів, що зумовлено такими обставинами:

Технологічними змінами, поглибленням спеціалізації та децентралізацією виробництва. Відбувається посилена інформа­тизація суспільного життя, яка дає поштовх до швидкого зростання кількості малих фірм з надання бізнесових та інформаційних послуг, особливо комп'ютерних. Процес інформатизації супроводжується появою нових галузей з вузькоспеціалізованим виробничим процесом, який може бути забезпечений лише на підприємствах невеликого розміру.

Процес децентралізації виробництва, який набув великого поширення протягом останніх десятиліть XX ст., охоплює багато малих підприємств. Великі фірми розміщують замовлення на виготовлення різноманітних комплектувальних, деталей для монтажу автомобілів, комп'ютерів, конвеєрних ліній, та ін. серед малих підприємств субпідрядників.

Зростання послуг в економіці. Протягом останніх десятиріч спостерігається поступове переміщення попиту від реальних товарів до різних послуг. Щоразу, поряд із традиційними, з'являються їх нові види, зокрема такі, як: бізнес консультування, інформаційне (комп'ютерне) забезпечення, нові види побутового обслуговування, медичні, освітні та соціальні послуги. Оскільки надання послуг завжди було традиційним полем діяльності малих підприємств, їх роль у цьому напрямі зростає.

Проведенням приватизації та зменшенням регулювальної ролі держави в деяких галузях, забезпеченням державою свободи підприємницької діяльності, розширенням державної підтримки малого бізнесу.

Розгортання процесів приватизації дало поштовх розвиткові приватного підприємництва. Протягом 80-их першої половини 90-х років слідом за Великобританією більш ніж у 100 країнах світу було приватизовано понад 100 тис. приватних підприємств, не вра­ховуючи сотень тисяч дрібних магазинів, компаній сфери послуг та сільськогосподарських ферм. У Західній Європі цей процес найбільше охопив Францію, Німеччину, Австрію, Італію, Швецію, Грецію, Португалію та Іспанію. Тепер приватизація, особливо мала, стала одним з головних чинників становлення та зростання сектору малого бізнесу в Центрально-Східній Європі.

Реформами податкової системи. Удосконалення податкової системи та перетворення її на стимулятор економічної активності також дає поштовх розвиткові нових підприємств.

Зростанням співпраці малого та великого бізнесу. З 80-х років малі підприємства почали інтегруватись у структуру великих компаній. У таких випадках великий бізнес, крім власних підрозділів, організовує мережу дрібних автономних господарських одиниць, якими управляють їхні орендарі або власники. До того ж малі та великі підприємства не протистоять одні одним, не ведуть між собою боротьби, а чесно співпрацюють та конкурують, взаємодоповнюючи свій внесок в економічний розвиток.

Малим підприємствам це вигідно, оскільки вони перебувають під протекторатом великих компаній і мають від них гарантовані замовлення. Наприклад, тільки в районі Турина фірма "Фіат" має 16 тис. підрядників. Фірму "Дженерал Моторс" обслуговують 32 тис. постачальників, а її продукцію реалізують десятки тисяч самостійних дилерів.

Появою ніш у споживанні внаслідок швидкої зміни моди на різні
товари та активної диференціації смаків споживачів.
Покупці часто
вже не задовольняються традиційними товарами, а хочуть чогось
екзотичного та незвичайного. Особливо така тенденція помітна в
часи підвищення життєвого рівня населення в розвинених країнах.
Це створює ідеальні "ніші" для малих підприємств, які заповнюються
у для задоволення найвибагливіших смаків та інтересів.
Прикладами таких незвичайних підприємств є крамниці старих речей (одяг різноманітних стилів моди 20, 30-річної давності), речей відомих людей, одягу нетрадиційних стилів, екзотичних тварин, речей для "неформальних" молодіжних груп, ресторани з делікатес­ною їжею тощо.

Зростанням безробіття і, як наслідок, зростанням кількості самозайнятих. Багато осіб, які тривалий час не можуть знайти роботу, пробують свої сили у приватному бізнесі.

Тенденція до зростання кількості самозайнятих спостерігається в усіх розвинених країнах, у США також. З 1975 по 1990 кількість самозайнятих тут збільшилось на 54%. Серед цієї категорії зайнятих помітнішу роль відіграють жінки, їх частка в загальній кількості само зайнятих за згаданий період зросла від 26,1 до 32,2%.

Зростанням популярності надомного бізнесу. Цьому сприяють такі фактори, як можливість уникнути проблем, пов'язаних з організацією офісу, бажання заощадити кошти на оренду та інші офісні витрати, працювати в приємному домашньому середовищі та ефективніше поєднувати відпочинок, роботу й домашні справи (людина отримує більше можливостей для самоорганізації та розподілу часу на різноманітні обов'язки).

Надомний бізнес особливо поширився у сфері послуг: до таких традиційних занять, як пошиття одягу, взуття, виготовлення коштовних прикрас, художніх речей, приєдналися бухгалтерські послуги, робота на комп'ютері, редагування, переклади, юридичні консультації тощо. Приблизно 52 млн., або 40% зайнятого населення СІМА 1997 р. працювало в домашніх офісах, 1975 р. цей показник становив лише 2,5 млн. осіб.

Надомний бізнес є вагомим джерелом зайнятості для жінок, студентів, пенсіонерів та інвалідів. За даними Європейського Союзу, чисельність жінок серед надомників становить 90-95% у Греції, Італії. Нідерландах, Ірландії, 84% у Франції, 91,5% Японії.

Поширення ідей вільного підприємництва, зростання ролі філо­софії "підприємницького успіху " як каталізатора підприємницької активності.

Особливою популярністю ідеї власного незалежного бізнесу користуються в США. Упродовж сторіч вони надихали і надихають цілі покоління людей до великих звершень. Успіх бізнесу залежить не лише від добрих організаторських здібностей чи "ніш", але й від того невгасимого прагнення, бажання досягти цілей, незважаючи на перепони, чи навіть численні невдачі.




Дата добавления: 2014-12-15; просмотров: 108 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав




lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.011 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав