Студопедия  
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

ПРИНЦИПИ ТА УЧАСНИКИ ПРОВАДЖЕННЯ В СПРАВАХ ПРО АДМІНІСТРАТИВНІ ПРАВОПОРУШЕННЯ

Читайте также:
  1. Адміністративна відповідальність та адміністративні стягнення
  2. Адміністративне стягнення – це міра відповідальності, примусовий захід державного впливу, що застосовується до особи за скоєння адміністративного правопорушення (проступок).
  3. Адміністративний процес і адміністративні провадження
  4. Адміністративні методи -це сукупність прийомів, впливів, за­снованих на використанні об'єктивних організаційних відносин між людьми та загальноорганізаційних принципів управління.
  5. АДМІНІСТРАТИВНІ ПРАВОПОРУШЕННЯ
  6. Адміністративні стягнення: поняття та види
  7. Антикорупційні принципи
  8. Біологічні принципи боротьби з трансмісійними та природно осередкованими захворювання. Воші
  9. Богословсько - юридичні принципи
  10. В основі здорового способу життя лежать соціальні і біологічні принципи.

Провадження в справах про адміністративні правопорушен­ня здійснюється на підставі єдиних принципів, серед яких можна назвати такі:

— законність;

— публічність;

— гласність;

— об’єктивність;

— здійснення провадження національною мовою;

— безпосередність провадження;

— дотримання змагальності сторін;

— простота та швидкість (оперативність) провадження;

— дотримання права на захист законних інтересів громадян;

— рівність осіб, які беруть участь у провадженні.

До осіб, які беруть участь у провадженні, належать:

— особа, яка притягується до адміністративної відповідаль­ності;

— потерпілий;

— законні представники;

— захисник;

— свідок;

— експерт;

— перекладач.

Центральною фігурою в провадженні є особа, яку притягу­ють до адміністративної відповідальності. Навколо неї, власне, і концентрується процесуальна діяльність всіх інших суб’єктів провадження.

Особа, яка притягується до адміністративної відповідаль­ності, має право: знайомитися з матеріалами справи; давати пояснення; подавати докази; заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою захисника; ви­ступати рідною мовою; користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскар­жити постанову в справі.

Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної від­повідальності. Під час відсутності цієї особи справа може бути розглянута лише у випадках, коли є дані про своєчасне її спо­віщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи. Части­ною 2 ст. 268 КпАП передбачено перелік категорій справ про адміністративні правопорушення, при розгляді яких участь особи, щодо якої здійснюється провадження, є обов’язковою. У разі ухилення її від явки за викликом уповноваженого орга­ну (особи), її може бути піддано приводу. Законами України можуть бути передбачені й інші випадки, коли явка особи, щодо якої здійснюється провадження, є обов’язковою.

Потерпілим є особа, якій адміністративним правопорушенням заподіяно моральну, фізичну або матеріальну шкоду. Участь потерпілого в провадженні має "обвинувачувальну спрямова­ність", він бере участь з метою захисту своїх прав, інтересів, намагається довести, що правопорушення дійсно мало місце і його інтереси порушено, йому завдано шкоду. Йому надається право: знайомитися з матеріалами справи; заявляти клопотан­ня; оскаржувати постанову в справі; його може бути опитано як свідка відповідно до ст. 272 КпАП.

Законні представники — батьки, усиновлювачі, опікуни, пік­лувальники — представляють інтереси особи, яку притягують до адміністративної відповідальності, чи потерпілого, які є неповнолітніми або через свої фізичні чи психічні вади не можуть самі здійснювати свої права. Вони мають право: знайо­митися з матеріалами справи; заявляти клопотання від імені особи, інтереси якої представляють; приносити скарги на рі­шення органу (посадової особи), який розглядає справу.

Захисником може бути адвокат або особа, яка є фахівцем у галузі права і за законом має право на надання правової допо­моги особисто чи за дорученням юридичної особи. Захисник має право: знайомитися з матеріалами справи; заявляти клопо­тання; за дорученням особи, яка його запросила, від її імені виносити скарги на рішення органу (посадової особи), який розглядає справу, а також інші права, передбачені законами України.

Як свідок у справі про адміністративне правопорушення може бути викликана будь-яка особа, про яку є дані, що їй відомі будь-які обставини, що підлягають встановленню в цій справі. Свідок зобов’язаний з’явитися в зазначений час на виклик органу чи посадової особи, які розглядають справу, дати правдиві пояснення, повідомити все відоме йому в справі і відповісти на поставлені запитання.

Експерт призначається органом (посадовою особою), в про­вадженні якого перебуває справа про адміністративне право­порушення, у разі, коли виникає потреба в спеціальних знаннях.

Експерт зобов’язаний з’явитися на виклик органу (посадової особи) і дат об’єктивний висновок з поставлених перед ним питань.

Експерт має право: знайомитися з матеріалами справи, що стосуються предмету експертизи; заявляти клопотання про на­дання йому додаткових матеріалів, необхідних для дачі виснов­ку; з дозволу органу (посадової особи), в провадженні якого перебуває справа про адміністративне правопорушення, ставити особі, яка притягується до відповідальності, потерпілому, свідкам запитання, що стосуються предмета експертизи; бути присут­нім при розгляді справи.

Перекладач призначається органом (посадовою особою), в провадженні якого перебуває справа. Він зобов’язаний з’яви­тися на виклик органу і зробити повно й точно доручений йому переклад. Як перекладач може бути запрошена й особа, що розуміє знаки німих та глухонімих.

Основне завдання прокурора в провадженні у справах про адміністративні правопорушення передбачене Конституцією (розділ VII) та Законом України 5 листопада 1991 р. "Про про­куратуру", тобто реагувати на будь-яке порушення, а якщо воно не усунено — своєчасно реагувати на порушення провадження в порядку нагляду. Прокурор, заступник прокурора, здійснюючи нагляд за додержанням і правильним застосуванням законів при провадженні в справах про адміністративне правопорушен­ня, має право: порушувати провадження в справі про адміністра­тивне правопорушення; знайомитися з матеріалами справи; перевіряти законність дій органів (посадових осіб) при провад­женні в справі; брати участь у розгляді справи; заявляти кло­потання; давати висновки з питань, що виникають під час розгляду справи; перевіряти правильність застосування від­повідними органами (посадовими особами) заходів впливу за адміністративні правопорушення; опротестовувати постанову і рішення за скаргою в справі про адміністративне правопору­шення; зупиняти виконання постанови, а також вчиняти інші передбачені законом дії.

Всі учасники провадження у справах про адміністративні правопорушення розподіляються на певні групи залежно від різних критеріїв, серед яких домінуючими є: роль іпризначення, зміст і обсяг повноважень, форми і методи участі, залежно від яких учасники провадження поді­ляються на:

а) компетентні органи та посадових осіб, що наділені правом приймати владні акти, складати правові документи, які впли­вають на результат справи (органи, уповноважені розглядати справи про адміністративні правопорушення, особи, що мають право складати протокол про адміністративне правопорушення, особи, що мають право здійснювати процесуально-забезпечу­вальні заходи примусу);

б) особи, що мають безпосередні інтереси у справі (особа, що притягується до відповідальності, потерпілий, їх законні представники);

в) особи і органи, що сприяють здійсненню провадження (свідки, експерти, перекладачі);

г) інші особи та органи, що сприяють виконанню постанов у справі, профілактиці адміністративних правопорушень.

О. Кузьменко усіх учасників провадження у справах про адміністративні правопорушення класифікує за характером процесуального статусу на 3 групи: суб’єкти, що вирішують справи; суб’єкти, щодо яких вирішуються справи; допоміжні учасники провадження.

Центральною фігурою провадження у справах про адмініст­ративні правопорушення є особа (орган), що розглядає справу. Стаття 213 КпАП надає перелік відповідних осіб:

а) адміністративні комісії при виконавчих органах сільських, селищних та міських рад; Закон України від 9 квітня 1999 р. "Про місцеві державні адміністрації" передбачає право розгляду справи про адміністративне правопорушення місцевих держав­них адміністрацій (ст.25).

б) виконавчі комітети сільських, селищних та міських рад;

в) районні, районні у містах, міські чи міськрайонні суди (судді);

г) органи внутрішніх справ, органи державних інспекцій та інші органи (посадові особи), уповноважені на те КпАП.

Підвідомчість справ про адміністративні правопорушення нерозривно пов’язана із компетенцією адміністративно-юрисдикційних органів. Компетенція — коло повноважень, закріпле­них законом за конкретним органом (особою) щодо розгляду справ про адміністративні правопорушення. Відповідна компе­тенція включає 2 аспекти: перший полягає у тому, що орган може розглядати тільки ті справи про адміністративні право­порушення, які за ним закріплені відповідною статтею (стат­тями) КпАП. Другий дістає вияв у тому, що орган, який роз­глядає справу, повинен керуватися нормами, передбаченими КпАП (глави 16, 17, 18, 22, 23), тобто враховувати місце, строки розгляду справи, порядок розгляду справи колегіальним орга­ном, вимоги щодо змісту постанови, порядок і строки доведення постанови до відома заінтересованих осіб тощо.

За характером компетенції виділяють спеціалізовані органи, які розглядають сирами про адміністративні правопорушення, для яких розгляд відповідних справ с головним призначенням (адміністративні комісії), а також інші органи (для яких розгляд таких справ є однією із функцій разом з іншими). За обсягом компетенції органи, які розглядають значну кількість справ про адміністративні правопорушення, і органи, які розглядають лише одну категорію відповідних справ.

 

 




Дата добавления: 2014-12-19; просмотров: 95 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав




lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.008 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав