Читайте также:
|
|
До біологічних принципів відносяться такі:
- спосіб життя повинен відповідати віку;
- спосіб життя повинен забезпечуватися енергетично;
- спосіб життя має бути зміцнюючим;
- спосіб життя має бути ритмічним;
- спосіб життя має бути не напруженим.
До соціальних принципів відносяться такі:
- спосіб життя має бути естетичним;
- спосіб життя має бути моральним;
- спосіб життя має бути вольовим.
Структура здорового способу життя повинна включати наступне:
- - суворий контроль за станом свого організму (знання свого організму, самоконтроль стану здоров'я, регулярна диспансеризація, у тому числі сьогодні це флюорографія, огляд зубів, огляд молочних залоз і так далі, звернення до лікаря при перших ознаках нездужання та ін.);
- - гігієнічну обгрунтованість поведінки (у тому числі і психогігієну);
- - оптимальну рухову активність;
- - активна трудова діяльність (улюблена робота, навчанняȬ досягнення майстерності в обраній професії та ін.)
- - тренування імунітету, розумне використання методів загартування;
- - раціональне харчування;
- - психофізичну регуляцію (уміння зняти нервову напругу за допомогою м'язового розслаблення, рефлексотерапії та ін., уміння управляти своїми емоціями, розвиваючи у себе оптимізм, почуття гумору);
- - психосексуальну і статеву культуру, щасливе сімейне життя;
- - раціональний режим життя на основі вимог індивідуального біоритму;
- - відмова від шкідливих звичок;
- - валеологічна самоосвіта.
Кожна з позицій ЗСЖ характеризується психофізіологічною задоволеністю, що позитивно позначається на стані здоров'я.
ЗСЖ формується на основі валеологічного навчання і виховання бажано з раннього дитинства, коли вироблення умовних рефлексів міцніше і надійніше. При цьому важливо, що ЗСЖ захищає здоров'я з дитинства - коли стійкість організму, що формується, низька і ризик втрати здоров'я підвищений. Хочеться ще раз підкреслити значення особистого прикладу вчителя (батька) – той хто навчає не має права порушувати те, чому вчить. Дієвим є стиль спілкування з установкою: "Роби, як я! Роби разом зі мною"!, а не декларації типу "Роби, як я кажу".
Спосіб життя багато в чому залежить від самосвідомості людини. При цьому велике значення має позитивна мотивація для збереження здоров'я і виховання установок на довге здорове життя. Це основний напрям роботи в педагогічній валеології.
Формування ЗСЖ є виключно тривалим процесом і може (і повинен!) тривати усе життя. До того ж позитивний ефект ЗСЖ проявляється не відразу, іноді він відстрочений на роки.
Відстрочений кумулятивний ефект негативних чинників способу життя і уповільнений ефект дії тих або інших його оздоровчих чинників є однією з головних причин антивалеологічної поведінки більшості людей і нездорового способу життя.
Цим пояснюється складність роботи по формуванню ЗСЖ. Але ця робота потрібна. Бо, як писав Мишель де Монтень (французький філософ-гуманіст, 1533-1592 р. г): "Здоров'я - це коштовність, і при тому єдина, заради якої дійсно варто не жаліти часу, сил, праць і всяких благ, але і пожертвувати заради нього часткою свого життя, оскільки життя без нього стає нестерпним і принизливим".
Дата добавления: 2014-12-20; просмотров: 186 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |