Читайте также:
|
|
Олігофренопедагогіка є педагогічною наукою, яка займається питаннями вивчення процесів розвитку, виховання і навчання дітей з порушеннями інтелектуального розвитку.
Олігофренопедагогіка є галуззю спеціальної педагогіки, вона використовує ті ж спеціальні методи, принципи, поняття, якими оперує спеціальна педагогіка. Олігофренопедагогіка вивчає проблеми виховання і навчання, шляхи корекції недоліків розвитку розумово відсталих дітей, а також питання їх соціальної реабілітації. Виникла на початку 19 ст. як певний напрям в розвитку медицини і педагогіки. Першими вихователями розумово відсталих дітей в спеціальних відділеннях при психіатричних лікарнях і спеціальних притулках були лікарі. Французький лікар і педагог Е. Сегенраз розробив у середині 19 ст. систему виховання і навчання розумово відсталих дітей, засновану на розвитку їх активності, дієздатності за допомогою спеціального режиму і особливих вправ — тренувань органів чуття, уваги, моторики, волі. У 2-ій половині 19 ст. з введенням в багатьох країнах загального початкового навчання посилилась увага до легких форм розумової відсталості дітей; для них почали створюватися спеціальні класи і школи. Становлення Олігофренопедагогіки за кордоном пов'язано з іменами Ж. Демора, Декролі (Бельгія), Б. Меннеля і А. Фукса (Німеччина), А. Біне, Ж. Філіппа і П. Бонкура (Франція). У розвиток вітчизняної дореволюційної і радянської олігофренопедагогіки значний внесок внесли Е. Д. Грачева, М. П. Постовськая, Ст. П. Кащенко, А. Н. Граборов, Л.С. Виготський, Г. М. Дульнев і ін. Перший допоміжний клас для розумово відсталих дітей в Росії був відкритий в 1908, перша допоміжна школа — в 1910. У колишньому радянському союзі виховання і навчання дітей з легкими формами розумової відсталості здійснювалося в спеціальних допоміжних школах і направлене на максимальну корекцію недоліків їх розвитку, підготовку до трудової діяльності, а отже, на їх соціальну реабілітацію. Це досягається спеціальною організацією ігрової, учбової і трудової діяльності розумово відсталих дітей. Визначальне значення у роботі з розумово відсталими особами мають гігієнічний і охоронний режим, що оберігає нервову систему дитини, організований здоровий дитячий колектив, залучення дітей до суспільно корисної праці в допоміжній школі і поза нею, єдність і постійність вимог школи і сім'ї.
Завданнями олігофренопедагогіки є:
- розробка теоретичних і методологічних основ вивчення, навчання і виховання дітей з порушеннями інтелектуального розвитку;
- розробка методів диференціальної діагностики даної категорії дітей;
- розробка педагогічних технологій виховання і навчання дітей з порушеннями інтелектуальної сфери;
- розробка технічних дидактичних засобів навчання;
- підвищення ефективності процесу соціалізації дитини з недоліками розвитку інтелекту на різних етапах його розвитку;
- пошук варіативних форм організації навчання таких дітей;
- підготовка фахівців в області виховання і навчання дітей з порушеннями інтелектуального розвитку.
Об'єктом вивчення олігофренопедагогіки є дитина з порушеннями інтелектуального розвитку.
Дата добавления: 2014-11-24; просмотров: 453 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |