Студопедия  
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Наука як діяльність: характеристика, регулювання, суб'єкти

 

Наука - сфера людської діяльності, функція якої - продукуван­ня і теоретична систематизація об'єктивних знань про дійсність, це одна з форм суспільної свідомості. Наука в процесі історичного розвитку перетворюється на продуктивну силу і найважливіший соціальний інститут, що впливає на всі сфери суспільства. Термін «наука» вживається також для позначення окремих галузей нау­кових знань.

Наука є сферою суспільного життя, діяльністю людей, яка по­лягає в здобутті нових, а також у використанні вже існуючих знань.

Таким чином, наука — це не тільки набуті знання, але й діяль­ність, спрямована на їх отримання, інакше кажучи, наука - це сфера духовного виробництва, і в сучасному суспільстві вона стала сферою масового «виробництва» знань. Наука виникла на основі практичної діяльності людей і застосовується в процесі цієї діяль­ності.

Науку можна представити як діяльність наукову, науково-тех­нічну, а також науково-педагогічну та науково-організаційну.

Наукова діяльність — це інтелектуальна творча діяльність, спрямована на одержання і використання нових знань. Основними її формами є фундаментальні та прикладні наукові дослідження.

Фундаментальні наукові дослідження - наукова теоретич­на та (або) експериментальна діяльність, спрямована на одержан­ня нових знань про закономірності розвитку природи, суспільст­ва, людини, їх взаємозв'язку.

Прикладні наукові дослідження - наукова і науково-техніч­на діяльність, спрямована на одержання і використання знань для практичних цілей.

Науково-технічна діяльність — інтелектуальна творча дія­льність, спрямована на одержання і використання нових знань у всіх галузях техніки і технологій. Її основними формами (ви­дами) є науково-дослідні, дослідно-конструкторські, проектно-конструкторські, технологічні, пошукові та проектно-пошукові роботи, виготовлення дослідних зразків або партій науково-тех­нічної продукції, а також інші роботи, пов'язані з доведенням наукових і науково-технічних знань до стадії їх практичного ви­користання.

Науково-педагогічна діяльність - педагогічна діяльність у вищих навчальних закладах та закладах післядипломної освіти III—IV рівнів акредитації, пов'язана з науковою та (або) науково- технічною діяльністю.

Науково-організаційна діяльність - діяльність, спрямована на методичне, організаційне забезпечення та координацію науко­вої, науково-технічної і науково-педагогічної діяльності. Основні "ознаки науки як діяльності є такими [20, с. 36]:

¾ передусім це суспільна діяльність, форми якої змінюються на різних етапах розвитку суспільства. Соціальна, суспільна при­рода цієї діяльності виявляється не тільки в обміні науковою інформацією, але й у характері наукових досліджень, що ве­дуться великими колективами, часто об'єднують учених різ­них спеціальностей і вирішують комплексні проблеми;

¾ наука відрізняється від інших видів діяльності своїм свідомим цілеспрямованим характером, який полягає у використанні тільки накопичених знань і досвіду та спеціальних прийомів і методів для досягнення нових знань;

¾ мета наукової діяльності — розв'язання пізнавальних завдань, відкриття законів об'єктивного світу, знання яких дозволяє свідомо управляти природою та суспільством;

¾ єдність теоретичної і практичної діяльності.

 




Дата добавления: 2014-12-20; просмотров: 69 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав




lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2024 год. (0.007 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав