Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Учені про науку

Читайте также:
  1. А1. Какая позиция характеризует экономику как науку?
  2. А2. Какая позиция характеризует экономику как науку?
  3. В. Науку логіки. Філософію природи Феноменологію духу.
  4. Видатні українські вчені та наукові відкриття і винаходи, що збагатили світову науку.
  5. Генетику определяют как науку о законах наследственности и изменчивости организмов и методах управления ими.
  6. Двери в науку
  7. Добро пожаловать на «НАУКУ И ТЕХНИКУ» - завершающий урок нашего теоретического блока!
  8. Залучені кошти банків поділяються на депозитні й недепозитні.
  9. Модуль 1. Введение в науку о языке
  10. Охарактеризовать политологию как науку, ее особенности и функции.

Наука - це процес пізнання, а не комора з уже пізнаним.

І. Петрянов - Соколов

Наука складається з множини індивідуальних творчих досягнень у резуль­таті досить складного процесу взаємодії накопичених фактів та уявлень.

О. Фокін

Наука відрізняється від інших форм суспільної свідомості своєю спрямо­ваністю розвитку, у ході якого вона виробляє та систематизує об'єктивні знання про матеріальний світ.

М. Шило

 

Основним законодавчим актом, що регулює наукову діяльність в Україні, є Закон України «Про наукову і науково-технічну дія­льність». Закон визначає правові, організаційні та фінансові за­сади функціонування й розвитку науково-технічної сфери, ство­рює умови для наукової і науково-технічної діяльності, забезпе­чення потреб суспільства та держави в технологічному розвитку.

Основні цілі, напрями, принципи, форми і методи діяльності держави в науково-технічній сфері визначає державна науково- технічна політика, яка є складовою соціально-економічної по­літики України.

Державне регулювання й управління у сфері наукової і науково- технічної діяльності здійснюють: Верховна Рада України; Пре­зидент України; Кабінет Міністрів України; міністерства, відом­ства та інші центральні органи виконавчої влади у сфері наукової і науково-технічної діяльності; Верховна Рада Автономної Республіки Крим, місцеві ради, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві органи виконавчої влади.

Будь-який процес наукового дослідження передбачає такі обо­в'язкові елементи: суб'єкт, засоби та об'єкт.

У загальному розумінні як суб'єкт науки можна визначити інститут науки - організацію людей, які пов'язані між собою певними відносинами, що їх об'єднують, для виконання певних завдань у суспільстві.

Як одиничний елемент поняття «суб'єкт науки» можна пред­ставити ученого — особу, яка здійснює фундаментальні та при­кладні наукові дослідження й отримує наукові та (або) науково- технічні результати.

Розвиток науки і техніки пов'язаний з ускладненням методів і форм наукових досліджень, використанням складної апарату­ри. У сучасних умовах масштабні наукові дослідження здійсню­ються великими колективами, і вчений є їх активним учасником.

Згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність» суб 'єктами наукової і науково-технічної діяльності є: учені, наукові працівники, науково-педагогічні працівники, а також наукові установи, наукові організації, вищі навчальні за­клади III—IV рівнів акредитації, громадські організації у науко­вій та науково-технічній діяльності.

Суб'єктів науки можна поділити на дві групи залежно від мети їх діяльності:

¾ суб'єкти, діяльність яких спрямована на виробництво нових наукових результатів: науково-дослідні інститути; ВНЗ III—IV рівнів акредитації; наукові підрозділи виробничих підпри­ємств; наукові школи, товариства тощо;

¾ суб'єкти, діяльність яких спрямована на контроль, оцінку і визнання отриманих наукових результатів (спеціалізовані вчені ради, Вища атестаційна комісія (ВАК) України).

До державних наукових організацій належать Національна Академія наук України (НАН України) та галузеві академії наук - Українська академія аграрних наук, Академія медичних наук України, Академія педагогічних наук України, Академія право­вих наук України, Академія мистецтв України.

Мета діяльності Національної Академії наук України визна­чена в її статуті:

¾ розвиток фундаментальних досліджень з провідних напрям­ків суспільних і природничих наук;

¾ здійснення перспективних наукових досліджень, безпосеред­ньо пов'язаних з розвитком виробництва, у першу чергу у ви­значальних галузях технічного прогресу;

¾ виявлення принципово нових можливостей науково-технічно­го прогресу і підготовка рекомендацій для їх застосування в народному господарстві;

¾ вивчення й узагальнення досягнень світової науки і сприяння найбільш повній їх реалізації в суспільній практиці. Найважливіші напрямки досліджень НАН України пов'язані з проблемами математики, кібернетики, ядерної фізики, фізики твердого тіла, комплексу проблем матеріалознавства, радіоастро­номії, розробки основ зварювальних процесів, хімії, фізіології і хімії живих організмів, зоології, ботаніки, біофізики, економіки, історії, української літератури і мови.

Відповідно до чинного статуту НАН України об'єднує у своє­му складі видатних учених України. Обирають членів академії її загальні збори. Члени академії мають академічні звання - член- кореспондент і дійсний член (академік). Офіційно вважається, що членами-кореспондентами академії обираються учені, які збага­тили науку видатними науковими працями, а дійсними членами - учені, завдяки яким наука збагатилася видатними працями пер­шочергового наукового значення. До складу НАН України вхо­дить близько 200 академіків і понад 350 членів-кореспондентів.

Найвищий керівний орган Академії наук - загальні збори, а в період між сесіями загальних зборів - президія на чолі з президе­нтом. Починаючи з 1963 року у складі Академії діє три секції (фізико-технічних і математичних наук; хіміко-технологічних і біо­логічних наук; суспільних наук), які об'єднують 12 відділень.

До складу НАН України входить 78 науково-дослідних інсти­тутів та 74 підприємства дослідно-конструкторської і виробничої бази. До найвідоміших академічних інститутів належать інсти­тути електрозварювання, кібернетики, математики, надтвердих матеріалів, проблем матеріалознавства, фізико-технічний низь­ких температур. До наукових установ НАН України віднесено: Центральний науково-природничий музей; Центральний ботані­чний сад; Національну бібліотеку України ім. В. Вернадського; видавництво «Наукова думка».

З метою зміцнення зв'язків науки з виробництвом, посилен­ня координації наукової роботи в установах Академії наук, мініс­терствах і відомствах України та вищих навчальних закладах, в Україні створені наукові центри. Вони об'єднують усі наукові уста­нови НАН України за територіальним принципом. Таких центрів шість: Донецький, Північно-Східний (Харків), Західний (Львів), Північно-Західний (Київ), Південний (Одеса), Придніпровський (Дніпропетровськ).

До недержавних галузевих академій наук належать: Аероко­смічна академія, Академія архітектури, Академія будівництва, Академія вищої школи, Академія економічних наук, Академія інженерних наук, Академія національного прогресу, Академія політичних наук, Екологічна академія та ін.

Кожна галузева академія є науковою асоціацією, яка склада­ється з членів академії, нею самою обраних. Галузева академія наук має господарчу й фінансову самостійність і є юридичною особою. У 1996 році галузеві академії наук створили Всеукраїнську асоціа­цію академій наук (ВУААН). Положенням про ВУААН визначено, що вона діє на громадських засадах і здійснює свою діяльність у повній відповідності до Конституції України, чинного законодав­ства і статутів її колективних членів. Основними функціями ВУААН є такі:

¾ підтримка всіма наявними засобами інтелектуально-фахової спільноти країни;

¾ координація досліджень колективних членів асоціації та об'­єднання зусиль для спільної практичної реалізації наукових розробок;

¾ надання допомоги державі в реформуванні та визначенні пріо­ритетів розвитку вітчизняної науки, розробленні державної науково-технічної політики;

¾ активне сприяння науковому співробітництву колективних членів асоціації з академічними об'єднаннями в інших краї­нах, з діловими колами України та іноземних держав.

Безпосередньо наукову діяльність в Україні здійснюють:

-науково-дослідні і проектні установи та центри НАН України;

-нау­ково-дослідні установи системи галузевих академій наук;

-науково-дослідні підрозділи та кафедри вищих навчальних закладів (інститутів, академій, університетів);

-науково-дослідні, проектні, конструкторські, технологічні та інші установи міністерств і ві­домств;

-науково-дослідні, проектні установи і центри при проми­слових підприємствах та об'єднаннях;

-науково-дослідні, констру­кторські, технологічні та інші установи і центри, створені на ко­мерційній основі.

У сфері науки функціонують наукові установи різних форм власності (табл. 1.2).

 

Таблиця 1.2. Сектори науки та форми власності [7, с. 75]




Дата добавления: 2014-12-20; просмотров: 123 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав




lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.007 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав