Читайте также:
|
|
За деякими оцінками, кількість учених у світі щороку зростає на 0,8-0,9%. Професія науковця становиться масовою. Унаслідок цього постає проблема підготовки кадрів, а саме: створення ефективної системи відбору, підготовки та перепідготовки наукових кадрів. У всьому світі здійснюється активний пошук засобів і методів розв'язання даної проблеми, створюються соціологічні, педагогічні, психологічні моделі таких систем, нагромаджено великий досвід формування науковців найвищого рівня.
Науковий пошук характеризується різними ступенями та рівнями глибини й складності. Його здійснюють різні люди, які мають різну кваліфікацію, підготовку та дослідницькі можливості. На думку багатьох учених-психологів, головна умова успішного навчання і плідної професійної діяльності - у комплексі психофізіологічних властивостей особистості, які визначають здібності людини. Таким чином, вихідним пунктом формування особистості вченого має стати виявлення здібностей до наукової творчості.
До них належать [23, с. 62-63]:
¾ здатність виділяти й формулювати проблеми. Така «свіжість» та «гострота» погляду пов'язана з певною якістю мислення, яка дозволяє суб'єктові ніби «вихоплювати» з інформаційного потоку певні парадокси і включати їх до контексту загального пошуку;
¾ здатність до згортання розумових операцій. У процесі мислення потрібний постійний перехід від однієї ланки ланцюжка міркувань до іншої. Інколи це заважає охопити всю картину в цілому, усе міркування від першого до останнього кроку.Проте людина має здатність згортати довгий ланцюг міркувань і замінювати їх однією узагальнюючою операцією, замінювати декілька понять одним;
¾ здатність до перенесення досвіду полягає в тому, щоб застосувати навички, набуті при розв'язанні одного завдання, до розв'язання іншого. По суті, це здатність до вироблення узагальнюючих рішень;
¾ здатність сприйняти дійсність у цілому, не дроблячи її. Такий тип нервової діяльності важливий для наукової роботи, коли необхідно відволіктися від логічного сприйняття фактів аби поєднати елементи думки в нові системи образів;
¾ здатність до швидкого і спрямованого асоціювання понять лежить в основі творчого логічного мислення;
¾ здатність швидко і легко переходити від одного класу явищ до іншого, далекого за змістом. Відсутність такої якості спричинює інертність і навіть застійність мислення. Люди з вищим показником гнучкості мислення мають більше шансів натрапити на правильну ідею при розв'язанні дослідницького завдання;
¾ здатність оцінювати, обирати одну з багатьох альтернатив до її перевірки. Оціночні дії виконуються не тільки після закінчення роботи, але й багаторазово в процесі її виконання;
¾ здатність легко генерувати ідеї. Не обов'язково, щоб кожна з них була правильною, але висунуто їх має бути якнайбільше - це підвищує ймовірність формулювання правильної ідеї;
¾ здатність передбачення, яка має спиратися на розвинену фантазію, творчу уяву.
Перелік необхідних для вченого якостей можна продовжити. У психології розробляються методи їх виявлення й оцінки. Якщо за допомогою психологічно обґрунтованих методик виявлено, що дана людина має творчі здібності, то вона має бути залучена до такої системи освітніх і виховних впливів, яка максимально сприяла б розвитку її особистості, її творчих потенці у науці.
Основними формами підготовки науково-педагогічних і наукових кадрів в Україні є аспірантура та докторантура, що функціонують при вищих навчальних закладах та наукових установах. Порядок вступу та навчання в аспірантурі та докторантурі регламентується «Положенням про підготовку науково-педагогічних і наукових кадрів», затвердженим Постановою Кабінету Міністрів Укра- їни№ 309 від 01.03.99 р. Відкриття і закриття аспірантури та докторантури у вищих навчальних закладах і наукових установах здійснює Міністерство освіти і науки України. В аспірантурі та докторантурі навчаються, відповідно, аспіранти та докторанти.
Аспірант - особа, яка має повну вищу освіту й кваліфікаційний рівень магістра або спеціаліста, навчається в аспірантурі вищого навчального закладу або наукової установи для підготовки дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата наук.
Докторант - особа, яка має науковий ступінь кандидата наук і зарахована до докторантури для підготовки дисертації на здобуття наукового ступеня доктора наук.
В українській системі освіти і науки існують: наукові ступені - доктор наук, кандидат наук та вчені звання - професор, доцент, старший науковий співробітник.
Наукові ступені присуджуються (після захисту дисертацій), а вчені звання присвоюються спеціалістам з вищою освітою, визначають їх кваліфікацію, досягнення в розвитку науки, техніки і культури, у підготовці кадрів вищої кваліфікації. Присудження наукових ступенів та присвоєння вчених звань є державним визнанням рівня кваліфікації вченого.
Основним документом, що визначає правила присудження наукових ступенів та присвоєння вченого звання старшого наукового співробітника, є «Порядок присудження наукових ступенів і присвоєння вченого звання старшого наукового співробітника», затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 432 від 07.03.07р.
Учені звання професора та доцента присвоюються згідно з «Порядком присвоєння вченого звання професора і доцента», затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 1149 від 27.12.08 р.
Науковий ступень - це кваліфікаційний рівень, що присуджується особам, які мають повну вищу освіту, глибокі фахові знання та значні досягнення в певній галузі науки. В Україні існують такі наукові ступені: доктор наук; кандидат наук.
Питання присудження наукових ступенів доктора наук і кандидата наук, а також присвоєння вченого звання старшого наукового співробітника належить до компетенції Вищої атестаційної комісії України (ВАК України).
Наукові ступені доктора та кандидата наук присуджують спеціалізовані вчені ради на підставі прилюдного захисту дисертацій.
Спеціалізовані вчені ради утворюються за рішенням ВАК у вищих навчальних закладах III—IV рівнів акредитації, науко- во-дослідних, науково-технічних установах та інших організаціях, що проводять фундаментальні і прикладні наукові дослідження.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора наук є кваліфікаційною науковою працею певного обсягу, яка повинна містити наукові положення та науково обґрунтовані результати в певній галузі науки, що розв'язують важливу наукову або науково прикладну проблему.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук є кваліфікаційною науковою працею певного обсягу, яка повинна містити нові науково обґрунтовані результати проведених здобувачем досліджень, що розв'язують конкретне наукове завдання, яке має істотне значення для певної галузі науки.
Контроль за науковим рівнем дисертацій, їх науковою і практичною цінністю, роботою спеціалізованих вчених рад, дотриманням єдиних вимог до здобувачів наукових ступенів, а також експертизу дисертацій здійснює ВАК за участю експертних рад. Остаточно рішення про присудження наукових ступенів приймає ВАК України після проведення експертизи дисертаційних робіт, розгляду атестаційних справ здобувачів.
Підтвердженням присудження наукового ступеня є диплом кандидата або доктора наук, який видається ВАК України на підставі рішень спеціалізованих вчених рад та затвердження атеста- ційного висновку Президією ВАК.
Вчені звання - це кваліфікаційний рівень, що присвоюють особам, які мають вищу освіту, глибинні професійні та наукові досягнення в певній галузі науки, широкий науковий і культурний світогляд, позитивно проявили себе в науковій, виробничій та суспільній роботі.
Розрізняють такі вчені звання: професор; доцент; старший науковий співробітник.
Учене звання професора, доцента та старшого наукового співробітника присвоюється, як правило, особам, що мають наукові ступені й виявляють достатню кваліфікацію в процесі виконання педагогічної та науково-дослідної роботи у вищому навчальному закладі чи науковій установі.
Учене звання професора і доцента присвоюються МОН України на основі рішення вченої ради вищого навчального закладу III- IV рівня акредитації або закладу післядипломної освіти III—IV рівня акредитації, наукової установи (тільки для вченого звання «професор»), яке приймається таємним голосуванням. Атестати професорів і доцентів видає МОН України.
Учене звання старшого наукового співробітника присвоює ВАК України на підставі рішення вченої (науково-технічної) ради вищого навчального закладу або наукової установи, яке приймається таємним голосуванням. Атестат старшого наукового співробітника видає ВАК України.
На сьогодні в Україні готують та атестують кандидатів і докторів економічних наук кілька десятків академічних, галузевих та освітніх закладів; працює понад 70 спеціалізованих вчених рад, 40 з яких є докторськими. Україна, крім забезпечення власних потреб, готує кандидатів і докторів економічних наук для країн Європи, Азії, Африки та Америки.
На початок 2006 р. у навчальних закладах III—IV рівнів акредитації (118 вищих навчальних закладів) працювало 5576 докторів наук, 29 354 кандидатів наук і близько ЗО 000 науково-педаго- гічних працівників без ученого ступеня. У докторантурах цих закладів навчалося 697 докторантів, в аспірантурах - 15 741 аспірант. У 2005 р. 267 науково-педагогічних працівників вишів стали докторами наук і 2044 - кандидатами наук. Таким чином, ефективність докторантури становила лише 38,8%, аспірантури - 13% [13, с. 76].
Загальна динаміка кількості здобувачів, яким були присуджені відповідні наукові ступені протягом останніх років, наведена в табл. 1.5 [13, с. 64].
Згідно з матеріалами моніторингу інноваційного потенціалу України, які оприлюднив Інститут економічного прогнозування України (березень 2004 p.), на 10 тис. населення в України припадає 55 вчених. За цим показником наша країна значно поступається розвиненим країнам, таким, як США, Німеччина та Японія (76, 126 і 90 вчених відповідно).
На сьогодні основна частка вчених в Україні працює у вищих навчальних закладах та академічних НДІ, 11% - у галузевому секторі, і лише 0,2% вчених припадає на промисловий сегмент. Для порівняння: у США більш ніж 70% науки сконцентровано в компаніях, у Японії - більш ніж 90%. Дуже низький у країні також рівень упровадження наукових розробок: із 40 тис. розробок щорічно використовується у виробництві лише 16%. Крім того, у середньому на одну розробку в Україні припадає лише 15-30 тис. грн. В Україні один із найнижчих рівнів фінансування наукиусвіті- 11 дол. на душу населення, уСША- 1000 дол., Японії - 900, Фінляндії 700-800, у Росії 60-66 дол.
Таблиця 1.5 Інформація про присудження наукових ступенів
Науковий ступень | Кількість наук, що одержали науковий ступінь | |||
Кандидат наук | ||||
Доктор наук |
Дата добавления: 2014-12-20; просмотров: 269 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |