Читайте также: |
|
На відміну від розвинутих країн та країн, що розвиваються, у країнах з перехідною економікою створення ВЕЗ значно більшою мірою сприяє розв'язанню не тільки економічних та соціальних, а й внутрішньополітичних завдань. Метою створення таких економічних зон є залучення іноземних інвестицій, створення нових, спільних з іноземними інвесторами, підприємств, залучення і впровадження нових технологій, розвиток інфраструктури ринку, поліпшення використання природних і трудових ресурсів, прискорення соціально-економічного розвитку України.
Від моменту свого створення (1999–2000 рр.) спеціальні економічні зони (СЕЗ) в Україні завжди були об’єктом пильної уваги з боку урядовців, учених і практиків. Але й дотепер немає одностайної думки щодо доцільності запровадження та ефективності використання такого механізму стимулювання розвитку територій.
Базового Закону України «Про загальні засади створення і функціонування спеціальних (вільних) економічних зон» регламентує порядок створення та ліквідації спеціальних економічних зон.
У спеціальних (вільних) економічних зонах існує спеціальний режим управління та спеціально створені для цього органи.
Результати функціонування ВЕЗ і ТПР в Україні оцінюють за такими напрямками діяльності: інвестиційним, інноваційним, виробничим, зовнішньоекономічним, зайнятості та доходів населення, фінансово-бюджетним.
Діяльність ВЕЗ в Україні характеризується як позитивними, так і негативними тенденціями. До перших можна віднести збільшення припливу інвестицій і розширення обсягу промислового виробництва. До других належать факти використання ВЕЗ для забезпечення «тіньової» економіки – контрабанди, легалізації незаконних доходів та ухиляння від сплати податків.
Аналіз тенденцій розвитку СЕЗ і ТПР показав, що їх внесок в економічне зростання регіонів та країни в цілому, перш за все. залежить від здійснення послідовної державної політики у цій сфері. Так, після прийнятого у 2005 році політичного рішення про відміну в Україні спеціальних режимів інвестиційної діяльності для СЕЗ і ТПР. упродовж наступних шести років на їх територіях не було зареєстровано жодного нового інвестиційного проекту. Постійно скорочується інвестиційний ресурс, сформований за рахунок раніше затверджених проектів.
Одним з основних аргументів при прийнятті рішення про скасування спеціальних режимів інвестиційної діяльності в Україні для СЕЗ і ТРП був висновок про їx низьку бюджетну ефективність, оскільки сальдо надходжень до бюджетів та державних цільових фондів і отриманих пільг було від'ємним і зростало темпами, що випереджали інвестиційні надходження.
Розвиток інноваційного бізнесу у ВЕЗ має вирішальне значення для підвищення їх ефективності із залучення інвестицій та забезпечення прискореного соціально-економічного розвитку депресійної території і на цій основі створення необхідного і додаткового продукту. Проблема розвитку інноваційного бізнесу у вітчизняних вільних економічних зонах на сьогодні не вирішена і вимагає комплексного підходу дослідження і втілення у практику зональних формувань.
Вільні економічні зони у багатьох країнах світу довели свою ефективність у галузі стимулювання інвестиційних процесів, активізації економічного розвитку депресивних регіонів та інноваційного розвитку країни в цілому, створенні нових робочих місць та покращенні рівня життя населення, тому цей механізм доцільно використовувати і в Україні. Однак постійні дискусії про доцільність їх існування не допоможуть у вирішенні наявних проблем. Але проблеми не є лише внутрішніми (у межах ВЕЗ), багато з них макроекономічні, тому потрібні заходи й на рівні державного управління, серед яких можна виділити:
а) розробка державних програм регіонального розвитку, залучення в Україну іноземних інвесторів та створення ВЕЗ;
б) удосконалення діяльності фінансово-кредитних установ, структури та механізмів діяльності податкової системи;
в) проведення заходів щодо підвищення інвестиційної привабливості країни в цілому;
г) активізація боротьби з корупцією;
д) стимулювання проведення науково-практичних дискусійних заходів з метою обговорення існуючих проблем існування ВЕЗ в Україні та формулювання стратегічних напрямків їх вирішення;
є) залучення до співпраці у розвитку та відродженні ВЕЗ іноземних фахівців та науковців з країн з позитивним досвідом їх функціонування.
Без чіткого знання та визначення загальної ролі, динаміки та закономірностей розвитку державного регулювання соціально-економічних процесів неможливі ні вихід з гострої кризи, ні перехід до цивілізованих ринкових відносин, ні досягнення високої ефективності функціонування національної економіки.
Дата добавления: 2014-12-20; просмотров: 87 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |