Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Характеристика організаційних форм статистичного спостереження

Читайте также:
  1. Amp;Сравнительная характеристика различных методов оценки стоимости
  2. I. Доказывание, понятие и общая характеристика
  3. II. ОБЩАЯ ХАРАКТЕРИСТИКА ЖИЗНИ
  4. II. Характеристика отдельных типов половых гормонов.
  5. II. ХАРАКТЕРИСТИКА ПЯТИ СОЦИЕТАЛЬНЫХ ГРУПП
  6. II. Характеристика распределения населения по доходу.
  7. III. Характеристика подготовки по специальности
  8. III. ХАРАКТЕРИСТИКА ПОНЯТИЙ СОЦИАЛЬНАЯ ОБЩНОСТЬ И СОЦИАЛЬНЫЕ СВЯЗИ
  9. III. ХАРАКТЕРИСТИКА СТАНДАРТОВ ВТОРОГО ПОКОЛЕНИЯ ПО ИНФОРМАТИКЕ
  10. III. Характеристика стандартов второго поколения по физике

 

До проведення статистичного спостереження повинно бути вирішено, яка буде організаційна форма спостереження, яке спостереження буде застосовано за охопленням одиниць (суцільне або несуцільне; якщо несуцільне, то яке за видом: вибіркове, основного масиву, монографічне), на підставі яких джерел буде проводитися реєстрація відомостей (шляхом безпосереднього спостереження на основі документів, шляхом опитування), а також яким способом буде організований збір інформації (експедиційним, явочним або іншим).

 

За часом проведення статистичне спостереження поділяють на: поточне; періодичне; одноразове.

Поточним називається спостереження, яке здійснюється в часі безперервно коли факти, події і явища реєструються в момент їх виникнення (по мірі їх виникнення) для вивчення їх динаміки. Зміни по відношенню до досліджуваних явищ фіксують у міру їх настання. Наприклад, облік виходів працівників на роботу, облік виробленої продукції на підприємстві, витрат на виробництво, матеріальних і трудових ресурсів, реалізаційні процеси (збут і реалізація продукції).

Поточне спостереження застосовується і для обліку багатьох не планованих явищ, що мають важливе народногосподарське значення. Наприклад, реєстрація громадських актів (народження, смерть, шлюб, розлучення).

Поточне спостереження проводиться на основі первинних документів, що містять інформацію, необхідну для достатньо повної характеристики досліджуваного явища. Дані поточного спостереження дозволяють всебічно характеризувати діяльність виробничих підприємств, організацій та установ, служать необхідною передумовою для статистико-економічного аналізу, організації контролю виконання планів і прийняття рішень.

 

Періодичним називається таке спостереження, яке повторюється через певні, заздалегідь установлені рівні проміжки часу (періодичне дослідження пасажиропотоків у громадському транспорті). Такі спостереження, як правило, характеризують стан явища на певний момент часу. Наприклад, щорічний перепис худоби станом на 1 січня, облік чисельності працівників, товарних запасів, залишків матеріальних цінностей на 1 число кожного місяця і т.д. Прикладом періодичного спостереження служить перепис населення.

Одноразовим називається таке спостереження, яке проводиться в міру потреби один раз, або час від часу, без дотримання точної періодичності (переписи виробничого устаткування, переписи багаторічних плодово-ягідних насаджень та ін.).

За його допомогою отримуються відомості про кількісні характеристики якогось явища або процесу в момент його дослідження. Наприклад, маркетингове дослідження щодо адаптації товару до місцевого ринку або обстеження думки населення щодо впровадження страхової медицини.

Одноразове спостереженняпроводять для вивчення якогось явища на певний момент часу (у разі потреби). Прикладом одноразового спостереження перепись жилого фонда.

Одноразові і періодичні спостереження відносяться до групи так званих переривчастих спостережень – коли факти реєструються в певні проміжки часу. Переривчасте спостереження відіграє роль моментальної фотографії, що відображає стан досліджуваного явища на певний момент часу, певну дату.

 

За ступенем охоплення одиниць сукупності статистичні спостереження поділяються на:

Суцільне – коли обстежують (реєструються) всі одиниці сукупності без винятку Однак не слід розуміти так, що суцільне спостереження обов'язково у всіх випадках повинне охоплювати досліджуване явище по всій країні. Досліджувана сукупність може обмежитись територіальними, відомчими, галузевими й іншими рамками. Важливим тут є те що в межах цієї сукупності обов'язково реєструються зведення про кожну одиницю досліджуваного об'єкта. Прикладом суцільного спостереження є перепис населення. До цього виду належать обстеження у формі звітності.

 

Несуцільне – коли обстежують частину одиниць сукупності. При його організації ставиться завдання (як правило) поширити результати спостереження на всю сукупність. Прикладом такого виду спостереження може бути обстеження: втрат урожаю сільськогосподарських культур, схожості насіння, ступеня засміченості посівів, бюджету сімей населення і т. ін.

Несуцільні спостереження мають ту перевагу перед суцільним, що вони вимагають значно менше затрат сил і засобів, дозволяють застосувати докладнішу програму і досконаліший спосіб обліку фактів, швидше підводити підсумки обстеження і, отже, підвищують оперативність статистичних матеріалів. В багатьох випадках несуцільне спостереження є єдино можливим способом дослідження статистичної сукупності. Несуцільні спостереження в статистиці суттєво доповнюють основні матеріали, отримані в результаті суцільних спостережень.

 

В залежності від того, як вибрана ця частина, несуцільне спостереження можна піділити на вибіркове (засноване на принципі випадкового відбору), метод основного масиву (досліджуються найістотніші або найбільш великі одиниці досліджуваної сукупності) і так зване монографічне спостереження (докладне дослідження окремих одиниць досліджуваної сукупності з метою виявлення намічаються тенденцій).

 

Alpha

Вибіркове спостереження — це обстеження, під час якого реєструється деяка частина одиниць сукупності, відібрана у випадковому порядку наудачу (шляхом жеребкування або іншим методом), що гарантує незалежність результатів вибірки від волі осіб, які її проводять і не допускає тенденційних помилок. При вибірковому спостереженні одиниці відбираються за певними правилами, що забезпечує об'єктивність відбору, необхідна чисельність вибірки розраховується за відповідними математичними формулами.

Для обраних одиниць сукупності реєструються ознаки, які цікавлять дослідника, на підставі яких обчислюються вибіркові показники (середні величини, відносні і пр.). Отримані дані розповсюджуються потім на вихідну генеральну сукупність. Вибіркове спостереження застосовують, насамперед там, де по тим чи іншим причинам не можна провести суцільне спостереження, наприклад при оцінці якості продукції в разі руйнування і пошкодження зразків у процесі випробування.

Прикладом можуть бути вибіркові обстеження суб’єктів малого бізнесу, обстеження рівня знань студентів державних і недержавних вищих закладів освіти, бюджетів домашніх господарств, а також обстеження якості товарів і продукції тощо.

 

Обстеження основного масиву — це обстеження переважної частини одиниць сукупності, що відіграють визначальну роль у характеристиці об’єкта спостереження. При якому з усієї сукупності одиниць для спостереження відбирається така їх частина, в якій обсяг досліджуваної ознаки становить питому вагу, більшу за 50 % загального обсягу сукупності Прикладом може бути обстеження міст із найвищим рівнем забруднення атмосферного повітря або обстеження діяльності групи найвпливовіших комерційних банків. Його також використовують при вивченні рівня цін на ринках. Реєструють рівень цін на продукти, реалізовувані на ринках великих міст, частка торгівлі на яких в загальному обсязі складає майже 70%.

Приклад.

Групи підприємств за рівнем середньорічної зарплати __ одного працівника __

Середньорічний рівень зарплати, гри.. Кількість підприємств у групі Середньорічний рівень зарплати в групі Питома вага підприємств до загальної сукупності, %
До 3500     15,1
3500 - 3700     21,2
3700 - 3900     36,4
3900 - 4100     18,2
Понад 4100     9,1
Разом   -  

 

Як свідчать дані таблиці 1, у 33 підприємствах середньорічний рівень зарплати одного робітника варіює від 3200 до 4408 гривень. Основним масивом у даній сукупності можна вважати 21 підприємство з рівнем середньорічної зарплати понад 3700 грн.; оскільки питома вага їх у загальній кількості перевищує 50 % (36,4 + 18,2+9,1=63,7).

Державна статистика обстеженням основного масиву вивчає ціни на ринках продажу різного виду продукції і виробів.

Метод основного масиву вважається недосконалим суцільним методом обстеження. Інколи його називають групувально - цензовим методом. Недоліком методу основного масиву вважається те, що з обстеження вилучається частина одиниць сукупності, якою нехтують як неістотною.

 

Монографічне обстеження – детальне обстеження окремих, але типових одиниць з метою їх досконалого вивчення. Одиниці або групи явищ повинні бути типовими, щоб на їх підставі можна було судити про характер цих явищ.

Прикладом може бути обстеження діяльності фондової біржі або обстеження стану справ збанкрутілої компанії. Прикладом монографічного обстеження може бути вивчення досвіду передового підприємства або їх групи. У статистиці монографічне спостереження застосовують при вивченні і популяризації передового досвіду, а також процесу розвитку окремого трудового колективу, недоліків у роботі тощо. Об'єктом монографічного спостереження, крім підприємства, може бути виробнича бригада, школа, вуз, місто, регіон, сім'я й інші об'єкти.

Таким чином, монографічний спосіб - це обстеження поодинокого прикладу, який повинен ілюструвати всю статистичну сукупність, що в свою чергу дозволяє конкретизувати наші знання цієї сукупності. Предметом монографічного дослідження можуть бути елементи, типові для даної сукупності, або ж елементи, які характеризують її розвиток.

За способом одержання інформації статистичні спостереження поділяються на:

 

Документальний облік — це обстеження, коли факти реєструють за даними, наведеними в документах первинного обліку.

Наприклад, у такий спосіб складають статистичну звітність і визначають усі економічні показники макро- та мікрорівнів: обсяги матеріальних, трудових і фінансових ресурсів, розмір доходів, капітальних вкладень, обсяги експорту та імпорту товарів тощо, збір данних про успішність студентів вузу на основі заліково-екзаменаційних відомостей.

Оскільки джерелом зведень при складанні первинних документів є безпосереднє спостереження, то при належному контролі за веденням первинного обліку і правильністю заповнення статистичної звітності документальний спосіб спостереження дає найточніші результати.

 

Безпосередній облік – встановлення, оцінка та реєстрація фактів (ознак) особисто обліковцем шляхом підрахунку, вимірювання, оцінки, огляду і на цій основі проводять записи у формулярі спостереження. Наприклад, реєстрація товарних потоків, що перетинають митні кордони, облік готівкової грошової маси в банках, інвентаризація майна.

Опитування – спостереження думок, мотивів, оцінок, яке реєструється зі слів респондентів (референдум – різновид опитування). Опитування як спосіб спостереження застосовується в тих випадках, коли неможливо застосувати безпосереднє або документальне спостереження, або в тих випадках, коли знаходять цей спосіб більш доцільним і зручним.

 

Опитування може здійснюватись по-різному: експедиційним способом (усне), самореєстрацією, кореспондентським та анкетним шляхом.

Експедиційний спосіб (усне) — це реєстрація фактів спеціально підготовленими обліковцями (реєстраторами) з одночасною перевіркою точності реєстрації. Іншими словами підготовлені робітники (реєстратори) відправляються до осіб (одиниць), про які повинні бути отримані відомості, і на місці опитують їх усно, реєструючи відповіді в спеціальних бланках. При усному опитуванні працівник, який проводить спостереження, сам заповнює статистичний формуляр, розмовляючи з опитуваною особою. Так було при перепису населення у 1989 році. Цей спосіб забезпечує отримання достовірних даних, так як між респондентами і інтервюєрами існує особистий контакт і опитуваний завжди може отримати роз'яснення по кожному питанню. Разом з тим, цей спосіб найбільш дорогий і трудомісткий.

Самореєстрація означає, що факти фіксують самі респонденти заповнюючи графи заздалегідь розданих бланків реєстрації після попереднього інструктажу з боку реєстраторів-обліковців. При самореєстрації окрім анкет, обстежуваним особам надають інструкції та контролюють достовірність інформації. Цей спосіб спостереження застосовують, наприклад, при обстеженні бюджетів сімей.

Кореспондентський спосіб — це реєстрація фактів про явища та процеси (по заздалегідь визначеному колу показників) на місцях їх виникнення спеціально підготовленими особами (добровільні кореспонденти) та надсилання результатів до відповідних інстанцій. Цей спосіб широко використовується в дослідженнях ринку товарів і послуг на рівні окремих регіонів, а також під час відстежування руху товарів у специфічних умовах ринку.

Таким способом вивчаються бюджети окремих домогосподарств, мета яких - отримання статистичної інформації про доходи і витрати населення.

Кореспондентський спосіб опитування організується шляхом розсилки статистичними органами бланків обстеження підготовленому колу осіб, які називаються кореспондентами. Останні зобов'язані згідно з домовленістю заповнити бланк і повернути його в статистичну організацію. Мережа кореспондентів досить стабільна, як і перелік питань, на які періодично даються відповіді. Кореспондентський спосіб найменш трудомісткий з усіх способів опитування, однак він не завжди забезпечує одержання якісної інформації, оскільки не передбачає перевірки достовірності відповідей.

 

При явочному способі спостереження передбачається, що відомості з певного кола показників повинні повідомлятися до органів, що ведуть спостереження за цими явищами, в явочному порядку. Тобтореспонденти самостійно з'являються до органів статистики і повідомляють дані про себе. Прикладом може бути постановка на облік у військкоматі, оформлення шлюбів.

 




Дата добавления: 2014-12-20; просмотров: 118 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав




lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.009 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав