Читайте также:
|
|
Логічно завершується статистичне спостереження прийманням матеріалів дослідження. Коли матеріал статистичного спостереження одержано повністю від усіх одиниць, що підлягають спостереженню, перевіряють повноту (якість) заповнення бланків. Якщо при прийманні матеріалу спостереження виявлено незаповнені (або частково заповнені) бланки, це означає що при статистичному спостереженні пропущена одиниця спостереження. Тому відповідальна особа, приймаючи статистичні формуляри (бланки) в першу чергу перевіряє повноту їх заповнення і у випадку необхідності вживає заходи для їх виправлення..
Хоч як старанно не було б організоване статистичне спостереження, зібрані матеріали можуть мати різні за характером і виникненням неточності: неповне охоплення одиниць спостереження, що підлягають реєстрації; пропуски окремих записів; помилки поодиноких записів тощо. Якщо повноту охоплення одиниць спостереження і пропуски окремих показників встановити неважко, то знайти допущені похибки поодиноких записів, так звані помилки спостереження, справа не з легких.
Помилки в процесі спостереження призводять до зниження його точності.
Точність та достовірність даних є найважливішою вимогою статистики. Контроль даних спостереження водночас є методологічним і організаційним питанням. Якщо його розглядати як засіб попередження помилок, то питання наближається до методологічного. Якщо контроль — це виявлення та виправлення помилок, то йдеться швидше про організаційний захід.
Точністю статистичного спостереження називають ступінь відповідності величини будь-якого показника (ознаки), встановленої за допомогою спостереження, дійсній величині. Чим ближчі значення ознак, отриманих в результаті статистичного спостереження до їх фактичних значень, тим точніше проведене спостереження.
Точність статистичного спостереження визначається як відношення даних спостереження до дійсних значень досліджуваних величин, або як різниця між ними.
Достовірність даних - це відповідність даних реальній дійсності, того, що є насправді. Вся методика, організація і техніка поведінки статистичного спостереження повинні бути спрямовані на забезпечення достовірності. Загальними умовами забезпечення достовірності є: повнота охоплення досліджуваної сукупності, повнота і точність реєстрації даних по кожній одиниці сукупності.
Дані по окремим одиницям спостереження повинні бути співставні - порівняні один з одним, в іншому випадку неможливо їх подальше узагальнення. Порівнянність даних забезпечується єдністю термінів спостереження, його програми, методів реєстрації даних.
Розбіжність між величиною будь-якого показника, встановленого шляхом спостереження, і дійсним його розміром називають помилками статистичного спостереження. Помилки спостереження виникають внаслідок неточностей при збиранні і реєстрації значень досліджуваних ознак.
Розрізняють помилки реєстрації та репрезентативності. Кожний з цих типів помилок ділиться на випадкові (ненавмисні) і систематичні (навмисні).
Помилками реєстрації називаються такі, які виникають в результаті неправильного встановлення фактів або їх неправильного запису у формуляр, або обох причин разом. Помилки реєстрації виникають як при суцільному, так і при несу цільному спостереженні. Статистичні помилки реєстрації можуть бути внаслідок свідомого викривлення фактів. Це навмисні приписки або приховування у звітах фактичних даних.
Репрезентативні помилки – виникають внаслідок вибіркового обстеження частини статистичної сукупності, коли відібрана частина сукупності не повністю відображає склад сукупності в цілому. Це помилки, пов'язані з неправильним вибором типових представників сукупності, тобто коли сукупність представлена нетиповими представниками. Як наслідок показники, обчислені за вибіркової сукупності, не будуть збігатися з показниками, обчисленими для всієї сукупності, тому і поширювати їх на всю сукупність не можна. Помилки репрезентативні неможливо усунути, однак завжди є можливість їх оцінити з певною імовірністю. На відміну від помилок реєстрації, помилки репрезентативності властиві тільки несуцільному спостереженню.
Випадкові помилки виникають унаслідок дії випадкових причин (неуважність, недбалість, не кваліфікованість). Вони призводять до відхилень даних спостереження від фактичних розмірів ознаки з однаковою ймовірністю як у бік збільшення, так і в бік зменшення даних. При досить великій кількості одиниць спостережень випадкові помилки можуть взаємно погашатися і не справляти істотного впливу на результати спостереження. Вплив їх на узагальнюючі показники врівноважується. Наприклад, опитувана особа може обмовитись, а реєстратор недочути чи випадково переставити місцями цифри, замість віку 23 роки записати 32 і навпаки. Такі неточності діють в протилежних напрямках і при достатньо великому числі спостережень взаємно погашаються.
Систематичні помилки виникають як результат постійних спотворювань в одному напрямі. Це найнебезпечніший різновид помилок; приводять до значних відхилень загальних результатів спостережень. Наприклад, під час перепису населення опитувані особи часто округлюють свій вік, як правило, на цифрах, які закінчуються «5» і «0». Замість 34-36 років говорять 35, замість 49-51 говорять, що їм 50 років і т.п. Внаслідок цього виходить, що 35, 40, 45, 50 – річних громадян значено більше ніж 34, 41, 46, 51 – річних. Вони можуть бути навмисні та ненавмисні Прикладом ненавмисної систематичної помилки при опитуванні віку респондентів є прагнення до округлення віку до чисел 5 або 10 (вікова акумуляція), збільшення віку (зовсім молодими чи зовсім старими особами), зменшення віку (особами середнього віку).
Систематичні помилки репрезентативності виникають внаслідок порушення принципу випадковості відбору тих одиниць досліджуваної сукупності, які мають бути піддані спостереженню. Розміри цих помилок зазвичай не піддаються кількісному вимірюванню.
З метою отримання в процесі статистичного спостереження високоякісних матеріалів, статистичні органи здійснюють постійний контроль за ходом проведення спостереження, систематично перевіряють стан первинного обліку і звітності на підприємствах, організаціях і установах.
Помилки спостереження виявляються шляхом перевірки та контролю достовірності даних. Контроль даних спостереження – це засіб попередження, виявлення та виправлення помилок спостереження. По-перше здійснюють зовнішній контроль формулярів спостережень, перевіряють правильність та повноту їх заповнення. Потім здійснюють логічний та арифметичний контроль.
Ø логічний контроль – перевірка сумісності даних порівнянням взаємозалежних ознак – виявляє можливість помилки, а не її величину. Логічний контроль звичайно полягає в зіставленні відповідей на взаємозв'язані питання, що дозволяє виявити несумісність відповідей, нереальні або малоправдоподібні відповіді. Прикладом логічного контролю є перевірка відповідей респондентів у анкеті стосовно віку, сімейного стану, виду діяльності, джерел існування, рівня матеріального становища. Якщо виявляють логічно несумісні відповіді, шляхом подальшого співставлення з відповідями на інші питання встановлюють, яка з відповідей записане невірно.
|
Розглянемо загальні прийоми логічного контролю.
1. Зіставлення відповідей на різні взаємопов'язані питання у формулярах.
2. Порівняння записів у документі, що перевіряється, з аналогічними записами в інших документах.
3. Зіставлення звітних показників за суміжні періоди.
4. Застосування методу балансової узгодженості показників. Найчастіше використовують таку балансову рівність: наявність на початок періоду плюс надходження мінус вибуття дорівнює наявності на кінець звітного періоду.
5. Проведення безпосередньо за переписами контрольних перевірок - суцільних або вибіркових.
Логічний контроль - може здійснюватися лише висококваліфікованими спеціалістами.
Ø арифметичний контроль (чітко встановлює наявність помилки) – прямий чи побічний перерахунок зареєстрованих даних, який дає можливість усунути помилки спостереження (перевірка підсумкових показників у документах, перевірка правильності підрахунків процентів, середніх величин і т. ін.). Арифметичний контроль полягає в лічильній перевірці підсумкових даних звітів або формулярів і погодженні тих показників, які взаємозв’язані між собою і можуть бути виведені одні з одних. Прикладом арифметичного контролю може бути перевірка загальних та групових підсумків у статистичних таблицях, а також зіставлення показників, які пов’язані між собою. Наприклад, в шаховій таблиці любого значення підсумки рядків і колонок повинні співпадати, а якщо такого співпадання не має, тоді шукають помилку в рядках чи колонках.
Проведення арифметичного контролю вимагає від статистика елементарної грамотності.
Повноту статистичних даних контролюють оглядом статистичної таблиці. Для попередження помилок статистичного спостереження проводять тренувальні обстеження, інструктажі та семінари для осіб, що будуть здійснювати обстеження. З метою виявлення помилок спостереження та виправлення їх іноді здійснюють контрольні обстеження, за результатами яких корегують статистичні дані, отримані внаслідок основного обстеження.
Значна вірогідність статистичних даних зумовлюється діючою системою заходів, спрямованих на зменшення і уникнення помилок. Серед них слід назвати такі: якісний первинний облік; розробка наукових рекомендацій з питань перевірки вірогідності даних; добір кваліфікованих кадрів-статистиків, автоматизація статистичних робіт і т. д.
Дата добавления: 2014-12-20; просмотров: 270 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |