Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Раціонально-критичне розуміння політики мислителями Нового часу

Читайте также:
  1. II. Изучение нового материала
  2. V. Усвоение нового материала. Биография автора (сообщение ученика).
  3. VI. Основные направления поисков этики Нового времени
  4. Альтернатива рационализма и эмпиризма в философии Нового времени
  5. Английские философы Нового времени Ф.Бэкон и Т.Гоббс о роли философии в познании природы, общества и человека.
  6. Английский эмпиризм Нового времени (Бэккон, Гоббс, Локк)
  7. Археология нового времени в Арктике
  8. АРХЕОЛОГИЯ НОВОГО СВЕТА
  9. Б) если ВНП мало, следовательно, мало производство, оборудование простаивает, нет стимула для закупки нового оборудования.
  10. Билет 4. Философия нового времени.

Теорію «суспільного договору» розвивали англійські мислителі Томас Гоббс (1588 - 1679) і Джон Локк (1632-1704), а також французький філософ Жан Жак Руссо (1712-1778). Їх пояснення сенсу суспільного договору відрізнялися один від одного.Т. Гоббс у творах «Про громадянці» та «Левіафан» Гоббс вперше в Новий час у систематичному вигляді розробив світську теорію політичної влади, держави і права. У пізнавальному аспекті дане навчання було направлено проти схоластичних феодально-релігійних поглядів на державу і право. В ідеологічному плані - зорієнтована на обгрунтування сильної влади (політичний абсолютизм), здатної приборкати революційні пристрасті і забезпечити міцний мир. Причину виникнення політичної влади і держави він пов'язував з природою, якостями людини як розумної істоти, але в той же час глибоко егоїстичної, наділеної такими природними пристрастями, як владолюбство, жадоба багатства і задоволень.Ж. Ж. Руссо, навпаки, ідеалізував додержавне, природне існування людини, вважаючи, що за своєю природі людина - істота добре. За Дж. Локка, до виникнення держави люди перебувають у природному стані. У предгосударственном гуртожитку немає "війни всіх проти всіх". Індивіди, не питаючи нічиєї дозволу і не залежачи ні від чиєї волі, вільно розпоряджаються своєю особистістю і своєї власністю. Панує рівність, "при якому всяка влада і всяке право є взаємними, ніхто не має більше іншого". Дж. Локк особливо акцентує момент згоди: "Будь-яке мирне утворення держави мало у своїй основі згоду народу ".

16. Влада: визначення, природа, структура, ресурси Ядром політичних відносин виступає влада. Саме вона визначає зміст політики, який виявляється в керівництві й управлінні, пануванні й підкоренні, державному приму­сі; навколо політичної влади та виражених в ній інтересів розгортається вся політична життєдіяльність. У самому загальному вигляді «влада» може бути визначена як здатність одних учасників відносин проводити свою волю стосовно інших, впливати на їхню поведінку.Влада — основа політики. Б. Рассел, визначаючи владу як центральну категорію політичної науки, відзначав, що вона є настільки фундаментальним поняттям будь-якої со­ціальної науки, наскільки фундаментальним є поняття енергії для фізики. Т. Парсонс, розглядаючи владу як ядро політичних відносин, порівнює її місце в політиці з міс­цем, яке займають гроші в економічній сфері.

Таким чином, у самому загальному виді політичну вла­ду можна визначити як можливість і здатність суб'єктів політики впливати на процес прийняття політичних рі­шень, їх реалізацію, а також на політичну поведінку ін­ших учасників політичних відносин. Основні функції політичної влади:а) організаційна функція; б) регулятивна функція; в) контрольна функція; г) функція координації; д) функція мобілізації; е) функція управління. Основними структурними елементами політичної влади виступають її суб'єкти, об'єкти, мотиви та ресурси (дже­рела). Суб'єктами політичної влади виступають: держава, по­літичні партії, політичні еліти, політичні лідери та ін. До об'єктів політичної влади відносять індивідів, соціальні групи та спільноти. Реакція об'єкта влади визначається мотивами підпорядкування й тими ресурсами, які викорис­товує суб'єкт. Н. Макіавеллі, розмірковуючи про мотиви підпорядкування, виділяв серед них два основних — любов і страх. Страх перед санкціями як мотив влади досить нестій­кий, він має потребу в постійному підкріпленні, адже без­посередньо залежить від міри покарання за непокору. Більш стійким мотивом підкорення (особливо для тради­ційних суспільств) виступає звичай. Даний мотив дотепер є одним з провідних у державах із монархічною формою правління. До інших можливих мотивів підпорядкування можна віднести авторитет суб'єкта влади, який дозволяє йому проводити свою волю без застосування насильства — під­корення засновується на вірі у виняткові (особисті, про­фесійні та ін.) якості суб'єкта; переконання (або раціональ­ний інтерес), засноване на підкоренні суб'єктові в силу особистої зацікавленості об'єкта, збігу ціннісних орієнта­цій суб'єкта та об'єкта влади.

17.Поняття, структура та функції політичної системи (концепції Д.Істона, Г.Алмонда). Типи політичних систем. На основі цього політичну систему Д. Істон розглядав як сукупність взаємодій, які здійснюють індивіди в межах призначених для них ролей і які спрямовані на авторитарний розподіл цінностей у суспільстві. Здійснюється такий розподіл завдяки владі, що є атрибутом великої суспільно-політичної системи. Головне призначення політичної системи, за Д. Істоном, полягає у виконанні функції розподілу цінностей та примушенні більшості членів суспільства погодитися на нього на тривалий час. Невиконання системою цієї функції призводить до зростання напруження в системі і навіть до її руйнування/ Політичну систему Г. Алмонд визначає як систему взаємодії, що виконує функції інтеграції і пристосування за допомогою застосування або загрози застосування більш чи менш законного фізичного примусу. Ці функції політична система виконує як усередині кожного конкретного суспільства, так і за його межами у відносинах з іншими суспільствами. Політична система, за Г. Алмондом, є узаконеною силою, яка підтримує порядок і здійснює перетворення в суспільстві, що забезпечують його згуртованість і цілісність [3, 226].Як і будь-яка інша система, зазначає Г. Алмонд, політична система виконує два базових набори функцій — входу і виходу




Дата добавления: 2015-02-16; просмотров: 71 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав




lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.008 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав