Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Соціальний капітал нації

Читайте также:
  1. D. зменшується, бо витрати на капітал збільшуються; Верно
  2. Видатки бюджетів на соціальний захист
  3. Для якої з фірм слід запропонувати відділ маркетингу, організований на основі типів або груп покупців? Фірма невелика за обсягом капіталів, контактує з однотипною клієнтурою.
  4. Капітал
  5. Капітал, витрати, ціна і прибуток
  6. Капітальні вкладення й експлуатаційні витрати
  7. Кругооборот і оборот капіталу. Функціональні форми капіталу
  8. Методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про власний капітал
  9. Мінімальна частина чистого прибутку підприємства, що відраховується до резервного капіталу, становить...
  10. Нагромадження капіталу

Сучасна теорія "конкурентних переваг" зосереджує свою увагу на головному надбанні кожної нації - її "соціальному капіталі". Під цим розуміють кадрово-ціннісний капітал нації, тобто освітній і кваліфікаційний рівень людей в країні, наявність творчих і підприємницьких талантів, культурний рівень нації в цілому.

Економіку, як таку, найперш цікавить не людина, а її здатність до праці, до відтворення економічних умов життя. Коли ж йдеться про "соціальну економіку" - то на перший план виходить людина як особистість. Це - головна цінність будь-якого суспільства. Кожний "соціум" намагається забезпечити кожному своєму члену максимально сприятливі умови життя, праці, освіти, здоров'я, відпочинку.

Французький соціолог П. Бурдьє соціальний капітал визначив як сукупність реальних або потенційних ресурсів, що накопичуються в індивідуума або соціальної групи завдяки наявності стійкої системи інституціолізованих відносин взаємного визнання та очікування взаємності обміну, що підтримуються існуючими в конкретному суспільстві ринками та культурою

Серед основних функцій соціального капіталу в економіці слід виділити:

- участь у відтворенні робочої сили, підвищення продуктивності праці;

- зниження технологічної та інформаційної неоднорідності в господарських відносинах;

- пом’якшення територіальних диспропорцій розвитку виробництва;

- участь у реалізації соціальних та інвестиційних проектів.

Виробничі (економічні) відносини є середовищем, в якому нагромаджується та певним чином реалізовується соціальний капітал, причому процес нагромадження передбачає обов’язковість залучення різновидів капіталу (природного, фізичного, фінансового).

Проблема "соціального капіталу нації" надзвичайно важлива для кожної країни, як з точки зору її соціально-економічного прогресу, так і в періоди економічних негараздів. Загальновідомо, що такі високоцивілізовані країни, як США і Німеччина, в яких кваліфікована праця становить переважну частку зайнятих (США - 80%, а в ФРН - 70%), виходили із своїх криз ціною величезних затрат саме на відродження інтелектуального потенціалу нації.

Інтелектуальна духовна еліта нації - результат тривалої селекції, як би не шокувало нас таке слововживання стосовно людей. Понад сто років тому цю ідею вперше висловив Френсіс Гальтон у книзі "Спадкоємність таланту". Він провів дослідження родоводів близько п'яти тисяч видатних людей всіх часів і народів. Виявилося, що більшість з них мали видатних предків. Інтелектуальна, духовна, творча, майстерна, технічна, управлінська еліта нації виховується поколіннями. Вона являє головну цінність будь-якого народу.

На відміну від звичайного капіталу "соціальний капітал" являє собою "суспільне благо" ("public good"). Іншими словами, це не приватна власність тих, хто одержує від нього вигоду. Подібно до інших суспільних благ - від чистого повітря до безпеки руху на вулицях - "соціальний капітал" не може бути наданий в необхідних кількостях приватним особам. А тому він має бути побіжним продуктом інших видів соціальної активності.

Соціальний капітал - це зв'язки, норми і довіра, які здатні передаватися з однієї соціальної ситуації в іншу. Успішне співробітництво у конкретній справі породжує зв'язки й довіру, а це є соціальними активами, які сприяють майбутньому співробітництву в зовсім інших галузях. Запаси соціального капіталу - довіра, норми поведінки, соціальна мережа - мають властивість самовідтворюватися й нагромаджуватися. Як і у випадку із звичайним капіталом, ті, хто його має, може його збільшувати й примножувати.

Концепція "соціального капіталу" відкриває нові шляхи поєднання неформальної соціальної інфраструктури з дієвою державною політикою. Щоправда, "соціальний капітал" не може замінити ефективну державну політику, він є скоріше її ефективною передумовою і частково її наслідком. Розумна державна політика стимулює утворення соціального капіталу, а соціальний капітал підвищує ефективність дій уряду..

Теоретичні напрацювання обґрунтовують виділення чотири основих рівні формування соціального капіталу (табл. 1.3) [2]

Табл. 1.3

Рівні формування соціального капіталу




Дата добавления: 2015-02-16; просмотров: 144 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав




lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.014 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав