Читайте также:
|
|
Генетичний код — набір правил розташування нуклеотидів в молекулах нуклеїнових кислот (ДНК і РНК), що надає всім живим організмам можливість кодування амінокислотної послідовності білків за допомогою послідовності нуклеотидів.У ДНК використовується чотири нуклеотиди — аденін (А), гуанін (G), цитозин (С) і тімін (T), які в україномовній літературі також часто позначаються буквами А, Г, Ц і Т відповідно. Ці букви складають «алфавіт» генетичного коду. У РНК використовуються ті ж нуклеотиди, за винятком тіміну, який замінений схожим нуклеотидом, — урацилом, який позначається буквою U (або У в україномовній літературі). У молекулах ДНК і РНК нуклеотиди складають ланцюжки і, таким чином, інформація закодована у вигляді послідовності генетичних «букв».
12. Закономірності успадкування ознак
Третій закон або закон незалежного успадкування ознак: кожна пара альтернативних варіантів ознак успадковується незалежно від інших пар і дає розщеплення 3:1 по кожній парі (як і при моногібридному схрещуванні). При дигібридному схрещуванні (коли спостереження ведеться за двома ознаками) серед гібридів другого покоління спостерігається розщеплення 9:3:3:1. Цей закон справедливий лише для ознак, у яких гени, що їх кодують належать до різних груп зчеплення, тобто знаходяться в різних хромосомах. Закон може виконуватись і для ознак, гени яких знаходяться в одній хромосомі на значній відстані один від одного (не менше 50 морганід). В іншому випадку гени спадкуватимуться зчеплено.
14.Основні походження хромосомної теорії спадковості
Хромосомна теорія спадковості сформульована Т. Х. Морганом за результатами своїх досліджень. За її допомогою з'ясовано матеріальну основу законів спадковості, встановлених Г. Менделем, і те, чому в певних випадках успадкування тих чи інших ознак від них відхиляється. Основні положення хромосомної теорії спадковості наступні:
23.Летальні і сублетальні гени
Летальний ген – ген, що в гомозиготному стані спричинює смерть на ембріональному етапі. Будь-який організм приречений, якщо синтезує життєво важливий, але недієздатний білок. Ген, що визначає синтез такого білка, називається летальним. Деякі летальні гени спричинюють внутрішньоутробну смерть, або смерть у відразу після народження. Так звані сублетальні гени знижують життєздатність і призводять до смерті у ранньому віці. Рецесивні летальні гени можуть зберігатися у гетерозиготному стані, передаються наступним поколінням і поширюються в популяції. Наприклад, люди гетерозиготні приблизно за 30 летальними рецесивними генами. Тому серед дітей, народжених в шлюбі між близькими родичами, часто трапляються випадки прояву летальних генів.
24.Спадковість зчеплена зі статтю.
Типи формування статі. Розщеплення за статтю та статеві хромосоми. Гомо- і гетерогаметна стать. Типи хромосомного визначення статі. Успадкування ознак, зчеплених зі статтю при гетерогаметності чоловічої та жіночої статей. Генетична детермінація статі. Балансова теорія визначення статі. Успадкування при нерозходженні статевих хромосом. Статевий хроматин і дозова компенсація генів Х-хромосоми. Диференціація та визначення статі в онтогенезі. Залежні від статі та обмежені статтю ознаки. Співвідношення статей у природі та проблеми його штучного регулювання.
Особливості успадкування при зчепленні генів. Групи зчеплення генів. Кросинговер, цитологічні докази його проходження. Врахування кросинговеру при тетрадному аналізі. Значення аналізуючого схрещування при вивченні кросинговеру. Лінійне розташування генів в хромосомі. Генетичні карти та принципи їх побудови у еукаріот. Множинні перехрести та їх вплив на рекомбінацію. Хроматидна інтерференція. Цитологічні карти хромосом. Порівняння генетичних і цитологічних карт. Мітотичний і нерівний кросинговер. Молекулярний механізм кросинговеру. Фактори, які регулюють частоту проходження кросинговеру.
25. Домінантний тип успадкування.
Діагностика аутосомно-домінантного типу успадкування іноді складає певні труднощі, зумовлені такими властивостями, як пенетрантність (ймовірність прояву гена) та експресивність (ступінь вираженості ознаки, для хвороби – це тяжкість перебігу захворювання). Характерною особливістю для домінантних ознак феномен – неповна пенетрантність. Перший закон або закон одноманітності гібридів першого покоління: при схрещуванні особин з чистих ліній альтернативних варіантів однієї ознаки, всі гібриди першого покоління успадковують лише одну батьківську ознаку. Та ознака, що проявляється у гібридів першого покоління називається домінантною, а та яка не проявляється — рецесивною. Цей закон справедливий тільки у випадку повного домінування, оскільки Мендель працював лише з такими ознаками гороху для яких було характерне саме таке спадкування. Наступні закони також діють тільки в тому випадку якщо ознака спадкується за цим типом.
Дата добавления: 2015-02-22; просмотров: 185 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |