Читайте также:
|
|
План
1. Склад регіону, загальна характеристика.
2. Особливості населення і господарства країн Азії.
Література
1. Кобернік С.Г., Коваленко Р.Р. Географія. Підручник для 10 класу
загальноосвітніх навчальних закладів. – Харків: Оберіг, 2010, ст. 213-222.
2. Яценко Б.П. Економічна і соціальна географія світу: Підручник для 10 кл.
серед. шк. – К.: Артек, 2000, ст.
3. Масляк П.О., Дахно І.І. Економічна і соціальна географія світу 10 кл.-
Київ: Вежа, 2004, ст.
4. Бершадська Т. Економічна та соціальна географія світу 10 клас. - Т.:
Підручники посібники, 2001 ст. 137-144, 155-160, 176-191.
5. Кругла Н.Я., Довгань Г.Д. Економічна і соціальна географія світу 10 клас:
Посібник для вчителя. – Х.: Ранок, 2002, ст.114-120.
6. Кузик С.П. Економічна і соціальна географія світу: Посібник для студентів
географічних спеціальностей вищих навчальних закладів. - Л.: Світ, 2002,
ст.358-376, 420-423, 430-435, 448-457, 480-488.
1.
У книзі В.Овчинникова “Своїми очима” сказано: “Не можна затверджувати, буцімто справою Заходу завжди було винаходити, а Сходу переймати. Процес більше схожий на вулицю з двостороннім рухом, де в різні години домінують різні потоки. Не випадково у європейців прижилися арабські цифри. Саме зі Сходу прийшло до них у середні віки багато досягнень математики, астрономії, медицини. А хто, як не китайці, дали світу папір, компас, порох?”.
Азія – найбільший за площею і населенням регіон світу. Тут мешкає понад ½ людства. Народи Азії, їх традиції, культура, філософія – феномен, який у західному розумінні означається словом-символом “Схід”. Саме тут з’явилися найдавніші цивілізації, з його глибин накочувалися на Європу хвилі міграцій, в ньому зародилися всі світові релігії. Країни Азії дуже різні: по території, природним багатствам, рівнем розвитку, формами державного устрою. Величезний Китай і крихітна Мальдівська Республіка, Кувейт із щорічним прибутком на душу населення 24 тис. дол. І Афганістан – 200-300 дол; одна із найдавніших держав світу Іран і молоді незалежні країни Центральної Азії.
Площа Азії = 44,4 млн. кв. км (1/3 площі суходолу)
Населення = 4 млрд. чол. (61,2% населення світу)
48 країн і територій = 47 держав і о. Тайвань.
2/3 держав – республіки, 13 монархій (½ абсолютні – Близький Схід)
4/5 держав – унітарні, федеративних – 9.
13 країн континентальних, є острівні, країни-архіпелаги. Більшість – в минулому європейські колонії.
Природні умови різноманітні: високі гори (Азія – найвища частина світу) і великі рівнини, всі типи клімату (від арктичного до екваторіального, 1/25 площі зайнята вічною мерзлотою). Природні ресурси багаті.
В Азії виділяють такі історико-географічні регіони:
Закавказзя: Грузія, Азербайджан, Вірменія.
Центральна Азія: Казахстан, Узбекистан, Киргизстан, Туркменістан, Таджикистан.
Північна Азія: азіатська частина Росії.
Південно-Західна Азія (Близький Схід): 16 країн, Туреччина, Іран, Ірак, Афганістан, Сирія, Ліван, Ізраїль, Йорданія, Саудівська Аравія, Кувейт, Бахрейн, Катар, ОАЕ, Оман, Ємен, Кіпр.
Південна Азія: 7 країн, Бутан, Бангладеш, Індія, Непал, Пакистан, Шрі-Ланка, Мальдівська Республіка.
Південно-Східна Азія: 11 країн, М’янма, В’єтнам, Лаос, Таїланд, Філіппіни, Камбоджа, Малайзія, Бруней, Індонезія, Сінгапур, Сх.Тімор.
Східна Азія: 5 країн, Японія, Китай, Монголія, КНДР, Республіка Корея.
Закавказзя – країни Грузія, Азербайджан, Вірменія – регіон між Чорним і Каспійським морями, має вигідне ЕГП. Морські узбережжя створюють сприятливі умови для розвитку економічних зв’язків. Через порти Чорного і Каспійського морів здійснюються зв’язки країн Закавказзя із Україною, Росією, Центральною Азією. Всі країни – республіки.
Природні умови і ресурси різноманітні – переважає гірський рельєф, субтропічний клімат, значні паливні і рудні корисні копалини. Природні умови роблять регіон одним із найпривабливішим туристичним центром, в той час як гірський рельєф часто перешкоджає будівництву, прокладенню шляхів. Нафту добувають в Азербайджані, марганцеві руди – у Грузії, залізні – у Вірменії, Азербайджані, мідні і поліметалічні – Вірменія, Грузія. Важливе значення мають мінеральні і термальні джерела.
Населення концентрується по долинам і на рівнинах: 150-200 чол/ кв. км., урбанізація висока. Значна етнічна і релігійна різноманітність – населення Грузії належить до кавказької мовної сім’ї, православні, вірмени належать до індоєвропейської мовної сім’ї, у них Вірменська церква, населення Азербайджану належить до алтайської мовної сім’ї, сповідує іслам. На основі етнічних особливостей в регіоні виникали збройні конфлікти у Грузії, між Вірменією і Азербайджаном.
Господарство країн регіону має ряд спільних рис – у промисловості переважає ПЕК, кольорова металургія, середнє і точне машинобудування, текстильна, шкіряна промисловість. У с/г рослинництво спеціалізується на вирощуванні винограду, баштанних культур, фруктів, овочів. На основі їх переробки розвивається виноробна, коньячна промисловість, плодоовочеконсервна, тютюново-ферментаційна, чайна, ефіроолійна. На низовинах Азербайджану вирощують бавовник, у гірський районах – вівчарство. Але у кожній країні є свої особливості.
Азербайджан – спеціалізується на нафтодобувній і нафтопереробній промисловості.
Вірменія – спеціалізація на точному машинобудуванні і харчовій промисловості.
Грузія – транспортне машинобудування, субтропічний АПК.
Центральна Азія – Казахстан, Узбекистан, Киргизька Республіка, Туркменістан, Таджикистан.
Це значна територія від Західно-Сибірської низовини до Паміру, від Алтаю до Каспійського моря. Через регіон проходив відомий Шовковий шлях, який з’єднував Схід і Захід. Вихід до Каспійського моря мають Казахстан і Узбекистан. Центральна Азія – зона степів, напівпустель, пустель помірного поясу. На півдні – гори Паміру, Тянь-Шаню, Копетдагу (1/3 регіону). Рівнинний рельєф на значній території, різко континентальний клімат, недостатнє зволоження сприяли тому, що традиційним заняттям населення було кочове скотарство, а в оазисах на півдні – зрошувальне землеробство. Саме тут виникли торгові міста – Бухара, Хіва, Самарканд. Всі країни – республіки.
ПРП – значні корисні копалини – нафта, газ (Туркменістан, Казахстан, Узбекистан), вугілля (Казахстан), залізна руда (Казахстан), руди кольорових металів (у всіх країнах), хімічна сировина (затока Кара-Богаз-Гол). Є проблема із водними ресурсами і проблема загибелі Аральського моря.
Населення – основна частина концентрується на півдні і в оазисах (200 чол/ кв. км). Найбільші міста – столиці країн. ІІ тип відтворення, переважає сільське населення (крім Казахстану), безробіття. Більшість населення належить до алтайської мовної сім’ї. Національний склад дуже різноманітний.
Господарство. Вищим економічним потенціалом вирізняється Казахстан – індустріально-аграрна країна з розгалуженою добувною і обробною промисловістю, багатогалузевим с/г. Це ядерна держава з розвинутим ВПК. Решта країн відрізняються схожою структурою економіки з переважанням АПК, який базується на монокультурі бавовнику. За рівнем соціально-економічного розвитку країни розташовані так – Казахстан, Узбекистан, Туркменістан, Киргизька Республіка, Таджикистан. Але у 90-і рр. для всіх країн характерний спад економіки, особливо промисловості. У промисловості регіону сформувалися комплекси ПЕК, виробництво конструкційних матеріалів з металургійною спеціалізацією, аграрно-індустріальний, більшість електроенергії виробляється на ТЕС, хоча перспективним є використання гідроенергії гірських річок.
Чорна металургія найкраще розвинута в Казахстані на базі руд Кустанайських родовищ і вугілля Карагандинського басейну. У всіх країнах, крім Туркменістану, добре розвинута кольорова металургія. Провідною у регіоні є хімічна промисловість – виробництво мінеральних добрив, основна і гірнича хімія. Машинобудування орієнтовано на галузі, що визначають спеціалізацію в регіоні – виробництво устаткування для вугільної, нафтової, будівельної промисловості, АПК. Набули розвитку середнє і точне машинобудування.
С/г відіграє важливу роль в регіоні, у ньому склалося два напрямки спеціалізації
1)степова – поєднує зернове господарство, молочно-м’ясне скотарство (північна частина)
2)оази сова – на півдні, монокультура бавовнику.
Відповідну спеціалізацію мають переробні галузі АПК і галузі машинобудування для АПК (виробництво тракторів, зернових комбайнів на півночі і бавовнозбиральних на півдні).
В оазисах вирощують овочі, фрукти, виноград, баштанні культури, тютюн. Тваринництво представлене скотарством і вівчарством відгонно-пасовищного типу. У горах розводять яків, маралів, повсюди верблюдів.
Тому добре розвинена текстильна промисловість – вовняна, бавовняна, шовкова.
Казахстан – значні мінеральні ресурси, важка промисловість, зернове господарство, тваринництво.
Узбекистан – значні мінеральні ресурси, бавовниковий комплекс.
Киргизія – гірська країна, значні руди кольорових металів, спеціалізація відповідна, у с/г – бавовництво, вівчарство, конярство.
Туркменістан – значні запаси газу, спеціалізація на ПЕК, вирощуванні тонковолокнистого бавовнику, шовківництву, вівчарству, конярству.
Таджикистан – гірська країна, складна політична ситуація, спеціалізація на важкій промисловості, садівництві, виноградарстві, бавовництву.
Близький Схід (Південно-Західна Азія) -охоплює Передньоазіатські нагір’я, Сирійсько-Палестинські гори, Аравійський півострів і Месопотамію. Це 16 держав – Саудівська Аравія, Ірак, Іран, Кувейт, Катар, Бахрейн, ОАЕ, Оман, Ємен, Ізраїль, Йорданія, Сирія, Ліван, Туреччина, Кіпр, Афганістан. Регіон знаходиться на стику континентів, саме тут розпочалася історія людства, виникло зрошувальне землеробство, утворилися перші держави, винайдено алфавіт, зародилися світові релігії. Цей регіон був завжди бажаним здобутком для іноземних завойовників, тому виділяється неспокійною політичною ситуацією, є значним імпортером зброї. Майже 50 років триває арабо-ізраїльський конфлікт у Палестині, не вирішена курдська проблема, греко-турецькі чвари поділили Кіпр на дві частини, війни були у Лівані, Афганістані, Іраці. Крім того, на Близькому Сході “пахне порохом і нафтою”. С. Аравія – теократична, Йорданія, Кувейт, Бахрейн – конституційні, Катар – абсолютна монархії.
ПРП – регіон лежить у субтропічному і тропічному поясах, це один із найжаркіших і най посушливіших регіонів світу, більшість території – гори, сухі степи, напівпустелі і пустелі. Грунти бідні, лісів майже немає. Вода часто дорожча за землю. Тому останнім часом почали використовувати опріснення морської води на Аравійському півострові.
Головне багатство – нафта (66% світових запасів) і газ (26%). З інших корисних копалин є хроміти у Туреччині, мінеральні солі Мертвого моря, фосфорити Йорданії та Ізраїлю.
Населення -“демографічний вибух”, густота прямо пропорційна водним ресурсам (від 100 чол до 1 в пустелях). Країни відрізняються по кількості жителів – найбільші Туреччина, Іран, мало проживає на Кіпрі, в Катарі, Бахрейні. Значні міграції населення, в т. ч. кочівники. Урбанізація невисока, а в Афганістані і Ємені – одна з найнижчих у світі. В регіоні багато стародавніх міст – Ієрихон у Палестині (9 тис. років), Вавилон, Троя, Пальміра (у руїнах), Єрусалим, Мекка, Медина – священні міста віруючих. Найбільші сучасні міста – Тегеран, Багдад, Стамбул. Населення регіону становить майже три приблизно однакові мовні групи – тюрську, іранську, семітську. Всюди, крім Ізраїлю, переважає іслам, який впливає на всі сфери життя. Більшість країн регіону має середній або навіть низький рівень економічного і культурного розвитку, відповідна і якість життя населення, особливо сільського (злиденність, дискомфорт, хвороби).
Господарство. Головне заняття населення – сільське господарство з низькою продуктивністю через малоземелля, кабальну оренду землі і води. Тому країни регіону імпортують продовольство. Землеробство можливе лише на зрошувальних землях.
З зернових головну роль відіграє пшениця, вирощують також ячмінь, кукурудзу, олійні, бавовник, тютюн, овочі, фрукти. За виробництвом і експортом ізюму, сухофруктів, горіхів, фініків, бавовни, тютюну регіон посідає провідне місце у світі. У внутрішніх гірських районах Ірану і Афганістану ("Золотий півмісяць") нелегально вирощують опіумний мак. У тваринництві – розведення кіз і овець, багато віслюків, верблюдів, хоча тваринництво низько продуктивне. На світовому ринку цінується вовна ангорських кіз з Туреччини і каракуль з Афганістану. На вирощуванні середземноморських субтропічних культур спеціалізується Середземномор’я.
Розмір промислового виробництва у регіоні незначний через бідність місцевого ринку. Промислові підприємства зайняті в основному переробкою с/г сировини. Виготовляють тканини, одяг, взуття, будматеріали, продукти харчування. За рівнем промислового розвитку виділяються лише Ізраїль і Туреччина.
Світове значення має нафтова промисловість країн Перської затоки. Найбільші запаси має Саудівська Аравія (1/4 світових). Нафта майже вся йде на експорт у сирому вигляді, і лише 10% нафтопродуктів. Вивіз у Європу йде через Суецький канал або навколо Африки, по трубопроводах до портів Червоного і Середземного морів. Видобуток газу незначний. Прибутки від продажу нафти країни використовують по-різному – на розвиток господарства, опріснення води, збагачення панівної верхівки, купівлю зброї.
Найрозвинутішими країнами регіону є Ізраїль і Кіпр, найвідсталішими – Афганістан і Ємен. Різнобічна економіка характерна для Туреччини, Ірану, Іраку, Сирії. Із 70-х рр. особливе місце посіли арабські країни західного берега Перської затоки – Кувейт, С.Аравія, Бахрейн, Катар, ОАЕ, Оман – за нафтодолари тут за кілька десятиліть створені сучасні міста, інфраструктура, добробут. В той же час тут залишається багато пережитків минулого.
Східна Азія – займає ¼ частину Азії, 5 країн: Китай, Монголія, Японія, КНДР, Республіка Корея. О.Тайвань не визнається Китаєм як незалежна держава.
ПРП – різноманітні природні умови, значні кліматичні контрасти (мусонний клімат на сході і сухий різко континентальний на заході). Рельєф складний – на заході знаходяться найбільші в світі гірські системи, на сході невисокі гори чергуються з рівнинами. Часто у Гімалаях і на Японських островах бувають землетруси. На сході густа мережа річкової сітки, на заході річок дуже мало, в пустелях нема зовсім. Східна частина регіону розташована у помірному, субтропічному, тропічному поясах. На рівнинах центральної частини переважають напівпустелі, на заході – пустелі.
Дуже багаті мінеральні ресурси – вугілля (1/3 світових), у Китаї є нафта, регіон займає одне із провідних місць у світі за запасами залізної руди, руд кольорових металів, особливо олова, ртуті, молібдену, вольфраму.
Населення -проживає ¼ населення Землі, велика кількість народів, найбільший народ китайці. Середня густота 100 чол./ кв. км, але нерівномірна (250-500 на Тайвані, 1 у Монголії, Тибету). Урбанізація у кожній країні має свої особливості: Японія високоурбанізована, висока урбанізація у Республіці Кореї, тоді як інші країни, особливо Китай, мають меншу урбанізацію.
Господарство. Країни регіону дуже різні за розмірами, державним устроєм, рівнем економічного розвитку. Японія – економічно розвинута. Китай – найбільша у світі за населенням країна з централізовано керованою економікою. КНДР – соціалістична держава. Республіка Корея і Тайвань – типові НІК. Монголія – постсоціалістична країна.
Південна і Південно-Східна Азія – 17 колишніх європейських колоній в США на півостровах Індостан, Індокитай, Малайському архіпелагу. Їх звільнення від колоніального ярма супроводжувалося війнами, соціальними катаклізмами: не розв’язані до цього часу проблеми кордонів між Індією і Пакистаном, Індією і Китаєм; релігійна ворожнеча має місце у Індії, на Шрі-Ланці.
ПРП – регіон розташований у тропічному, субекваторіальному і екваторіальному поясах; багато тепла, вологи, родючих грунтів, тому землеробством займаються цілий рік, хоча місцями необхідне штучне зрошування. Регіон багатий на гідроресурси, тверду деревину. Корисні копалини різноманітні, особливо руди металів. Територія потерпає від посух, повеней, тропічних циклонів.
Населення – це район давнього проживання людей, тут зосереджено ¾ населення Землі. Природний приріст хоч і знизився останнім часом, але залишається високим. Це один із найгустіше заселених регіонів світу: на о. Ява густота 900 чол., у Бангладеші 790 чол., тоді як гірські райони майже безлюдні. Переважає сільське населення, дуже низький рівень життя, особливо у малих народів і племен, які витиснуті у несприятливі умови. Строкатий расовий, етнічний, релігійний склад населення: в Індії індуїзм і буддизм, з арабських країн сюди прийшов іслам, європейці принесли християнство.
Господарство. Країни регіону є економічно найменш розвинутими у світі. Головне заняття населення – споживче землеробство, а в ньому культура поливного рису. Тільки у Пакистані і на північному заході Індії головна культура – пшениця. Поширені бобові, олійні культури, цукрова тростина, різні овочі, фрукти, маніок (хліб екваторіального поясу). Важлива роль належить у раціоні харчування рибі. Важливою рисою є наявність плантаційного господарства, заснованого колонізаторами. На світовий ринок надходять каучук, продукти кокосової і олійної пальми, банани, ананаси, чай, прянощі. Територія, де сходяться кордони М’янми, Таїланду, Лаосу – місце нелегального вирощування опіумного маку (“золотий трикутник”).
Обробна промисловість представлена ремонтними підприємствами і переробкою продуктів с/г. На світовий ринок надходять нафта з Індонезії і Брунею, олово з Індонезії, Малайзії, Таїланду, залізні, марганцеві, хромові руди, слюда з Індії. Деревину експортують Малайзія і Індонезія.
Сінгапур, Малайзія, Індонезія, Таїланд, Філіппіни – НІК
Індія, Пакистан – країни середніх можливостей.
Бруней – нафтодобувна країна. В’єтнам – країна планової економіки.
Камбоджа, Бангладеш, Бутан, Непал, Лаос, Мальдіві, Шрі-Ланка – найменш розвинуті.
2.
Населення: ІІ тип відтворення, крім Японії; значні міграції, проживає більше 1100 націй і народностей, 15 мовних сімей. Найчисельніші народи – китайці, японці, хіндустанці. Переважають багатонаціональні країни. Панують 3 світові релігії, основна – іслам. Середня густота населення – 86 чол./кв. км, густота сільського населення найбільша у світі (60 чол./кв. км). Урбанізація середня з високими темпами, часто хибна. 18 міст-мультимільйонерів.
Господарство. У більшості країн економіка багатоукладна, головні галузі – екстенсивне с/г і добувна промисловість. Обробна - у Японії, Китаї, Казахстані, Ізраїлі, КНДР, НІК. Зростає невиробнича сфера, туризм.
У с/г – рослинництво (вирощування експортних культур: чай, джут, бавовник, цукрова тростина, гевея, спеції, кокосові пальми, троп. фрукти і зернових: рис, просо, пшениця, соя). Переважають плантації.
Тваринництво залежить від природних умов: найбільш розвинуте вівчарство (Китай, Індія, Туреччина), свинарство (Китай), скотарство (Індія).
Обробна промисловість представлена кустарними ремеслами, легкою і харчовою.
У НІК – легка промисловість і точне машинобудування. У країнах Перської затоки – нафтопереробка, синтез мінеральних добрив. В Ізраїлі – ВПК, точне машинобудування, хімічна, алмазообробна промисловість.
Транспорт розвинений слабо, крім Японії, Р.Кореї, сх.Китаю. Основний вид – залізничний. Найбільший морський флот в Японії, Китаї, Філіппінах, Сінгапурі, Р.Кореї.
1. Азія – регіон з великими природними, етнічними, соціально-економічними та іншими відмінностями:
а)це 46 держав, які розташовані на перехресті транспортних шляхів
континентів.
б)історичний центр світових релігій.
в)неспокійна політична обстановка.
г)високий природний приріст, крім Японії та Ізраїлю.
д)висока густота населення і зростаючі темпи урбанізації
2. ПРП регіону дуже значний:
а)багаті водні, лісові ресурси, родючі грунти у Південній і Південно-Східній Азії.
б)найбільші запаси нафти і газу в Перській затоці, значні у Центральній Азії, Закавказзі, Малайському архіпелагу. Запаси залізної і марганцевої руди в Індії, хроміти у Туреччині, Філіппінах, “олов’яний пояс” – М’янма, Таїланд, Індонезія; кам’яна сіль – Туреччина, Іран, Пакистан, Мертве море; дорогоцінні камені – Індія, Шрі-Ланка.
3. Економічне зростання і соціальний прогрес більшою мірою властиві країнам Східної і частково Південно-Східної Азії:
а)”економічне диво” Японії, “азіатські тигри”.
б)в економіці більшості країн переважає гірничодобувна промисловість і с/г (рослинництво у Південній, Південно-Східній Азії, кочове скотарство у Південно-Західній).
в)у МПП країни Азії – постачальники чаю, каучуку, джуту, спецій, тропічних фруктів, гірничодобувної промисловості, але зростає значення електротехнічної, радіоелектронної, автомобільної продукції.
4. Розвитку багатьох країн Азії сприяє їх географічне положення на
пожвавлених транспортних магістралях Індійського і Тихого океанів і
туризм.
Дата добавления: 2015-02-16; просмотров: 221 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |