Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Інтеграція інформаційних технологій

Читайте также:
  1. Базові знання, вміння, навички, необхідні для вивчення теми (міждисциплінарна інтеграція).
  2. Види інформаційних технологій
  3. Інтеграція України у світове господарство
  4. Міжнародна економічна інтеграція, шляхи її розвитку та поглиблення
  5. Основи інформаційних технологій
  6. Оцінка інформаційно-комунікаційних технологій у контексті розвитку інноваційної економіки
  7. Форми передачі технологій на ринку інновацій.

Загальне поняття про систему штучного інтелекту Крім інформаційно-обчислювальних завдань, вирішення яких здійснюється за заданим алгоритмом, в останнє десятиліття комп'ютерні технології усе активніше намагаються застосувати для реалізації інтелектуальних процесів, тобто, процесів пошуку рішення, при яких кінцевий результат непередбачений і є наслідком логічних самостійних висновків і висновків комп'ютера.

В основу розумової діяльності комп'ютера покладений програмний принцип реалізації. Але принципи моделювання інтелектуальних процесів - процесів придбання, накопичення і використання знань мають свої яскраво відображені особливості, які дозволяють виділити їх в окремий клас комп'ютерних систем і технологій, що відносяться до систем штучного інтелекту.

Під системами, що володіють штучним інтелектом (ШИ), розуміють пристрої або програми, що мають такі характеристики, властивому людському інтелектуальному поводженню, як розуміння і використання мови, причинна обумовленість поводження, здатність гнучко реагувати на ситуацію, використати перевагу сприятливих ситуацій, проводити розмежування між подібними ситуаціями, виводити нові ідеї, висновки та ін.

Разом з тим однозначного визначення інтелектуального поводження комп'ютерних систем поки не існує і розмежування інтелектуального й неінтелектуального поводження досить умовне. Програмні системи, засновані на природно-наукових теоріях про природні процеси й математичні методи, не відносять до інтелектуальних. Часто такі завдання й алгоритми їхньої реалізації називають рутинними.

Програмні системи, що реалізують алгоритми, для яких не існує формальної моделі рішення, називають евристичними й відносять до класу інтелектуальних систем (або систем штучного інтелекту). Принципова відмінність інтелектуальних систем від традиційних комп'ютерних програм полягає в наступному. До творчих, інтелектуальних завдань відносять завдання, для яких поки ще не існує формальної моделі вирішення, наприклад, гра в шахи.

Завдання штучного інтелекту - це такі завдання, в яких формалізується не процес рішення, а процес пошуку рішення. У зв'язку з цим розвиваються такі напрямки, як експертні системи, база знань, нейронні мережі, нейрокомп’ютери, DM - системи.

Експертні системи

Найбільш широке застосування методи ШІ знайшли у програмах, які називаються експертними системами (ЕС). Відмітною рисою цих програм є здатність накопичувати знання і досвід кваліфікованих професіоналів (експертів) в якій-небудь вузькій предметній області. Потім за допомогою знань, накопичених в ЕС, фахівці з не дуже високою кваліфікацією можуть вирішувати складні завдання на стільки ж високому рівні, як й експерти, іншими словами, дані програми підтримують засобами автоматизації не тільки й не стільки обчислювальні функції, скільки функції розумові, інтелектуальні, допомагаючи користувачеві приймати рішення в складних неоднозначних ситуаціях.

Єдиного строгого визначення ЕС ще немає. Найчастіше в літературі й серед фахівців використовується розуміння експертної системи – як комп'ютерної програми, створеної для виконання тих видів діяльності, які підходять тільки людині - експертові, наприклад проектування, планування, переклад, видача рекомендацій. Ці програми моделюють спосіб мислення людини-експерта на основі механізмів логічного висновку й евристичних методів.

Визначення, схвалене Комітетом з експертних систем Британського комп'ютерного товариства, свідчить, що під експертною системою розуміється система, що поєднує можливості комп'ютера зі знаннями й досвідом експерта в такій формі, яка система може запропонувати РОЗУМНУ РАДУ або здійснити РОЗУМНЕ ВИРІШЕННЯ поставленого завдання. Така система повинна вміти пояснювати хід своїх міркувань у зрозумілій формі.

Всі експертні системи є системами штучного інтелекту, але не всі системи штучного інтелекту є ЕС. Наприклад, програма, що розпізнає друкований текст або голосові повідомлення, відноситься до інтелектуальних систем, але не є експертною системою, оскільки вирішення подібного завдання може бути виконане будь-якою людиною. Для ЕС характерна наявність мети функціонування, яка полягає у вирішенні складних проблем, що під силу фахівцеві високої кваліфікації - експертові.

На основі наведених вище визначень виділимо характерні риси ЕС:

* алгоритми функціонування ЕС імітують підхід до вирішення проблеми з боку людини;

* вміння пояснювати свої дії в зрозумілій для людини формі;

* наявність природно - мовного інтерфейсу.

Розрізняють ЕС предметно-орієнтовані й ЕС-оболонки, призначені для наповнення будь-яким предметним знанням. Експертні системи можуть будуватися на основі подання знань у вигляді набору правил (rule-based - підхід) і на базі адаптивного підходу, заснованого на навчанні системи на прикладах (case-based - підхід).

Експертні системи першого покоління будувалися переважно на основі правило-орієнтованого підходу. Такі експертні системи називалися правило- орієнтованими або продукційними.

В ЕС, заснованих на правилах, предметні знання представляються набором правил, які перевіряються через набір фактів або знань про поточну ситуацію.

Спеціалізовані продукційні системи знайшли широке використання в різних областях людської діяльності. Найбільш популярними ЕС є оболонки Guru, KEE, LOOPS, які можуть бути наповнені будь-яким предметним знанням.

 




Дата добавления: 2015-02-16; просмотров: 73 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав




lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.006 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав