Читайте также:
|
|
1. Привести в порядок робоче місце
- впевнитися: що на ньому відсутні сторонні предмети
- всі пристрої і блоки ПК під'єднані до системного блоку.
2. Перевірити:
- наявність та надійність захисного заземлення устаткування
- справність вимикачів та інших органів управління ПК
- справність роз'ємів кабелів електроживлення;
- відсутність пошкоджень ізоляції проводів живлення;
- відсутність відкритих струмопровідних частин у пристроях ПК.
3. Відрегулювати сидіння робочого стільця (крісла);
- кут нахилу спинки стільця в межах 90—220° до площини сидіння;
- кут зору на екрані монітора - складав 25°
- відстань до екрана — 600—800 мм;
4. Вжити заходів, щоб пряме світло не потрапляло на екрани пристроїв.
5. Протерти трохи зволоженою серветкою клавіатуру (для зниження рівня статичної електрики), зовнішню поверхню екрана монітора.
6. Освітленість у приміщеннях з ПК - регулювати сонцезахисними пристроями.
7. Перед вмиканням штепсельної вилки - упевнитися в тому, що вимикачі мережі на всіх пристроях ПК знаходяться в положенні «вимкнено»
8. При виявленні несправностей ПК не вмикати і негайно повідомити керівника
4.3 Вимоги безпеки під час роботи
1. Виконувати тільки ту роботу, яка входить в обов’язки працівника.
2. Вмикати і вимикати ПЕОМ тільки вимикачами, забороняється проводити вимкнення вийманням вилки з розетки.
3. Забороняється оператору знімати захисні кожухи з обладнання і працювати без них. Не допускати до ПЕОМ сторонніх осіб, які не беруть участі у роботі.
4. Забороняється переміщати і переносити блоки, обладнання, які знаходяться під напругою.
5. Забороняється поправляти і заправляти фарбуючу стрічку на принтері під час роботи.
6. Не палити на робочому місці.
7. Суворо виконувати загальні вимоги по електробезпеці та пожежній безпеці.
8. Категорично забороняється самостійно розбирати та проводити ремонт електронної та електронно-механічної частини ПЕОМ. Ці роботи можуть виконувати лише фахівці з технічного обслуговування ПЕОМ.
9. ПЕОМ необхідно використовувати у суворій відповідності з експлуатаційною документацією на неї.
10. Під час виконання роботи слід бути уважним, не звертати уваги на сторонні речі.
11. Про всі виявлені несправності та збої в роботі апаратури необхідно повідомити безпосереднього керівника.
З метою зниження зорового і кістково-м'язового стомлення програмісту слід дотримувати встановлений режим праці та відпочинку. Режими праці та відпочинку при роботі з персональним комп'ютером повинні організовуватися в залежності від виду та категорії трудової діяльності. При виконанні протягом робочої зміни робіт, що відносяться до різних видів трудової діяльності, за основну роботу з персональним комп'ютером слід приймати таку, яка займає не менше 50% часу протягом робочої зміни або робочого дня.
Для видів трудової діяльності встановлені 3 категорії тяжкості і напруженості роботи з персональним комп'ютером, які визначаються:
- Для групи А - по сумарному числу прочитуються знаків за робочу зміну, але не більше 60000 знаків за зміну;
- Для групи Б - по сумарному числу зчитуються або вводяться знаків за робочу зміну, але не більше 40000 знаків за зміну;
- Для групи В - по сумарному часу безпосередньої роботи з персональним комп'ютером за робочу зміну, але не більше 6 годин за зміну.
Тривалість безперервної роботи з відеомонітором без регламентованого перерви не повинна перевищувати 2 годин. Для забезпечення оптимальної працездатності і збереження здоров'я програміста протягом робочої зміни повинні бути встановлені регламентовані перерви. Час регламентованих перерв протягом робочої зміни слід встановлювати в залежності від її тривалості, виду і категорії трудової діяльності.
При роботі з персональним комп'ютером в нічну зміну (з 22 до 6 годин), незалежно від категорії і виду трудової діяльності, тривалість регламентованих перерв повинна бути збільшена на 60 хвилин.
При 8 годинній робочій зміні і роботі на персональному комп'ютері регламентовані перерви слід встановлювати:
- Для I категорії робіт через 2 години від початку робочої зміни і через 2 години після обідньої перерви тривалістю 15 хвилин кожен;
- Для II категорії робіт через 2 години від початку робочої зміни і через 1,5-2,0 години після обідньої перерви тривалістю 15 хвилин кожен або тривалістю 10 хвилин через кожну годину роботи;
- Для III категорії робіт через 1,5-2,0 години від початку робочої зміни і через 1,5-2,0 години після обідньої перерви тривалістю 20 хвилин кожен або тривалістю 15 хвилин через кожну годину роботи.
При 12 годинний робочій зміні регламентовані перерви повинні встановлюватися в перші 8 годин роботи аналогічно перервам при 8 годинний робочій зміні, а протягом останніх 4 годин роботи, незалежно від категорії і виду робіт, кожну годину тривалістю 15 хвилин.
Програмісту, що працює з високим рівнем напруженості під час регламентованих перерв і в кінці робочого дня, рекомендується психологічне розвантаження у спеціально обладнаних приміщеннях (кімната психологічного розвантаження).
Неприпустимо:
- обслуговування, ремонт і налагодження ЕОМ безпосередньо на робочому місці користувача ЕОМ;
- збереження біля відеотерміналів і ЕОМ папера, дискет, інших носіїв інформації, запасних блоків, деталей і т.п., якщо вони не використовуються для поточної роботи;
- відключення захисних пристроїв, самовільна зміна конструкції і складу ЕОМ, устаткування, а також їхнє технічне налагодження;
- робота з відеотерміналами, у яких при роботі виникають нехарактерні сигнали, нестабільне зображення на екрані і т.п.;
- робота на матричному принтері зі знятою верхньою кришкою.
- працювати без належного освітлення;
- вживати їжу та напої, працюючи на комп'ютерному обладнанні;
- працювати з монітором, у якого під час роботи з'являються нехарактерні сигнали, нестабільне зображення на екрані тощо;
- залишати без нагляду включене обладнання;
- працювати на комп'ютерному обладнанні без дозволу майстра виробничого навчання.
З метою профілактики негативного впливу на здоров'я виробничих факторів необхідно дотримуватись режимів праці та відпочинку: після кожної години роботи за комп'ютерним обладнанням необхідно робити перерву для відпочинку, указану у регламенті відповідно до категорії виконуваної праці.
Під час регламентованих перерв з метою зниження нервово-емоційного напруження, втоми очей, кистей рук, усунення негативного впливу рекомендується виконувати спеціальні вправи та самомасаж кистей рук та очей.
4.4 Вимоги безпеки після закінчення роботи
1. Відключити ПЕОМ від електромережі, для чого необхідно вимкнути тумблери, а потім витягнути штепсельну вилку із розетки.
2. Якщо зала, в якій знаходиться ЕОМ, обладнана додатковими вимикачами, то потрібно спочатку знеструмити ЕОМ, далі потрібно перевести вимикачі у положення «вимкнено».
3. Якщо зала обладнана кондиціонуючим обладнанням, системою очистки повітря (вентиляцією), додатковим периферійним обладнанням, котре не використовується після закінчення робочої зміни, то його також потрібно вимкнути.
4. Протерти зовнішню поверхню ПЕОМ чистою вологою тканиною. При цьому не допускається використання розчинників, одеколону, очищуючих препаратів в аерозольній упаковці.
5. Прибрати робоче місце. Скласти робочі документи, диски у відповідні місця зберігання.
6. При виявленні недоліків у роботі обладнання, або будь-якого відхилення стану робочого місця від норми слід відразу повідомити про це керівника підрозділу, до якого відноситься працівник, або відповідального за безпеку на підприємстві.
7. Протягом робочого часу та по завершенню роботи повідомляти не посереднього керівника про виявлені недоліки: збої в роботі операційної системи та периферійного обладнання; наявність та справність захисної ізоляції - шнурів та роз'ємів, захисних пристроїв, що забезпечують роботу оператора комп'ютерного набору.
8. Порядок здавання робочого місця:
- Закінчити роботу та зберегти потрібну інформацію. Вийти з усіх працюючих програм і вимкнути комп'ютер.
- Вимкнути принтер (якщо він увімкнений), вимкнути монітор і системний блок.
- Вимкнути стабілізатор, якщо комп'ютер підключений до мережі через нього. Штепсельні вилки витягнути з розеток.
4.5 Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях
Згідно наказу Міністерства праці та соціальної політики України N 112 від 17.06.99 Про затвердження Положення щодо розробки планів локалізації та ліквідації аварійних ситуацій і аварій (ПЛАС) на підприємстві повинні бути документи на інструкції, що передбачають дії робітників у разі виникнення аварійної ситуації. П’ятий розділ інструкції з охорони праці на робочому місці системного адміністратора (програміста) повинен включати вимоги безпеки в аварійних ситуаціях.Заходи працівника з безпеки праці в аварійних ситуаціях:
1. При появі незвичного звуку, запаху паленого, самовільного вимкнення машини негайно припиніть роботу і повідомте про це безпосереднього керівника.
2. ПЕОМ необхідно використовувати у суворій відповідності з експлуатаційною документацією на неї.
3. Під час виконання роботи слід бути уважним, не звертати уваги на сторонні речі.
4. Про всі виявлені несправності та збої в роботі апаратури необхідно повідомити безпосереднього керівника.
5. При виявленні будь-яких неполадок в роботі персонального комп'ютера програміст повинен припинити роботу, вимкнути комп'ютер і повідомити про це безпосереднього керівника для організації ремонту.
6. Програмісту не слід самому усувати технічні неполадки персонального комп'ютера.
7. Програміст не повинен виробляти роботу при знятому корпусі комп'ютера.
8. При нещасному випадку, отруєнні, раптовому захворюванні необхідно негайно надати першу допомогу потерпілому, викликати лікаря або допомогти доставити потерпілого до лікаря, а потім повідомити керівника про те, що трапилося.
Кожен працівник повинен знати основні правила поведінки під час аварії, вміти діяти в обставинах, що склалися. Кожен має знати, як викликати пожежну команду та швидку допомогу, а також план евакуації з небезпечної території та евакуаційні шляхи і виходи. Діяти рішуче, спокійно і виважено, не панікувати.
Відомості про ознаки аварійних ситуацій, характерні причини аварій.
Найпоширенішими наслідками аварії є пожежі. Пожежа може виникнути від розрядів статичної електрики, необережного поводження при використанні відкритого вогню, короткого замикання електропроводів, що використовуються як в середині обладнання, так і при під'єднанні його до джерела живлення. Короткі замикання виникають в результаті порушення ізоляції в електричних проводах. Небезпека полягає в тому, що струм при короткому замиканні досягає десятків і сотень ампер. При цьому виділяється велика кількість тепла і відбувається загоряння ізоляції, плавиться метал з викиданням в навколишнє середовище іскор, які спроможні викликати пожежу, що в свою чергу супроводжується із виділенням токсичних продуктів горіння. Найбільш небезпечним є продукт повного згоряння (оксид вуглецю), концентрація якого в розмірі 0,5% викликає отруєння через 20 хв., а при концентрації 1,3% раптове отруєння людини внаслідок 2-3 вдихів. Вуглекислий газ є менш небезпечним, тому реальна небезпека для життя настає тільки при значних концентраціях (8-10%).
Відомості про порядок застосування засобів
проти аварійного захисту та сигналізації.
Для гасіння пожежі використовують первинні засоби пожежегасіння, що є на підприємстві. В приміщенні, де використовуються ЕОМ, згідно норм пожежної безпеки має бути три вуглекислотних вогнегасники.
Приведення вогнегасників до дії необхідно здійснювати безпосередньо у разі виникнення пожежі. Правила користування вогнегасником вказані на його корпусі. Гасіння необхідно починати з відстані, що дорівнює максимальній довжині струменя, направляючи його в основу полум'я. Після закінчення гасіння за наявності вогнегасної речовини продовжити її подавання з метою охолодження нагрітих поверхонь.
Порядок дій щодо подання першої медичної допомоги
потерпілим під час аварії
1. Вивести потерпілого з оточення, де стався нещасний випадок.
2. Надати потерпілому найбільш зручне положення, що забезпечує спокій.
3. Визначити вид травми (перелом, поранення, опік тощо).
4. Визначити загальний стан потерпілого, встановити, чи не порушені функції життєво важливих органів.
5. Розпочати проведення необхідних заходів:
- зупинити кровотечу;
- зафіксувати місце перелому
- надати реанімаційних заходів (оживлення), штучне дихання, зовнішній масаж серця;
- обробити ушкоджені частини тіла.
6. Одночасно з наданням долікарської допомоги викликати швидку допомогу.
Дата добавления: 2015-02-16; просмотров: 173 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |