Читайте также:
|
|
Землі в складі Австрійської імперії – 1 млн. 730 тис. чол..
Землі в складі Російської імперії – 7,5 млн. чол. (з них 5,4 млн. чол. – кріпаки). Східна Галичина і Буковина населення переважало українці, у Західній Галичині переважало польське населення.
Дані в підручнику Світличної – інші с. 127.
Зростала чисельність населення у ІІ п. ХІХ ст.
Наддніпрянська Україна з 13,4 – 23,4 млн. чол. Західна Україна з 3,9 – 5,9 млн. чол. (природний приріст + переселення народів інших національностей).
Зміни в етнічному складі населення
Питома вага українців скоротилася з 90% до 80%. Зросли національні меншини (за рахунок природного приросту і переселення)
Росіяни – 12% населення, євреї та поляки – 8%.
У містах українців не більше одна третя. Серед робітників, підприємців, інтелігенції переважали росіяни, євреї, поляки. Українська нація формувалася як аграрна нація.Найбільші міста: Одеса – більше 400 тис., Київ – 250 тис., Харків – 175 тис., Катеринослав – 115 тис., Львів – з 1857 р (70 тис). зросло до 1910р. (200 тис. чол.). На кін. ХІХ ст. сільська буржуазія становила 25% сільського населення і зосереджувала в своїх руках 40% селянських земель.
Питання 3.
Місце України в зовнішній торгівлі Російської імперії
У І пол. ХІХ ст. значно пожвавилась торгівля, особливо ярмаркова. Найбільші ярмарки були в ті часи в Києві (Контрактовий) в Ромнах (Еллінський), у Сумах (Введенський), у Бердичеві (Онуфріївський), в Єлисаветграді (Георгіївський) та інші. В умовах відсутності транспортних магістралей важливе значення мав чумацький промисел, що забезпечував надходження до чорноморських портів 40 млн пудів зерна щорічно. Водночас чумаки завозили кожного року в Україну 8 млн. пудів солі, перевозили і продавали кам’яне вугілля, залізну руду, цукор та інші товари. Чумацькі перевезення охоплювали на той час велику територію до Уралу і Середньої Азії. Серед чумаків відбувалося розшарування, виокремлювалися багаті чумаки-підприємці, які контролювали більшу частину перевезень вантажів.
Література:
1.Світлична В.В. Історія України с. 104
2.Алексеєв Ю. та інші Історія України с. 73-76
3.Субтельний О. Україна: історія с. 227-240
4.Борисенко В. Курс української історії. с. 261-277
Запитання для самоперевірки
1.В результаті яких подій сучасні українські землі опинилися на кінець 18 ст. у складі двох імперій – Російської та Австрійської?
2.Назвіть ознаки кризи кріпосницького ладу.
3.Яким був етнічний склад населення? Дайте оцінку етносоціальної структури населення України.
Тема 14.
Становище українських земель у складі Російської та Австрійської імперій. Західноукраїнські землі в складі Австрійської імперії
Питання 1.
Дата добавления: 2015-02-16; просмотров: 119 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |