Читайте также:
|
|
Чернігівський національний технологічний університет
Кафедра........................................................................................
Реферат
з дисципліни:______________________________________
на тему: «Режим рухової активності та працездатності»
Виконав:
Студент групи ..................................................
Перевірив:
............................................................................
Чернігів ЧНТУ 2014
Зміст
Вступ……………………………………………………………………………….3
1. Особливості організації та основні психофізіологічні
характеристики учбової праці студентів………………………………….. 4
2. Динаміка працездатності в процесі учбової та трудової
діяльності. Фактори, які її визначають……………………………….……..6
3. Критерії нервово-емоційної втоми та перевтоми студентів, їх
профілактика засобами фізичної культури………………………….……..11
Висновок…………………………………………………………………..……..16
Список використаних джерел...…………………………………………..…….17
Вступ
Рухова активність – невід’ємна частина способу життя й поведінки студентів, що визначається соціально-економічними й культурними факторами, залежить від організації фізичного виховання, морфо-функціональних особливостей зростаючого організму, типу нервової системи, кількості вільного часу, мотивації до занять, доступності спортивних споруджень і місць відпочинку підлітків.
Протягом життя людини рухова активність відіграє різну роль. У дитячому віці вона визначає нормальний ріст і розвиток організму, найбільш повну реалізацію генетичного потенціалу, підвищує опірність захворюванням. Саме в період росту організм найбільш чутливий до впливу різних несприятливих факторів. Механізми взаємозв'язку рухової активності й функціональних можливостей організму, що розвивається, розкриваються в дослідженнях В.К. Бальсевича, В.А. Запорожанова, М.А. Фоміна, М.П. Філіна, Т.Ю. Круцевич, В.Г. Лук’яненко, В.І. Савченко, С.Cичова, Р.П. Шологова, М.М. Твердохліба та інших.
Низький рівень рухової активності дуже негативно впливає на організм студентів. Різноманіття причин дефіциту рухів, ступінь його виразності й тривалість створюють більші можливості для змін в організмі: від адаптаційно-фізіологічних до патологічних. За даними А.Г. Сухарьова, у період навчання в університеті дефіцит рухової активності приводить до погіршення адаптації серцево-судинної системи студентів, до стандартного фізичного навантаження, зниженню ЖЕЛ, станової сили, появі надлишкової маси тіла за рахунок відкладення жиру, підвищенню рівня холестерину в крові. Захворюваність студентів в умовах гіпокінезії в 2 рази вища, що пов’язано зі зниженням загальної неспецифічної резистентності.
Особливості організації та основні психофізіологічні характеристики учбової праці студентів.
Результати досліджень свідчать про те, що здоров'я людини безпосередньо пов'язане з його працездатністю і втомлюваністю. Від стану здоров'я багато в чому залежить успішність навчальної та виробничої діяльності студента. Очевидно, що має тенденцію до зростання втрати резервних можливостей, опірності організму людини до зовнішніх і внутрішніх негативних факторів, а також наявність широкого переліку негативних діагнозів ведуть до істотного зниження ефективності навчання і подальшої професійної діяльності. У студентські роки така негативна тенденція небезпечна.
Зниження розумової працездатності спостерігається при психічних хворобах, органічних захворюваннях головного мозку, а також при пограничних станах захворювань. Навіть при пограничних нервово-психічних розладах продуктивність праці спостерігається у 70% людей.
Навчання у вищій школі вимагає від студентів значного інтелектуального і нервово-професійного напруження, що доходять у період екзаменаційних сесій до меж можливого.
Найважливішим чинником забезпечення високої якості професійної підготовки випускників вузів є активна навчально-трудова та пізнавальна діяльність студентів. Ця діяльність являє собою складний процес в умовах об'єктивно існуючих протиріч, до яких відносяться:
1) протиріччя між великим обсягом навчальної та наукової інформації, і, дефіцитом часу на її освоєння;
2) між об'єктивно поточним поступовим, багаторічним процесом становлення соціальної зрілості майбутнього фахівця і бажанням якомога швидше самоствердитися і проявити себе;
3) Між прагненням до самостійності у відборі знань з урахуванням особистих інтересів і жорсткими рамками навчального плану та навчальних програм.
Ці протиріччя створюють високе нервово-емоційне напруження, яке негативно відбивається на здоров'ї і фізичному стані студентів.
Студентський вік характеризується інтенсивною роботою над формуванням своєї особистості, виробленням стилю поведінки. Це час пошуку молодими людьми відповідей на різноманітні морально-етичні, естетичні, наукові, загальнокультурні, політичні та інші питання. Студентський вік є також заключним етапом поступального вікового розвитку психофізіологічних і рухових можливостей організму. Молоді люди в цей період мають більші можливості для напруженого навчального праці.
Труднощі навчання у вузі пов'язані не тільки з необхідністю творчого засвоєння великого обсягу знань, виробленням потрібних для майбутньої професії умінь і навичок, їх практичним застосуванням. Ці труднощі явні. Але існують ще й приховані труднощі, які позначаються часом досить істотно на навчанні психоемоційному стані студентів.
До них відносяться цілий ряд обставин студентського життя, що здаються малозначними, коли вони взяті окремо, але в сукупності дають негативний ефект, який можна назвати нездатністю студентів до навчання у вузі. У числі причин такого явища такі:
1) різко відрізняються від шкільних методи і організація навчання, які потребують значного підвищення самостійності в оволодінні навчальним матеріалом;
2) відсутність добре налагоджених міжособистісних відносин, що характерно для будь-якого формується колективу;
3) ломка старого, сформованого за роки навчання життєвого стереотипу і формування нового «вузівського»;
4) супутні вступу до вузу нові турботи, які найчастіше виникають у студентів, що проживають в гуртожитку.
Особливо в скрутному становищі опиняються студенти молодших курсів. З одного боку вони повинні відразу включатися в напружену роботу, що вимагає застосування всіх сил і здібностей. З іншого - саме по собі подолання новизни умов навчальної роботи вимагає значної витрати сил організму. Включення студентів у нову систему життєдіяльності може супроводжуватися нервовою напругою зайвої дратівливістю, млявістю, зниженням вольової активності, занепокоєнням і т.д.
На психофізичному стані студентів відображаються також суб'єктивні й об'єктивні чинники. До об'єктивних факторів належать вік, стать, стан здоров'я, величина навчального навантаження, характер і тривалість відпочинку та ін Суб'єктивні чинники включають в себе мотивацію навчання, рівень знань, здатність адаптуватися до нових умов навчання у вузі, психофізичні можливості, нервово-психічну стійкість, особистісні якості (характер, темперамент, комунікабельність), працездатність, втомлюваність тощо.
Серйозним випробуванням організму є інформаційне перевантаження студентів, що виникає при вивченні численних навчальних дисциплін, науковий рівень та інформаційний обсяг, яких весь час зростає.
Критичним і складним чинником перенапруги студентів є екзаменаційний період - один з варіантів стресової ситуації, що протікає в більшості випадків в умовах дефіциту часу і характеризується підвищеною відповідальності з елементом напруженості. Негативний вплив на організм посилюється при сумарному впливі кількох факторів ризику, коли вони впливають одночасно і приймають хронічний характер.
Дата добавления: 2015-02-16; просмотров: 109 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |