Читайте также:
|
|
Важливою характеристикою податкової політики держави є рівень податкового навантаження на платника податків.
Податкове навантаження – це частина доходу фізичних і юридичних осіб, що перерозподіляться через державний бюджет.
Теорія оптимального оподаткування, розроблена в зарубіжній економічній літературі, обґрунтовує процес вибору тієї чи іншої податкової політики, що передбачає відкритий або прихований розрахунок компромісного варіанта між ефективністю та справедливістю, тому перш ніж вивчати способи та методи оптимізації податків, необхідно розглянути окремо дві проблеми:
1) оподаткування та ефективність господарювання;
2) оподаткування та економічна нерівність.
Насамперед необхідно розглянути, яким чином оподаткування призводить до втрати ефективності господарювання, якими показниками може бути визначена ця втрата. Податок знижує добробут споживача двома шляхами:
1) прямо – через передачу частини фінансових коштів від споживача органам державного управління,
2) опосередковано – через підвищення споживчих цін (з урахуванням продуктового податку) на товари, що обкладаються податками.
Перший шлях створює безпосередньо ефект доходу, а другий породжує опосередковано як ефект доходу, так і ефект заміщення після того, як зміниться ціна.
Під втратою ефективності при оподаткуванні розуміють надмірне зниження рівня добробуту споживачів понад того рівня, який можна було б пояснити чистою втратою доходу в результаті сплати цього податку.Тому втрата ефективності має назву надмірного тягаря від оподаткування, або податкового навантаження.
Отже, податковий тягар (навантаження) – це втрата ефективності при оподаткуванні, тобто надмірне зниження рівня добробуту споживачів понад того рівня, який можна було б пояснити чистою втратою доходу в результаті сплати цього податку.
На практиці при визначенні податкового тягаря частіше за все мають на увазі порівняння ставок різних податків (на прибуток підприємств, ПДВ, акцизів, мита і прибуткового податку з населення) з аналогічними податковими ставками інших країн. Але ці окремі ставки не дають змогу визначити сукупний податковий тягар в економіці. Для вимірювання загального рівня податкового навантаження на економіку в цілому може бути використаний комплексний узагальнюючий показник частки сумарної величини всіх податкових платежів у ВВП (при його первинному і вторинному розподілах), який розраховується на основі системи національних рахунків СНР.
Раціональний вибір з можливих варіантів податкових засобів (обов’язково з урахуванням завдань податкової політики) не може бути здійснено без наявності якнайповнішої інформації про те, яким економічним суб’єктам урешті-решт доведеться нести податковий тягар. Тому аналіз розподілу податкового навантаження є важливим і невід’ємним компонентом процесу розробки рекомендацій щодо податкової політики.
Аналіз розподілу податкового тягаря – це оцінка поширення навантаження податку або системи податків між суб’єктами економічної діяльності. Метою цього аналізу є визначення тих економічних суб’єктів, які врешті нестимуть податковий тягар того податку чи податків, які спочатку, можливо, передбачались для обкладання певного виду діяльності або певних суб’єктів господарювання. В основі цього аналізу лежить припущення, що податкове навантаження характеризується певним впливом, насамперед на добробут людей (а не установ чи організацій), які є споживачами, а також на виробників і постачальників засобів виробництва.
Аналіз розподілу податкового тягаря в економіці являє собою процес, що включає два етапи:
- здійснюється розрахунок показників як до, так і після внесення змін унаслідок реалізації податкової політики;
- на основі показників, що засвідчують зміни в податковій політиці (зміни в цінах і доходах), розраховуються зміни в рівні добробуту індивідів у результаті змін у податковій політиці.
Оскільки практично неможливо розрахувати, яким чином введення певного податку позначиться на кожному індивіді в країні, тому користуються спрощеними підходами, згідно з якими здійснюється класифікація різних категорій економічних суб’єктів та застосовуються наслідки введення податку щодо них.
Існує кілька підходів, що базуються на різних методах класифікації, якими користуються при вирішенні даної проблеми.
Основні підходи щодо класифікації суб’єктів оподаткування
Вид класифікації | Зміст класифікації |
1. На основі персонального підходу | Розподіл податкового навантаження вимірюється у співвідношенні зі станом суб’єктів господарювання, що знаходяться в різних точках шкали розподілу доходу (основна частина податкового тягаря припадає відповідно на групи з низькими або високими доходами (коли податки регресивні або прогресивні), або рівномірно розподіляється серед різних груп (коли податки пропорційні)) |
2. На основі часткової рівноваги | Розподіл податкового навантаження базується на подібності ролей, що виконують суб’єкти на окремому ринку товару (податковий тягар можуть нести виробники (через скорочення прибутків), постачальники факторів виробництва для виробників даної галузі (через скорочення своїх доходів) або споживачі (через скорочення споживчого надлишку)) |
3. На основі загальної рівноваги | Наслідки податку розподіляються серед власників основних засобів виробництва, серед яких найважливішим традиційно вважаються праця і капітал |
4. За регіональною ознакою | Розподіл податкового навантаження відбувається за регіонами, територіями |
5. Класифікація за часовим виміром | Між часовий розподіл податкового тягаря серед різних поколінь |
Використовуючи той чи інший підхід до класифікації суб’єктів оподаткування, можна побудувати емпіричну модель, розглянути можливості її застосування та недоліки. Серед існуючих моделей, що використовуються при аналізі розподілу податкового тягаря, найвідомішими є:
1) суб’єктивно-оціночна модель розподілу податкового тягаря;
2) загальнорівноважна великомасштабна модель розподілу податкового тягаря, що дає змогу змоделювати реальні взаємозв’язки між ринками, оцінити не тільки розподіл прямого податкового навантаження, але й розподіл чистої втрати ефективності за певних умов оподаткування.
Зазначимо, що при аналізі податкового навантаження на економіку вивчають рівномірність його розподілу між юридичними та фізичними особами. Для цього порівнюють показники частки податку на прибуток підприємств і прибуткового податку з населення в доходах зведеного бюджету, а також показники частки прибуткового податку в грошових доходах населення та частки податку на прибуток у загальній сумі балансового прибутку підприємств за галузями економіки.
Дата добавления: 2015-02-16; просмотров: 164 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |