Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Особливості перебігу позовної давності.

Читайте также:
  1. II. Особливості сучасної ринкової економіки в Україні
  2. III. Особливості призначення та проведення рубок
  3. Види державних підприємств та особливості їх господарювання.
  4. Визначте особливості державного життя України за литовсько-польської доби
  5. Джерела та національні особливості філософії України.
  6. Дослідженнях: особливості застосування.
  7. Електробезпека. Основні причини та особливості електротравм.
  8. Європейське бароко ХVII ст. Особливості українського бароко
  9. Загальні особливості архітектурно-історичних ресурсів України
  10. Заробітна плата.Особливості оплати праці медичних працівників

Новим для українського цивільно­го законодавства є те, що позовна давність застосовується судом лише за заявою сторо­ни у спорі, поданою до винесення судом рі­шення (ч. З ст. 267 ЦК). Тож наразі суд не вправі за своєю ініціативою застосовувати строк позовної давності.

За змістом ч. 1 ст. 261 ЦК перебіг як за­гальної, так і спеціальної позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися (а не повинна була ді­знатися, як за ст. 76 ЦК УРСР 1963 року) про порушення свого права або про особу, яка його порушила.

НАПРИКЛАД. З урахуванням цього твердження новопризначеного директора (керівника), що він ді­знався про порушення права юридичної осо­би лише з часу свого призначення (обрання), не може бути підставою для зміни початко­вого моменту перебігу строку позовної дав­ності, оскільки в даному випадку заявлена вимога про захист юридичної особи, а не прав керівника юридичної особи.

Так само, при зверненні з позовом лік­відаційної комісії від імені юридичної особи, що ліквідується, до третіх осіб, що мають за­боргованість перед організацією, в інтересах якої заявлено позов, строк позовної давності слід відраховувати з того моменту, коли про порушене право стало відомо особі, якій во­но належить, а не ліквідаційній комісії.

Таким чином, ч. 1 ст. 261 ЦК пов'язує по­чаток перебігу позовної давності лише з фак­том обізнаності саме тієї особи, якій нале­жить порушене право. Суттєвим є нове поло­ження про обчислення позовної давності від дня, коли особа дізналася про особу, яка по­рушила право. Тобто інколи обізнаності ли­ше про факт порушення права недостатньо для початку перебігу строку позовної давно­сті. Необхідно також, щоб уповноважена особа довідалася про те, хто дійсно порушив її право.

За змістом ст. 33 Господарського проце­суального кодексу України (далі — ГПК), кожна сторона зобов'язана доводити ті об­ставини, на які вона посилається як на під­ставу своїх вимог та заперечень. А відтак, позивач, який дізнався про порушення свого права не в день його порушення, а згодом, зобов'язаний це довести. Відповідач, що стверджує про наявність у позивача можли­вості дізнатися про це раніше, ніж він дізнав­ся, також повинен довести цю обставину.

Перебіг строку позовної давності за зобо­в'язаннями з визначеним строком виконання починається по закінченні часу виконання; за зобов'язаннями з невизначеним строком вико­нання — після закінчення встановленого ст. 530 ЦК семиденного строку з моменту пред'явлення вимоги про виконання.

За регресними зобов’язаннями перебіг позовної давності, відповідно до ч.6 ст. 261 ЦК, починається від дня виконання основного зобов’язання. Застосування цієї норми породжує проблему!!: позовна давність має починатися з моменту повного відшкодування усієї шкоди чи з початком наступного року щодо виплат, здійснених за попередній рік?

Судовою практикою було вироблено правило, за яким позовна давність поширювалася на сукупні річні вимоги. І це правильно. НАПРИКЛАД. Отже, якщо, скажімо, автотранспортне підприємство сплатило за 2009 рік потерпілому 30 тис. гривень як щомісячне відшкодування за втрачений заробіток, то позовна давність на регресну вимогу щодо усієї цієї суми до водія почнеться 1 січня 2010 року.

Особливе правило встановлене щодо початку перебігу позовної давності у спорах, пов’язаних із порушенням права чи охоронюваного законом інтересу неповнолітньої особи. У таких спорах позовна давність починається від дня досягнення особою повноліття (ч.4 ст. 261 ЦК). Це додаткова гарантія охорони прав неповнолітніх осіб.

Співвідношення позовної давності з іншими строками.

Позовну давність слід відрізняти від присічних (преклюзивних) строків, гарантійних строків, строків набувальної давності, строків оперативного захисту цивільних прав і претензійних строків.

Важливим є питання, чи є строк позовної давності присічним. Розмежу­вання цих строків актуально, перш за все, в силу наявності у них деяких спільних ознак (меж існування у часі та імперативного ха­рактеру строків) і відсутності в чинному за­конодавстві терміна «присічні строки».

Основна відмінність між присічними строками та строками позовної давності в тому, що зі сплином присічного строку припиняється саме існування мате­ріального права, яке охороняється законом, на відміну від сплину строку позовної давності, наслідком чого євідсутність реальної можли­вості особи захистити своє право в судовому порядку. До присічних строків можна віднес­ти, зокрема, всі строки у вексельному праві, строк пред'явлення вимоги до поручителя, строк прийняття спадщини. Зі спливом цих строків припиняється саме право.

Важливим також є питання співвідно­шення строку набувальної давності та строку позовної давності. Інститут набу­вальної давності дозволяє вирішити питання щодо майна, на яке власник тривалий час не пред'являв прав та яке перебувало у відкри­тому володінні у особи, яка не має підтвер­джень свого права на це майно.

За змістом ст. 344 ЦК особа набуває права власності на майно, якщо вона добросовісно заволоділа ним і відкрито та безперервно во­лодіє нерухомим майном протягом десяти років або рухомим майном — протягом п'я­ти років.

На відміну від строку позовної давно­сті, набувальна давність одночасно виступає строком захисту добросовісного володільця та юридичним фактом, що підтверджує доб­росовісність володільця і дає підстави для виникнення права власності. При цьому не­обхідним є дотримання вимог відкритості та добросовісності з боку володільця.

До правовідносин з набувальної давності застосовуються також положення щодо по­зовної давності, зокрема, у випадку, коли во­лодіння буде визнано недобросовісним при зверненні власника з позовом (з моменту по­рушення права останнього). Крім того, пере­біг строку набувальної давності щодо речей, які знаходяться у особи, з володіння якої во­ни могли бути витребувані, починається не раніше спливу строку позовної давності за відповідними вимогами.

Щодо незаконних володільців строк на­бувальної давності починає перебіг з момен­ту закінчення строку позовної давності (за одночасного виконання всіх умов давнісного володільця). Перебіг строку набувальної давності не може початися, поки не закін­чився строк позовної давності за позовом про витребування майна з незаконного воло­діння особи, у якої воно знаходиться. Строк позовної давності «перериває» строк набу­вальної давності у разі недобросовісності во­лодільця.

Суть гарантійного строку полягає в тому, що при виявлен­ні у товарах (роботах, послугах) відступів від умов договору про якість покупець (замовник) на свій вибір може вимагати від виго­товлювача:

1) заміни товару;

2) відповідного зменшення винагороди;

3) безоплатного усунення недоліків;

4) розірвання договору з відшкодуванням покупцеві збитків.

Конкретні гарантійні строки встановлюються у стандартах, тех­нічних умовах, правилах про договори підряду на капітальне будів­ництво та інших підзаконних актах. Сторони можуть встановити гарантійні строки у договорі, якщо вони не визначені в норматив­ному порядку, а також встановити триваліші гарантійні строки, ніж це передбачено нормативно-технічною документацією.

У ст. 16 ЦК визначені способи захисту цивільних прав та органи, що здійснюють примусовий захист прав громадян та юридичних осіб. Цивільне законодавство передбачає випадки, коли порушене суб'єктивне право може захищатися особистими односторон­німи діями уповноваженої особи без звернення до компетентного юрисдикційного органу. Це має місце, зокрема, при застосуванні уповноваженою особою до правопорушника заходів (санкцій) опе­ративного характеру. З терміном "оперативність" асоціюється швидке, негайне реагування особи на порушення її права. Але сам оперативний захист здійснюється у певному порядку і в строки, встановлені законом або договором. Так, відповідно до ч.2 ст.997 ЦК, якщо страхувальник прострочив внесення страхового платежу і не сплатив його протягом 10 робочих днів після пред'явлення страховиком письмової вимоги про сплату страхового платежу, страховик може відмовитися від договору страхування, якщо інше не встановлено договором. Відмова сторони від договору в зазна­чених випадках і є засобом оперативного впливу на контрагента, здійснюваного у певні строки.

Важливу роль у захисті прав та інтересів учасників цивільнихправовідносин відіграють претензійні строки. Суть претензійного порядку вирішення цивільно-правового спору полягає у тому, щоособа, право якої порушене, звертається з претензією до зобов'яза­ної особи про добровільне задоволення вимог уповноваженою: про визнання права, відновлення становища, яке існувало до порушен­ня права, передачу речі, відшкодування збитків тощо.

У відносинах, де сторонами виступають господарюючі суб'єкти (юридичні та фізичні особи), останні застосовують у випадках, перед­бачених ГПК, або за домовленістю між собою заходи досудового (претензійного) врегулювання господарських спорів. Зокрема, спори, що виникають з договору перевезення, договору про надання послуг зв'язку та договору, заснованому на державному замовленні, можуть бути передані на вирішення господарського суду за умови додержан­ня сторонами встановленого для даної категорії спорів порядку їх до­судового врегулювання. Для інших випадків попереднє пред'явлення претензій до господарюючого суб'єкта не є обов'язковим.

Відповідно до ч. 1 ч.2 ст. 925 ЦК до пред'явлення перевізникові позову, що випливає з договору перевезення вантажу, пошти є можливим пред'явлення йому претензії у порядку, передбачено­му законом, транспортними кодексами (статутами). Позов до пере­візника може бути пред'явлений відправником вантажу або його одержувачем у разі повної або часткової відмови перевізника задо­вольнити претензію або неодержання від перевізника відповіді у місячний строк.




Дата добавления: 2015-02-16; просмотров: 104 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав




lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.007 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав