Читайте также:
|
|
Для здійснення радикальних змін у суспільстві та реальних економічних перетворень необхідна адекватна їм система управління, яка змогла б на базі ринкових відносин і нових морально-етичних позицій забезпечити ефективність діяльності як підприємницьких, так і державних структур. Така система управління не виникне спонтанно, сама по собі, як результат прагнення до змін в економічній системі. Її створення є окремою проблемою, яка вимагає особливого аналізу та комплексного підходу до її вирішення.
Для того, щоб акцентувати увагу на важливості змін у сфері управління та підкреслити, що нова управлінська система, яка сьогодні формується у сфері оподаткування, заснована на інших принципах і докорінно відрізняється від тієї, що існувала раніше, в теорії і практиці управлінської діяльності традиційне поняття „управління” замінено ринковим терміном „менеджмент”.
Податковий менеджмент спрямований на поєднання суб’єктивних намірів податкоплатників і осіб, що відповідають за справляння податків із реальними обставинами та організаційною ефективністю податкової системи, сполучення ідеально бажаного з реально можливим за існуючих умов.
Податковий менеджмент, на відмінну від управління оподаткуванням, спрямований не лише на організацію оподаткування, а й на вдосконалення всієї податкової системи. Він, як показує світовий досвід, є більш науково-обгрунтованим, прогресивнішим. Механізм податкового менеджменту (та й не тільки податкового) передбачає аналіз стану оподаткування, виявлення недоліків, а також розробку пропозиції по їх вирішенню. За роки незалежності нашої держави створено зовнішні ознаки цивілізованої податкової системи: потужну податкову адміністрацію, систему податкових ставок, створено законодавчу базу оподаткування. Проте податкова система України будується шляхом проб і помилок, і на сьогодні немає під собою реального економічного підгрунття. Це говорить про відсутність податкового менеджменту у тій формі, у якій він повинен бути, адже наявність наукової обгрутованості є необхідною складовою ефективного менеджменту.
Під державним податковим менеджментом слід розуміти систему державного управління оподаткуванням. В цю систему входять законодавчі і адміністративні органи. Крім того, ця система включає сукупність норм і правил, що регламентують податкові дії, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Податковий менеджмент необхідно розглядати з трьох сторін:
- як система управління податками;
- як визначена категорія людей, соціальний прошарок тих, хто здійснює роботу з управління податками;
- як форма підприємництва (стосується тільки корпоративного податкового менеджменту).
В широкому розумінні податковий менеджмент охоплює проблеми формування державних доходів за рахунок постійних і тимчасових джерел (власне податків і займів) та у вузькому значенні, як податкову політику, що обмежується сферою оподаткування, включаючи визначені види податків, об’єктів, ставок, пільг і механізму фіксації їх у бюджет.
Метою державного податкового менеджменту є створення та забезпечення функціонування ефективної податкової політики.
Державний менеджмент – це особлива сфера діяльності держави, перед якою стоять наступні завдання (рис.3).
Рис.3 Завдання державного податкового менеджменту
Основне завдання державного податкового менеджменту щодо регламентування податкових норм і правил полягає у встановленні і зміні елементів податкової системи для забезпечення надходжень до бюджету, стимулювання економічного зростання. Тобто, йдеться про оптимальне поєднання фіскальної і регулюючої функції податків. Ефективність податкового менеджменту залежить від ступеня його відповідності можливостям економіки, потребам соціально-економічного розвитку країни та інтересам широкого загалу.
До суб’єктів податкового менеджменту належать держава та її органи, а також платники податків. До державних органів слід віднести законодавчі і виконавчі органи влади. Необхідно виділити у складі законодавчих органів Верховну Раду України, а в структурі виконавчої влади Міністерство фінансів України, зокрема Департамент податкової політики і макроекономічного прогнозування та Департамент по бюджету і Державну податкову адміністрацію. Що стосується платників то безпосередніми суб’єктами виступають керівники підприємств, фінансові менеджери, бухгалтери фірм. Об’єктом податкового менеджменту є дії та процеси, спрямовані на встановлення та зміну податкових норм та справляння податків.
Податковий менеджмент діяльності державних органів влади повинен бути спрямованим на сприяння забезпечення інтересів як держави, так платників.
Але в діяльності законодавчих органів влади (наприклад, Верховної Ради) протягом останніх десяти років варто виділити як позитивні, так і негативні моменти. До негативних моментів в діяльності Верховної Ради слід віднести: поспішне прийняття окремих законодавчих актів, а також великої кількості змін до них. В деяких випадках державний податковий менеджмент, що реалізовується Верховною Радою, ґрунтувався на інтересах окремих груп людей, а не на інтересах всього суспільства. Тому цей податковий менеджмент досить часто був суб’єктивним, а не об’єктивним.
Податковий менеджмент в цілому, ґрунтується на положеннях податкового права і доповнює їх з теоретико-практичної точки зору, можна назвати основою всієї структури елементів податкового механізму. Це і розробка правових засад оподаткування на основі історичного досвіду, сучасних досягнень економічної науки і практики; і забезпечення умов функціонування конкретного податкового механізму, його елементів (планування, регулювання, контролю); і створення обліково-аналітичних процедур. Державний податковий менеджмент займає провідне місце в системі в системі управління економікою.
Дата добавления: 2015-04-11; просмотров: 120 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |
|