Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Еліптичні інтеграли 1- го, 2- го та 3- го роду

Читайте также:
  1. Невласні інтеграли I роду.
  2. Невласні інтеграли II роду.
  3. Приклад. Інтеграли, які зводяться до еліптичних

Розглянемо елементарні із інтегралів виду (8), до яких могли б бути зведені усі інтеграли цього виду, тобто, і взагалі усі еліптичні інтеграли.

Виділимо із раціональної функції R(x), яка фігурує у підінтегральному виразі (8), цілу частину P(x), а правильно- дробову її частину розкладемо на прості дроби. Якщо не об'єднувати спряжені комплексні корені знаменника, а розглядати їх окремо, подібно раціональним кореням, R(x) матиме вигляд суми ступенів ( і дробів виду ( де a може бути і уявним числом, помножених на числовий коефіцієнт. Звідси зрозуміло, що інтеграл (8), у загальному випадку, є лінійним агрегатом наступних інтегралів

(
і =∫ .

Зупинимося на інтегралах . Якщо проінтегрувати тотжність

=(2n-3) + = ,

то отримаємо рекурентне співвідношення

(2n-1) -(2n-2)( +(2n-3) = , (9)

яке пов'язує три послідовних інтеграла I.α

Нехай n=2, виразимо через і ;

якщо обрати n=3 і замість підставимо його вираження через і , то і буде виражатися через ці інтеграли. Продовжуючи цей процес, ми переконаємося, що кожен із інтегралів (n 2) буде виражатися через і , і навіть враховуючи (9), можна встановитиі вид пов'язуючої їх формули
= + + (z) ,
де і - сталі, а (z)- непарний многочлен ступеня 2n-3. Звідси зрозуміло, що якщо - многочлен n- ступеня від , то
= + +z , (10)
де α і β- сталі, а - деякий многочлен (n-2)-ого ступеня від . Визначення цих сталих і коефіціентів многочлена (якщо многочлен конкретно заданий методом невизначених коефіціентів).
Зауважимо, що з (9) можна було б виразити через і інтеграл і при від'ємних значеннях (n=-1,-2,…), так що в інтегралах достатньо обмежитися випадком a 0.
Переходячи до інтегралів (наприклад, при дійсних a), подібним чином встановимо для них рекурентне співвідношення
(2m-2)[-a+( + +(2m-4)[()-3 , вірне і при від'ємних і нульовому значеннях m. Звідси усі можна виразити через три з них
=∫
,
= = -a ,
тобто остаточно через .
Зауважимо, що все це є справедливим і при уявних значеннях параметру a.
Отже: усі еліптичні інтеграли за допомогою елементарних підстановок- і з точністю до доданків, які виражаються у кінцевому вигляді,- приводяться до наступних трьох стандартних інтегралів:
(0

(останній отримаємо із , ввівши, замість a 0, новий параметр h=- ). Ці інтеграли, як показав Ліувілль, у кінцевому вигляді всж не беруться. Їх Лежандр назвав еліптичними інтегралами, відповідно, 1- го, 2- го і 3- го роду. Перші два містять лише один параметр k, а останній, крім нього, ще (комплексний) параметр h.
Лежандр вніс в ці інтеграли ще подальші спрощення, зробивши в них підстановку z=sin φ (φ змінюється від 0 до ).
При цьому перший з них беспосередньо переходить в інтеграл
. (11)
Другий перетворюється так:
= - ,

Тобто приводиться до попереднього інтеграла і до нового інтеграла
. (12)
Нарешті, третій інтеграл при вказаній підстановкі переходить в
. (13)
Інтеграли (11), (12) і (13) також називають еліптичними інтегралами 1- го, 2- го, та 3- го роду- у формі Лежандра.
З них більш важливі та частіше застосовні перші два. Якщо вважати, що ці інтеграли при звертаються в нуль і тим фіксувати довільні сталі, які містяться в них, то отримаємо досить визначені функції від , які Лежандр позначив відповідно через F(k, )та E(k, . Тут окрім незалежної змінної , вказаний також параметр k, яких називається модулем, який входить до виразу цих функцій.
Лежандром були складені обширні таблиці значення цих функцій при будь- яких і будь- яких k. В них не тільки аргумент , який трактується як кут, виражається у градусах, а і модуль k розглядається як синус деякого кута ϴ, який і вказується в таблиці замість модуля, і при тому також у градусах.
Окрім того, як Лежандром, так і іншими вченими були вивчені найглибші властивості цих функцій, було встановлено ряд формул, які стосуються їх і т.д. завдяки цьому функції F іE Лежандра увійшли до сім'ї функцій, які зустрічаються в аналізі і його додатках, на рівних правах із елементарними функціями.
нижча частина інтегрального числення займається «інтегруванням у кінцевому вигляді». Проте, було б помилковим вважати, що цим обмежуються завдання інтегрального числення взагалі: еліптичні інтеграли F та E є прикладами таких функцій, які плідно вивчаються за їх інтегральними виразами і з успіхом застосовуються, хоча і не можуть бути представлені через елементарні функції у кінцевому вигляді.

 

 




Дата добавления: 2015-09-11; просмотров: 95 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав

Историческая справка. | ПРОВЕДЕНИЕ ИСПЫТАНИЙ | ФУНКЦИИ | УЧЕТ, РЕГИСТРАЦИЯ, СБОР И ОБРАБОТКА ИНФОРМАЦИИ О НП | Загальні означення | Допоміжні перетворення |


lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.006 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав