Читайте также:
|
|
Відтворення обстановки і обставин події і його результати фіксуються в протоколі (основний спосіб), в планах, кресленнях, фото- і кінозйомкою, а також магнітофонним записом, якщо в цьому є потреба (додаткові способи).
Протокол складається особою, яка провела слідчу дію. В ньому послідовно описуються всі проведені під час відтворення дії. У вступній частині зазначається:
місце і дата його складання, посада, звання, прізвище особи, яка провела слідчу дію; прізвище, ім'я та по батькові і адреси понятих; посада, прізвище, ім'я та по батькові спеціалістів; прізвище, ім'я та по батькові, а також адреси всіх інших учасників відтворення; статті кримінально-процесуального кодексу, з дотриманням яких провадилось відтворення, мета проведення слідчої дії.
В описовій частині протоколу містяться такі відомості: точне місце проведення відтворення обстановки і обставин події; метеорологічні, звукові та інші умови;
обстановка (якщо її було реконструйовано, зазначається, як і на підставі яких даних); розміщення учасників перед початком дослідів; сигнали і засоби зв'язку між ними; зміст кожного досліду, час, який, при цьому було затрачено; місця, на яких знаходились учасники; одержані результати; речові докази або інші предмети, використовувались в ході дослідів.
В заключній частині протоколу містяться дані про заяви та зауваження учасників відтворення обстановки і обставин події, при час початку і закінчення відтворення, зазначається, які платі, креслення, фото- і кінозйомки були зроблені, і вміщуються відмітки про попередження учасників відтворення щодо нерозголошення одержаних даних (якщо таке попередження було зроблене), а також про те, що всі учасники слідчої дії ознайомились з протоколом і стверджують правильність зроблених в ньому записів. Протокол підписують особи, які брали участь у відтворенні обстановки і обставин події, поняті та слідчий.
Додатковими способами фіксації процесу відтворення обстановки і обставин події е складання планів, креслень, фото- і кінозйомки. Залежно від виду відтворення і характеру дослідів плани можуть бути масштабними або схематичними. На планах показується розміщення всіх предметів і учасників відтворення під час окремих дослідів. Якщо досліди пов'язані з використанням якихось агрегатів, апаратів, буває доцільним скласти відповідні креслення, на яких вказати розміщення окремих механізмів, деталей під час досліду.
Окремі моменти процесу відтворення обстановки і обставин події при потребі фотографуються за правилами судово-оперативної зйомки. Фотографію доцільно застосовувати для фіксації розміщення предметів при відтворенні (до і після реконструкції обстановки на місці), взаємного розміщення учасників слідчої дії, найважливіших елементів дослідів і їх результатів. У випадках, коли процес досліду через його специфіку не може бути точно описаний в протоколі або зафіксований іншим шляхом, застосовується кінозйомка. Практика переконує, що це найкраще допомагає з'ясувати зміст дослідів у випадках, коли досліджуване явище спостерігається в динаміці. Магнітофонний запис доцільний у випадках, коли проводиться відтворення для перевірки можливості чути.
Результати відтворення обстановки і обставин події оцінюються слідчим або особою, яка провадить дізнання відповідно до принципів радянського доказового права. В процесі оцінки результатів цієї слідчої дії перевіряється правильність визначення мети і змісту дослідів, умов, в яких вони провадились, вірогідність одержаних даних і відповідність їх іншим встановленим по справі доказам.
Результати відтворення обстановки і обставин події будуть достовірними, коли всі проведені досліди привели до однакових результатів, які визначаються, таким чином, не випадковими, а необхідними. Якщо ж при неодноразовому проведенні дослідів будуть одержані різні результати, то і результати відтворення обстановки і обставин події не можуть визнаватись достовірними.
Результати відтворення обстановки і обставин події служать базою для достовірних чи ймовірних висновків, які робить слідчий. Вони можуть бути такими, що підтверджують або заперечують передбачення слідчого, або ж самі є підставою для нового передбачення (версії) щодо досліджуваного явища.
Достовірні висновки можуть бути зроблені лише на підставі достовірних результатів відтворення обстановки і обставин події. При цьому враховується ступінь схожості умов, в яких проводилось відтворення, з умовами,, які існували під час досліджуваної події. При проведенні відтворення для встановлення можливості або неможливості якогось факту чи явища в одних випадках рішення може бути позитивним (тобто стверджується достовірним.) Якщо ж дослідом з'ясовано, що слід міг утворитися не лише таким, але й будь-яким іншим шляхом, — висновок може бути лише імовірним. Доказове значення ймовірних висновків менше порівняно з висновками достовірними. Але було б помилкою заперечувати корисність імовірних висновків, оскільки вони допомагають правильно визначити напрямки дальших пошуків перевірки доказів.
Дата добавления: 2015-09-11; просмотров: 70 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |