Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Вчення Шарля Монтеск'є про державу і право

Серед представників Просвітництва у Франції значне місце належить історику, правознавцю Шарлю Луї Монтеск'є (1689-1755 рр.). Свої суспільно-політичні погляди виклав в романі «Пер­сидські листи». Шарль Монтеск'є створив першу розгорнуту полі­тичну доктрину Просвітництва, прагнув розширити фактичну базу соціально-політичної теорії, описати причини, що викликають змі­ни в законодавстві і правах, і, узагальнивши нагромаджені факти і дані, виявити закони історії. Запозичуючи ідею природного стано­вища, Шарль Монтеск'є відкидає раціоналізаторські конструкції, в яких утворення держави випливало з вимог природного права. Не сприйняв Шарль Монтеск'є і саме поняття суспільного договору. Ви­никнення політично організованого суспільства розглядалось як історичний процес. Держава і закони появляються в процесі війни. Не маючи достатніх фактів і даних, щоб сформулювати загальну теорію походження держави, Шарль Монтеск'є намагається пояспити процес утворення держави, аналізуючи те, як зароджувались конкретні соціальні і правові інститути.

Шарль Монтеск'є - один з ініціаторів історико-порівняльного вив­чення суспільства і держави. Закономірності суспільного життя роз­криває через поняття спільного духу нації. Закони, суть необхідні відносини, що випливають з природи речей, все, що існує, має свої закони. Закономірність панує і в сфері суспільних відносин. Як фі­лософ, правознавець, активний сподвижник Дідро і д'Аламбера, Шарль Монтеск'є виступає проти релігійного фанатизму, критикує теологічне розуміння історії Авгу стіна і Фоми Аквінського, обґрунто­вує закономірності розвитку природи і людської історії, підкреслює взаємозв'язок між природним і соціальним, вірить в майбутнє: нас­тане епоха надій і сподівань, віра в торжество свободи, рівності, бра­терства та ін. Політичні погляди Шарля Монтеск'є сповнені супе­речностей і компромісів. Але він завжди нещадно викривав феодалізм і проголошував принципи соціальної справедливості, рів­ності, свободи, гуманності.

Обґрунтовування ідеала свободи Шарль Монтеск'є зв'язував з іс­нуючими формами держави: республіка (демократія і аристократія), монархія і деспотія. Кожний тип правління держави має власний принцип, що характеризує державну владу. Республіка-держава, де влада належить або народу (демократія) або частині його (аристок­ратія). Монархія - це одноосібне правління, що опирається на закон; її принципом є честь. Деспотія, на відміну від монархії - одноособо­ве правління, основане на беззаконні і свавіллі, тримається на страсі. Шарль Монтеск'є виділяє в державі законодавчу, виконавчу і судову владу. Зосередження всієї повноти влади в руках однієї особи, уста­нови або соціальної спільності людей неминуче веде до зловживан­ня і свавілля. Розмежування компетенції поділу влади передбачає на­дання різним гілкам влади спеціальних повноважень з тим, щоб вони обмежували і стримували одна одну, і встановлюється такий поря­док, що «одна влада зупиняє другу», реалізація принципу поділу влади раціональна в Англії, де законодавча влада належить парла­менту, виконавча - королю, а судова - присяжним. Вчення Шарля Монтеск'є про поділ влади мало значну новизну в порівнянні з по­передніми концепціями. По-перше, поєднувалось ліберальне розу­міння свободи з ідеєю конституційного закріплення механізму поді-лу влади. Свобода встановлюється лише законами і навіть законами основними. По-друге, у склад влади, що належить розмежуванню Включались судові органи. Обґрунтування парламентаризму, як сис­теми управління, основане на розмежуванні законодавчих і виконав-чих повноважень, доповнене принципом незалежності суддів. Роз­поділ влади на законодавчу, виконавчу і судову - класична формула буржуазного конституціоналізму.




Дата добавления: 2015-09-10; просмотров: 89 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав

Політичні вчення аристократії. Платон і Арістотель | Занепад державності Стародавньої Греції | Політичні вчення в Середньовіччі | Політичні ідеї Фоми Аквінського | Своєрідність політичної думки епохи Відродження | Ідеї епохи Реформації | Вчення Нікколо Макіавеллі. Макіавеллізм | Політичні ідеї утопічного соціалізму | Теорія суспільного договору і природного права | Політичні і правові вчення в Росії в період абсолютизму |


lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.006 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав