Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Своєрідність політичної думки епохи Відродження

Читайте также:
  1. Буття Бога, світу та людини у філософії доби Середньовіччя та Відродження
  2. Витоки та особливості філософської думки доби Київської Русі.
  3. Дайте коротку характеристику розвитку філософської думки в Київському університеті в XIX ст.
  4. Джерела, що можуть використовуватись при вивченні курсу «Історія філософської думки» в цілому
  5. Думки з приводу
  6. ЕВОЛЮЦІЯ ЗАХІДНОЇ ПОЛІТИЧНОЇ ДУМКИ
  7. ЕВОЛЮЦІЯ ПОЛІТИЧНОЇ ДУМКИ В ЕПОХУ СЕРЕДНЬОВІЧЧЯ ТА ВІДРОДЖЕННЯ
  8. Європейська філософія епохи Відродження і Нового часу
  9. Завдання 42. Загальні особливості епохи Відродження та її провідні філософські напрями.
  10. Завдання 68. Філософія Відродження в Україні.

Синтезом спадщини двох джерел - антич­ності і Середньовіччя стала оригінальна культура, філософія, соціально-політична думка епохи Відродження (Ренессанса).

В культурі політичної думки античної цивілізації мислителі епохи Відродження і Реформації черпали ідеї і концепції, що забезпечува­ли дальший розвиток суспільства, прогрес. Тоді ж до суспільно-політичних систем Платона, Арістотеля, Ціцерона проявлявся особли­вий інтерес. Це пояснюється прагненням мислителів використати їх концепції держави і права, політичні і естетичні погляди з метою впровадження в практику для задоволення політичних і ідейних за­питів Відродження. На зміну теократичному мисленню приходить система світогляду в центрі якої стоїть людина з Ті потребами і праг­неннями. Гуманістичне, ренесансне розуміння світу передбачало ан-тимістичне, вільне його сприйняття, визнавало гармонію фізичного і духовного в людині, вимагало повноти чуттєвого і раціонального життя, висувало на передній край особу, її гідність і честь.

Ще в XIII ст. в Італії виникає і поширюється в Західній Європі гуманізм - підхід до суспільства, що утверджує гідність і цінність людини, її право на вільний розвиток, наголошує на людяності від­носин між людьми. Італія - перша в Європі стала на шлях розвитку капіталістичних відносин, а буржуазія, яка тоді народжувалась, фор­мувалась, вимагала усунення феодалізму, ієрархічної залежності од­ного соціального ладу від іншого, принципово іншого, відмінного від церковно-схоластичного тлумачення, прагнула простору для віль­них дій і розвитку, прагнула вирішити питання про природу люди­ни, принципи побудови людських відносин. Якщо релігія розгляда­ла людину як істоту, насамперед, духовну, причому в духовності основним вважалась віра, то гуманістичний напрям наголошує на чут­тєвих потребах людини і вимагає їх здійснення в існуючому світі, віддаючи переваги визнанню зверхності розуму над вірою. Великі гуманісти епохи Відродження Данте, Петрарка, Бокаччо, Пізано, Лео­нардо да Вінчі, Еразм Роттердамський, Ульріх фон Гуттен, Серван­тес, Томас Мор, Томмазо Кампанелла і багато інших відмовляються визнати гріховну тілесну природу людини. Людські потреби вважа­лись природними. Гуманісти визнавали ненормальними і неприрод­ними проповідувані церквою зречення, відчуженість від чуттєвості, теїзм, тобто існування особистого бога як надприродної істоти, що має розум і волю і таємно впливаючого на матеріальні і духовні про­цеси, на особисте і суспільне життя людей. Якщо людині його чуттє­ві потреби дані самою природою, то, мабуть, вони однакові у всіх і служать основою для різних відносин. Всі люди народжуються одна­ковими і потребують рівності і справедливості в реальному житті. Визнання особистої гідності кожної людини, незалежно від поход­ження і суспільного становища, спрямовано проти феодально-стано­вої нерівності. Епоха Відродження створила ґрунт для виховання ос­вічених, високоморальних, культурних особистостей, піднесення на новий культурний рівень суспільних відносин, трансформації їх в но­ве гуманне і розумне суспільство.

Генератором ідей Відродження виступають прогресивні мисли­телі, діяльність яких забезпечувала задоволення замовлення на нові соціальні і політичні ідеї. Із знань стародавніх греків і римлян, ваві­лонян і китайців, індусів і арабів передові мислителі-гуманісти брали міркування про державу як загальну, спільну справу народів, про­довжували і розвивали традиції античних філософів і політиків, вва­жали, що доля людини визначається не її знатним походженням, званням, конфесійним статусом, а винятково її активністю, благо­родством, добропорядністю, чесністю, мудрістю, доблестю. Безко­рисливе служіння спільній справі, громадянський обов'язок - ось що головне, зокрема в поведінці людини в суспільстві. Відновлю­валась стародавня концепція суспільного договору, що пояснювала причини виникнення держави, законність державної влади. Вели­чезні соціально-економічні зміни, що відбувалися в епоху Відроджен­ня знайшли своє відображення в багатьох соціально-політичних кон­цепціях. Для концепцій характерне розуміння суспільства як суми ізольованих індивідів, що відображало індивідуалізм буржуазії. У нових тлумаченнях державної влади, як зовсім незалежної від релі­гійної санкції і церковного авторитету, відображався факт становлен­ня і зміцнення національних держав. В епоху Відродження появляються і утопічні вчення, в яких на основі «священного Письма» висувалась ви­мога усуспільнення власності, робляться перші спроби намалювати кар­тину комуністичного суспільного ладу, що мала утопічний характер. Однією з заслуг мислителів епохи Відродження є розчистка суспільно-політичної думки від теократичних теорій держави і права, схоластики та ін., підготовка грунту політико-правового світогляду.




Дата добавления: 2015-09-10; просмотров: 83 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав

Інституювання й теоретичні передумови формування політичної науки | Основні національні школи й проблемні підходи сучасної західної політології | Теми рефератів | Історія розвитку політичної думки | Політичні ідеї Стародавнього Сходу | Політичні доктрини в Китаї. Конфуціанство | Політичні вчення в Стародавній Греції | Політичні вчення аристократії. Платон і Арістотель | Занепад державності Стародавньої Греції | Політичні вчення в Середньовіччі |


lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.005 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав