Читайте также:
|
|
Лекція 3. Тема. Правовідносини.
План
Поняття й види правовідносин. Склад правовідносин.
Серед усього різноманіття суспільних відносин — економічних, політичних, моральних, культурних — правовідносини вирізняє те, що вони регулюються правом. Право регулює не всі, а тільки найважливіші для держави, суспільства та окремої людини відносини, без яких неможлива їх нормальна життєдіяльність. Це відносини власності, управління, економічні, сімейні, суспільна праця і розподіл тощо. Інші відносини або не регулюються взагалі (сфера дії моралі, дружби, симпатії, кохання тощо), або регулюються лише частково. Наприклад, у сім'ї, окрім тих питань, що регулюються за допомогою права, існують також суто особистісні відносини між подружжям, батьками й дітьми, що регулюються нормами моралі, релігії, звичаями. Учасники правових відносин наділяються державою взаємними, пов'язаними між собою правами та обов'язками. Ці відносини стають підконтрольними державі й керованими нею.
Правовідносини — це врегульовані нормами права суспільні відносини, у ході яких їхні учасники реалізують свої суб'єктивні права і виконують юридичні обов'язки.
Правові відносини мають складну структуру. До структурних елементів правовідносин належать суб'єкти правовідносин, об'єкти правовідносин та зміст правовідносин.
СТРУКТУРА ПРАВОВІДНОСИН
Суб'єкт - учасники правових відносин, які мають суб'єктивні права та юридичні обов'язки.
Об'єкт - те, на що спрямовані інтереси суб'єктів, із приводу чого вони вступають у правові відносини.
Зміст - визначені законом суб'єктивні права та юридичні обов'язки учасників правовідносин.
Між цими елементами існує нерозривний зв'язок. Суб'єкти правовідносин вступають у них із метою задоволення своїх інтересів і потреб, які опосередковують об'єкти правових відносин. Виникнення у суб'єктів взаємних прав і обов'язків є можливим лише на підставі настання певних юридичних умов (юридичних фактів, закріплених у гіпотезах правових норм).
Існує багато видів правовідносин. Найчастіше їх розрізняють за галузевою ознакою: конституційні, сімейні, адміністративні, трудові, цивільні тощо.
ВИДИ ПРАВОВІДНОСИН:
1. За тривалістю в часі: довгострокові, короткотермінові.
2. За галузями права: процесуальні, матеріальні.
3. За кількістю суб'єктів: складні, прості.
4. За функціональною спрямованістю норм права: регулятивні, охоронні.
5. За рівнем індивідуалізації суб'єктів: конкретні, загально регулятивні.
6. За розподілом прав і обов'язків між суб'єктами: односторонні, двосторонні.
Дата добавления: 2015-09-10; просмотров: 76 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |