Читайте также:
|
|
Прибуток підприємства як результативний показник його діяльності, залежить від співвідношення між розміром доходів підприємства і витратами на здійснення його діяльності. Формування доходів і витрат в свою чергу обумовлюються обсягами діяльності підприємства, а також асортиментною, ціновою політикою і ресурсним забезпеченням виробництва.
ПАТ «Макіївський завод металевих конструкцій» отримує основну частину прибутку від операційної діяльності. Питома вага прибутку від фінансової та інвестиційної діяльності підприємства є незначною. Тому для виявлення можливостей підприємства щодо максимізації обсягів прибутку необхідно шукати внутрішні резерви збільшення суми прибутку, які пов’язані з основною діяльністю підприємства.
До головних внутрішніх резервів підвищення ефективності операційної діяльності підприємства можна віднести:
1. Технологічні нововведення в процеси виробництва продукції. Це можуть бути сучасні форми автоматизації та інформаційних технологій, які справлять значний вплив на ефективність виробництва продукції.
2. Провідне місце в процесі підвищення ефективності виробничої діяльності належить устаткуванню, яким користується підприємство для виготовлення своєї продукції. Продуктивність діючого устаткування залежить не тільки від його технологічного рівня, а й від належної організації ремонтно-технічного обслуговування, оптимальних строків експлуатації, завантаженості в часі тощо. Тому поточний контроль технічного стану основного виробничого обладнання дозволить оперативно реагувати на непередбачені події, здійснювати ремонтні роботи в короткі терміни, тим самим зменшуючи години простою обладнання.
3. На рівень ефективності виробничої діяльності підприємства також впливає політика використання матеріальних ресурсів та енергії. Для позитивного впливу цих факторів на результати діяльності необхідно шукати резерви зниження матеріаломісткості та енергоємності продукції. Цього можна досягти впроваджуючи заходи ресурсозбереження, раціоналізації управління запасами матеріальних ресурсів і джерелами постачання.
4. Якість продукції є одним із найважливіших факторів. Тому варто відмітити, що рівень якості продукції має корелювати з їхньою ціною, яку покупець готовий заплатити за вироби відповідної якості. Проте для досягнення високої ефективності господарювання самої тільки якості товару недостатньо. Необхідно проводити маркетингові дослідження ринків збуту для того щоб пропонована підприємством для реалізації продукція з’являлась на ринку в потрібному місці, у потрібний час і за добре обміркованою ціною.
5. Працівники підприємства є основним джерелом і визначальним чинником зростання ефективності діяльності підприємства. Ділові якості менеджерів, спеціалістів, робітників багато в чому зумовлюються діловим мотиваційним механізмом на підприємстві. Тому для підвищення продуктивності їхньої праці необхідно стежити за підтриманням сприятливого соціального мікроклімату в трудовому колективі.
6. Методи роботи. Більш досконаліші методи роботи при переважанні на виробництві трудомістких процесів стають основною передумовою для забезпечення зростання ефективності діяльності. Постійне вдосконалення методів праці передбачає систематичний аналіз стану робочих місць та їхню атестацію, підвищення кваліфікації кадрів, узагальнення та використання нагромадженого на інших підприємствах позитивного досвіду.
7. Стиль управління, що поєднує професійну компетентність, діловитість і високу етику взаємовідносин між людьми безпосередньо впливає на всі напрямки діяльності підприємства. Від нього залежить у якій мірі будуть враховуватись зовнішні фактори зростання ефективності діяльності на підприємстві. Тому належний стиль управління як складовий елемент сучасного менеджменту є дійовим впливовим чинником підвищення ефективності діяльності на підприємстві.
Вміле використання перелічених чинників може забезпечити достатні темпи зростання ефективності виробництва на підприємстві, що в свою чергу призведе до збільшення величини доходу (виручки) від реалізації продукції та збільшенню величини прибутку.
Резерви збільшення прибутку |
Збільшення об'єму реалізації продукції |
Підвищення якості товарної продукції |
Підвищення ціни |
Зниження собівартості товарної продукції |
Пошук більш вигідних ринків збуту |
Реалізації в більш оптимальні строки |
Рис. 3.1. Резерви збільшення прибутку на підприємстві
До основних заходів, які забезпечать збільшення величини прибутку підприємства є збільшення обсягу реалізації продукції, зниження її собівартості, підвищення якості товарної продукції, реалізації її на більш вигідних ринках збуту тощо (див. рис. 3.1).
Оптимальним способом максимізації величини прибутку підприємства є збільшення його обсягів виробництва та реалізації продукції. Зростання обсягів виробництва та реалізації продукції на ПАТ «Макіївський завод металевих конструкцій» можливе без закупівлі нового обладнання та без модернізації вже існуючих основних засобів, а отже цей резерв збільшення прибутку є найменш залежним від зусиль підприємства. В свою чергу цей спосіб включає в себе дві складові: збільшення обсягів реалізації старих видів продукції, які вже виробляються на нашому підприємства та нової продукції або послуги. Розглянемо більш детально спосіб максимізації прибутку за рахунок збільшення обсягу виробництва та реалізації продукції підприємства.
Збільшення обсягів реалізації старої продукції можливе за рахунок проведення комплексу маркетингових досліджень, які будуть направлені на стимулювання збуту (реклама, знижки, розпродаж тощо), вихід на нові ринки збуту, а також за рахунок підвищення споживчої привабливості продукції. Під споживчою привабливістю маємо на увазі сукупність параметрів продукції, які відображають її здатність задовольняти потреби споживачів. В свою чергу споживча привабливість включає в себе такі елементи, як ціна продукції, її якість та допоміжні функції продукції. Тому підвищення ступеню споживчої привабливості буде сприяти підвищенню попиту на дану продукцію, а отже і в подальшому збільшенню обсягів реалізації продукції.
Збільшити обсяг продажу також можливо за рахунок скорочення залишків нереалізованої продукції, прискорення оборотності готової продукції, скорочення залишків продукції, яка була неоплачена в строк, використання систем товарного кредитування, впровадження системи знижок для оптових покупців тощо.
Величина залишків нереалізованої товарної продукції на ПАТ «Макіївський завод металевих конструкцій» протягом досліджуваного періоду має чітку тенденцію до зменшення свого розміру. Їх розмір в 2008 році складав 142,7 тис. грн., в 2009 році спостерігається різке зниження величини товарних запасів на підприємстві на 88%, їх розмір склав 17,8 тис. грн. В 2010 та 2011 роках ця тенденція продовжується, і розмір залишків нереалізованої товарної складає вже 2,9 та 2,7 тис. грн., відповідно. В останньому звітному 2012 році підприємство не мало товарної продукції на складі, тому можна зробити висновок про те, що виявляти резерви щодо скорочення розміру залишків нереалізованої продукції немає сенсу.
Одним із ефективних резервів збільшення обсягів реалізації продукції є реалізація продукції в більш оптимальні строки. На ПАТ «Макіївський завод металевих конструкцій» протягом останніх двох років (2011, 2012) відбувається стрімке збільшення дебіторської заборгованості за виданими авансами. Така ситуація може вплинути на безперервність виробничого процесу із-за несвоєчасної поставки необхідних виробничих запасів. Це означає, що менеджерам компанії необхідно переглянути та змінити умови договорів поставки зі своїми існуючими контрагентами, задля прискорення доставки передплаченого товару або шукати нових постачальників, які будуть більш жорстко дотримуватись платіжної дисципліни заводу. Заходи, направлені на зниження об’єму недоставлених вчасно товарів, направлені на управління дебіторською заборгованістю підприємства. Тому для ПАТ «Макіївський завод металевих конструкцій» придбання певних видів виробничих запасів на умовах передоплати повинна мати місце у випадку перевірки надійності своїх постачальників. Також необхідно повсякчасно нагадувати постачальникам про дату платежів та вчасну поставку запасів, та впровадити жорстку систему штрафів при порушенні умов укладених договорів поставки.
Збільшенню обсягів продажу сприяє запровадження системи знижок. Наприклад при 100% передоплаті продукції, ПАТ «Макіївський завод металевих конструкцій» може надати для покупців, які закуповують продукції у великих об’ємах, знижку 5%. Для посередників, які займаються реалізацією виробів заводу, можна запропонувати знижку у розмірі від 1 до 3%, в залежності від об’єму закупівлі.
Ще одним резервом зростання суми прибутку являється зниження собівартості товарної продукції. Тому наступним резервом збільшення величини отримуваного прибутку на ПАТ «Макіївський завод металевих конструкцій» є зменшення собівартості продукції, що виробляється.
В свою чергу, резервами зниження собівартості продукції є зниження сукупних витрат, які здійснює підприємство під час її виробництва та реалізації.
До резервів зниження суми і питомої ваги витрат можна віднести:
- скорочення основних та допоміжних матеріалів, енергетичних ресурсів згідно з вимогами стандартів якості, які полягають в економічності та раціональності, що можливо забезпечити шляхом впровадження менш відхідних технологій, ліквідації втрат та браку матеріалів, також за рахунок модернізації обладнання;
- скорочення транспортно-заготівельних витрат шляхом впровадження прогресивних форм матеріально-технічного постачання, заміною дорогих покупних виробів та полу фабрикатів продукцією власного виробництва;
- мінімізація браку продукції за рахунок збільшення матеріальної відповідальності за брак та впровадження систем заохочення працівників;
- суттєве скорочення витрат на управління;
- продаж частини обладнання і нематеріальних активів, що не використовується з метою зниження амортизаційних відрахувань;
- скорочення обсягів комунальних послуг, що споживаються управлінським персоналом тощо.
Також до способів підвищення економічної ефективності діяльності ПАТ «Макіївський завод металевих конструкцій» можна віднести впровадження автоматизації систем управління. Це пояснюється тим, що в умовах ринкової економіки ефективна робота підприємства забезпечується не тільки за рахунок успішної організації виробництва та використанні ресурсів, але і за рахунок автоматизації основних бізнес-процесів та використанні інформаційних технологій у всіх сферах його діяльності: від аналізу ринків до розробки, впровадження та продажу продукції. Саме тому одним із основних методів підвищення ефективності промислового підприємства вважається автоматизація управління та планування діяльності на основі сучасної техніки, впровадження яких дасть змогу реалізувати основні функції управління: виробниче планування, контроль за розподілом ресурсів, контроль за виконанням планів та строку вирішення основних поставлених завдань, бухгалтерський та складський облік.
Таким чином, впровадження вищезазначених заходів надасть змогу ПАТ «Макіївський завод металевих конструкцій» забезпечити повний комплекс заходів по підвищенню ефективності управління формуванням прибутку на підприємстві, що в свою чергу призведе до максимізації обсягу прибутку.
Дата добавления: 2015-09-10; просмотров: 96 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |