Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Нафтогазоконденсатовіддача пластів

Читайте также:
  1. Методи вилучення залишкової нафти із заводнених пластів
  2. Одночасно-роздільна експлуатація декількох пластів однією свердловиною
  3. Тема 14.Особливості розкриття пластів на невеликих глибинах.
  4. Тема 16.Способи підготовки пластів.
  5. Тема 2.Елементи залягання вугільних пластів.

В результаті експлуатації нафтових свердловин на поверхню видобуваються не всі запаси нафти, а тільки їх частина. Відношення видобутої з покладу кількості нафти до її початкових запасів називається коефіцієнтом нафтовіддачі або нафтовилучення. Коефіцієнт нафтовіддачі залежить від багатьох факторів: фізичних властивостей порід і пластових рідин, режиму роботи покладу, показників розробки родовища (сітки розміщення свердловин, темпу і порядку введення їх в експлуатацію, інтенсивності відбору рідин з пласта тощо), від ступеня охоплення покладу витісняючим нафту агентом та інше. Отже, коефіцієнти нафтовіддачі для родовищ з одним і тим же режимом можуть бути різними.

Найбільша нафтовіддача відмічається в умовах витіснення нафти водою.Вода має кращу відмиваючу і витісняючу здатність, ніж газ. Ефективніше проявляється енергія газу з газової шапки. При розширенні газ переміщується до вибою свердловин і спочатку відбувається ефективне поршневе витіснення нафти з пласта при порівняно невеликій його газонасиченості. Тому залежно від будови покладу в родовищах з газовою шапкою спостерігаються високі значення нафтовіддачі.

Висока в’язкість нафти порівняно з в’язкістю води приводить (сприяє) до зменшення нафтовіддачі.

Значний вплив на нафтовіддачу пластів виявляє велика питома поверхня порід. Нафта гідрофобізує поверхню твердої фази, і частину нафти, яка знаходиться в плівковому стані, можна видалити з пласта лишень використовуючи який-небудь метод впливу на пласт.

На основі експериментальних та статичних промислових даних вважають, що кінцеві коефіцієнти нафтовіддачі залежно від режимів роботи пласта можуть досягати таких значень:

  водонапірний режим   0,5-0,8
пружний режим 0,2-0,5
газонапірний режим 0,4-0,5
режим розчиненого газу 0,15-0,3
гравітаційний режим 0,1-0,2.

Коефіцієнт газовіддачі газових та газоконденсатних пластів вищий, ніж коефіцієнт нафтовіддачі, з ряду причин. На відміну від нафти природні гази слабо взаємодіють з поверхнею пористого середовища, мають невелику в’язкість (в сто і більше разів меншу, ніж в’язкість легких нафт). Маючи велику пружність стиснений газ завжди має запас енергії, який необхідний для фільтрації в пористому середовищі, при цьому пластовий тиск у покладах зменшується до значень, близьких до атмосферного. Тому газовіддача газових покладів може досягати значень 0,9-0,95.

Один з факторів, які впливають на газовіддачу, – залишковий тиск в пласті на кінцевій стадії експлуатації.

Природно, що найбільшу газовіддачу газового пласта можна досягнути при зниженні пластового тиску до щонайменшого значення, при якому устьові тиски в свердловинах будуть близькими або навіть нижче атмосферного (відкачування газу із свердловини під вакуумом). Проте за цих умов дебіти свердловин стають низькими внаслідок невеликих перепадів тиску (рпл рв).

Тому, виходячи з техніко-економічних міркувань, розробку газового покладу практично припиняють при тисках на усті свердловин більших за атмосферний. Кінцевий коефіцієнт газовіддачі при розрахунках приймають не більшим 0,7-0,8.

 

 




Дата добавления: 2015-09-10; просмотров: 92 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав

Підтримання пластового тиску закачуванням газу | Фонтанна експлуатація свердловин | Газліфтна експлуатація свердловин | Експлуатація газових свердловин. | Одночасно-роздільна експлуатація декількох пластів однією свердловиною | Системи розробки родовищ | Системи розробки покладів нафти | Проектування розробки нафтового покладу | Контроль та регулювання розробки нафтового покладу | Розробка газових родовищ |


lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.006 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав