Читайте также:
|
|
Проектування розробки нафтових родовищ і покладів полягає у виборі найраціональнішого варіанту розробки.
Виходячи з цього при проектуванні визначають вихідні геолого-фізичні дані; встановлюють технологічні показники при тій чи іншій системі розробки пласта, використовуючи гідродинамічні розрахунки; оцінюють економічну ефективність різних варіантів розробки; вибирають найраціональніший варіант розробки на основі порівняння геолого-технічних та економічних показників.
Геологічне вивчення родовища починають з буріння перших розвідувальних свердловин на ньому. Визначають структуру родовища, кількість окремих пропластків, зв’язок пропластків між собою, характеристику порід, а по зразках породи, з яких складається пласт, і пробах пластової рідини – пористість і проникність порід, їх нафто- і водонасиченість, вміст газу в нафті, тиск насичення, якість нафти (густину, в’язкість в пластових умовах, об’ємний коефіцієнт), характеристику пластової води тощо.
При пробній експлуатації розвідувальних свердловин визначають пластовий тиск і продуктивність свердловин, вивчають режим пласта, а при розвідувальному бурінні – розміри і форму (конфігурацію) покладу нафти і контура нафтоносності, положення водонафтових і газонафтових контактів, потужність пласта в різних його зонах. За отриманими даними підраховують запаси нафти і газу в покладі. Загальні геологічні запаси нафти в даному покладі, визначені об’ємним методом, Q=F hеф mеф kn ρ ƞ
де Qзаг – загальні геологічні запаси нафти, т; F –площа нафтоносності, м 2; hеф – ефективна нафтонасичена потужність пласта, м; mеф – ефективна пористість нафтовміщуючих порід; kн – коефіцієнт нафтонасиченості; ρ - відносна густина нафти в поверхневих умовах; η - перерахунковий коефіцієнт для переведення об’єму нафти з пластових умов в поверхневі, дорівнює 1/ b (де b – об’ємний коефіцієнт розширення нафти.
При підрахунку промислових запасів нафти необхідно знати коефіцієнт нафтовіддачі, який показує, яку частину загальних запасів нафти можна видобути із надр існуючими методами експлуатації. Для різних умов коефіцієнт нафтовіддачі може змінюватися від 0,1 до 0,8.
Промислові або видобувні запаси нафти в покладі визначаються при множенні величини геологічних запасів на коефіцієнт нафтовіддачі: Qпр = QзагК, | (4.2) |
де К – коефіцієнт нафтовіддачі.
Промислові запаси попутного газу, розчиненого в нафті, V = QпрГ, | (4.3) |
де Г – газовий фактор, або кількість газу в нормальних умовах, яка припадає на 1 т видобутої нафти.
Після визначення геологічних та фізичних даних по покладу нафти та підрахунку її запасів розпочинають проектування схеми розробки.
Суть гідродинамічних розрахунків по встановленню технологічних показників розробки покладу нафти полягає у виявленні кількісного зв’язку між дебітами свердловин та тиском в них, у визначенні швидкостей та строків переміщення пластової рідини залежно від форми покладу, параметрів продуктивного пласта, в’язкості нафти і води, кількості та взаємного розміщення свердловин. Розрахункові формули для гідродинамічних розрахунків базуються на основних законах фільтрації рідини в пористих середовищах і законах взаємодії окремих свердловин в процесі їхньої спільної експлуатації.
При розрахунках враховують ресурси природної пластової енергії, а при необхідності передбачається поповнення цієї енергії ззовні.
В більшості випадків запаси природної пластової енергії бувають обмеженими. Тому сучасна технологія розробки нафтових родовищ передбачає використання штучних методів впливу на пласт для поповнення пластової енергії, яка витрачається в процесі експлуатації свердловин.
На сьогодні методи штучного впливу на нафтові пласти є основним елементом в сучасних системах розробки нафтових родовищ.
В результаті гідродинамічних розрахунків, отримують декілька варіантів розробки покладу з різними технічними показниками: різною кількістю свердловин на площі, різною інтенсивністю відбору нафти з пласта, різними термінами розробки тощо.
На основі конкретних геолого-технічних і економічних показників декількох варіантів розробки даного нафтового покладу вибирають найкращий, який відповідає умовам раціональної розробки родовища і його подальшої експлуатації впродовж 5-10 років.Складається проект розробки нафтового покладу за яким визначається найраціональніша система розробки, спосіб підтримання пластового тиску і різні заходи, які сприяють найефективнішому досягненню заданого рівня видобутку нафти при найвищому коефіцієнті нафтовіддачі.
Дата добавления: 2015-09-10; просмотров: 132 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |