Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Вплив забруднення повітря на органом людини

Читайте также:
  1. Max Factor історія людини і бренду
  2. Аналіз факторів, які впливають на товарооборот
  3. Ауреліо Печчеї в книзі «Людські якості», аналізуючи сучасну екологічну кризу, пише, що це не криза природи, а криза відношення людини до природи. Чи поділяєте ви цю точку зору?
  4. Буття Бога, світу та людини у філософії доби Середньовіччя та Відродження
  5. Буття людини як буття можливості
  6. Буття людини як співбуття. Суспільний характер людського буття
  7. Буття людини як центральна проблема філософії М. Ґайдеггера "Буття і час".
  8. Буття світу і буття людини
  9. Вибір інструментів комунікаційного впливу.
  10. Визначення коефіцієнта тепловіддачі горизонтальної циліндричної труби при вільному русі повітря

Міністерство освіти й науки, молоді та спорту України

ОДЕСЬКА ДЕРЖАВНА АКАДЕМІЯ ХОЛОДУ

СЕКЦІЯ БЖД ТА ЦИВІЛЬНОГО ЗАХИСТУ

 

 

Виконав Студент – Луняка Андрій Володимирович

Факультет – Інформаційні технології

Курс - ІІ

Група - 322

 

Контрольна робота на тему:

«Вплив токсичності забруднювачів повітря на організм людини й визначення величини ймовірного скорочення тривалості життя»

 

 

за курсом:

БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ

 

Варіант № 16

 

 

Дата -

Перевірив -

Оцінка -

 

Одеса 2012р.

Вплив забруднення повітря на органом людини

У цей час прийнята наступна класифікація речовин:

а) за характером впливу на організм людини: загально токсичні, дратівні, сенсибілізуючі, канцерогенні, мутагенні, що впливають на репродуктивну функцію;

б) за ступенем токсичності: надзвичайно небезпечні, дуже небезпечні, помірно небезпечні, мало небезпечні.

Слід зазначити, що шкідливе (токсичне) вплив різних речовин є результатом взаємодії організму, шкідливої речовини й навколишнього середовища. Воно залежить від кількості речовини, що потрапило в організм, його фізичних властивостей, токсичності, тривалості надходження, хімізму взаємодії речовин. Воно також залежить від підлоги, віку, індивідуальної чутливості людини, шляхів надходження й виділення шкідливих речовин, їхнього розподілу в організмі, метеорологічних умов й інших супутніх факторів виробничого й навколишнього середовища.

Відомо, що практично всі речовини можуть виявити токсичні властивості, заподіюючи місцеві поверхневі ушкодження тканин (травми) або викликаючи захворювання проникнення усередину організму, що відбувається головним чином через дихальні шляхи.

У дихальному тракті частки з розмірами більше 5мк на 75% затримуються й відкладаються верхніми дихальними шляхами (носоглоткою), але 8% найбільш дисперсних досягають альвеол легенів (рис. 1). Потім наступає процес розчинення або видалення з легенів.

Цей шлях найнебезпечніший, оскільки розчинні шкідливі речовини у вигляді аерозолів й особливо газів, пара, туманів всмоктуються розгалуженою легеневою тканиною, що має площу 100 - 120м2, надходять безпосередньо в, кров і розносяться по всьому організму. Подібним характерним забруднювачем повітря, що займає перше місце серед інших (30% усього обсягу забруднень), є продукт неповного окислювання вуглецю - СО. Велика кількість людей у виробничій сфері й у побуті можуть піддатися впливу цієї газоподібної шкідливої речовини загально токсичної дії. Джерела його продукування надзвичайно численні, включаючи самої людини, організм якого виділяє з видихуваним повітрям у навколишнє середовище за добу близько 10 мл ендогенного СО подібно виділенню вуглекислоти, аміаку й інших, що утворяться в процесі обміну речовин хімічних сполук.

10-2 10-1 1,0 10 102
Рис. 1. Схема затримки й відкладення твердих часток у дихальному тракті  
Дихальний тракт
Трахея і бронхи
Носоглотка
Альвеоли легенів
Розмір частинок, мк  

 

Ендогенний окис вуглецю утвориться шляхом відщіплення від молекул гемоглобіну крові. Вона може бути небезпечна для працюючих людей, які тривалий час перебувають у закритих герметичних приміщеннях (кабіна літака, космічного корабля, і т.д.).

Загально токсична дія СО, що характерна для класифікаційної групи реалізується в такій послідовності: проникаючи з повітрям у легені, окис вуглецю легко переборює альвеолярно-капілярну мембрану товщиною 0,8мк; розчиняється в плазмі крові; дифундує в еритроцити й вступає в оборотну хімічну взаємодію як з окисленим, так і відновленим гемоглобіном за схемою:

НЬО 2 + СО ↔ НЬСО + О 2

НЬ + СО ↔ НЬСО

Утворений патологічний комплекс, карбоксигемоглобін (НЬСО) не здатний приєднувати до себе кисень. Чим вище концентрація СО у повітрі, тім швидше досягається небезпечний для життя зміст НЬСО в крові (рис. 2).

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ознак отруєння немає
Поява ознак отруєння
У стані спокою
 
 
 
 
 
 
Під час важкої фізичної праці
Час, години
Втрата свідомості
Смерть
Рис.2. Графік токсичності окису вуглецю
0,005%СО
0,01%
0,02%СО
0,025%СО
0,05%СО
0,075%СО
0,1%
0,2% СО

 

Крім того, до гіпоксії кров'яного типу приєднується, як результат порушення споживання кисню клітками ведучого до їхнього руйнування, тихорєцька гіпоксія. Це додатково обтяжує процес інтоксикації чадним газом.

Паралельно виникають ознаки наростаючої поразки центральної нервової системи, зрушення психічної діяльності (ейфорія, втрата самоконтролю).

Зазначені види шкідливих речовин також досягають русла крові, попередньо розчиняючись у поті й жировому покриві шкіри людини. У відповідності до загальних процесів і закономірностей, промислові отрути, що надійшли в організм, піддаються біотрансформації, метаболізму - розщепленню в організмі (легені, печінка, кістяк й ін.). Потім здійснюються процеси зміни їхньої хімічної структури, які визначають шляхи знешкодження й виведення з організму: через органи подиху, травлення, нирки, шкірні покриви та залози (рис.3).

Основна дія шкідливої речовин - отруєння - протікає в гострій; на пів гострій і хронічній формах.

Шлунково-кишковий тракт   Біотранс-формація
Легені, слизові оболонки   Біотранс-формація
Нирки   Біотрансфор-мація
Печінка   Біотрансформація
Біополімери тканин Біотрансформація
Кров Біотрансформація Фіксація  
Потові, сальні та інші залози
Секре-торні залози
Шкірні покриви
Чужорідна речовина
Сеча
Повітря, що видихає-ться
Екск-ремен-ти
Рис. 3. Схема надходження, біотрансформації й виведення чужорідних речовин з організму. Біотрансформація – біохімічне перетворення. Біополімери – структурна основа живих організмів: білки, жири, вуглеводи, кислоти. Фіксація – закріплення в біологічному середовищі.




Дата добавления: 2015-09-11; просмотров: 91 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав

Внешний адрес | Маршрут | Java applet | Cross Site Tracing | Завдання |


lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.006 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав