Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

III. Вправи

Читайте также:
  1. III. Вправи на переклад.
  2. III. Словниково-логічні вправи
  3. Взаємозв'язок змісту і форми фізичної вправи.
  4. Вправи до розділу 8.
  5. Зміст фізичної вправи.
  6. Методика навчання фонетичного матеріалу. Ігри та вправи для формування фонетичних навичок
  7. Примірні вправи в рівноваги
  8. Рекомендовані вправи з повзання, прорізання, перелітання, лазіння

КЛАС

Тема: Внутрішня енергія. Термодинамічний підхід до вивчення фізичних процесів.

Мета: - узагальнити і систематизувати знання і вміння учнів; показати багатогранність теплових явищ у природі, пізнання людиною їх та використання в техніці, побуті;

- розвивати в учнів логічне мислення, самостійність, культуру спілкування і мовлення;

- виховувати колективізм, гуманність.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: картки з завданнями, карти-проекти, схеми.

Пробірка, спирт, штатив, пробка, вода.

 

Хід уроку.

Я використовую свої знання

і визнаю їхню важливість.

Я вкладаю своє розуміння

і почуваюсь причетним.

Китайське прислів’я

 

І.Мотивація. Пам’ятай, що ти такий один.

Ми у 8 класі вивчали зміну агрегатних станів, обраховувати передані кількості теплоти в результаті цих змін, складали рівняння теплового балансу, будову теплових машин, та охорону навколишнього середовища, яке забруднюється під час роботи цих двигунів. Сьогодні ми підготувати проекти-захисти по цим темам, вивчимо, що таке внутрішня енергія, як її визначати. Розв’яжемо завдання на складання рівнянь теплового балансу.

 

ІІ. Повідомлення теми уроку.

Проведемо урок у вигляді засідання бізнес-клубу. Прошу розгорнути наші ділові блокноти і зробити потрібні записи, як це належить діловим людям (дата, тема уроку).

Порядок денний.

1. Захист проектів окремих фірм.

а) зміна агрегатних станів речовини

б) будова і принцип дії теплових машин

в) виступ екологів

2. Закріплення умінь розв’язувати задачі – завдання фірмами.

3. Завдання „Конкурент”

4. Завдання „Замовлення”

5. Завдання „Реклама”

6. Підсумки засідання. (Прибуток – „гроші”).

Не забувайте „Помилятися може кожний, залишатися зі своєю помилкою – тільки божевільний” (Цицерон).

 

Експеримент: Приклад двигуна одноразової дії: спирт, пробірка, вода, пробка.

 

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

Захист проектів.

Фірма № 1 „Зміна агрегатних станів речовини”

Фірма № 2 „Будова і принцип дії ДВЗ”

Фірма № 3 „Екологи”

Учні роблять записи в блокноти.

 

IV. Вивчення нового матеріалу

Стан тіла характеризується параметрами р, V i T.

- функція стану тіла.

 

V. Закріплення вивченого.

Завдання „Конкурент” – бізнес – це постійна конкуренція. Запитання фірма – фірмі задає.

Завдання „Замовлення” № 1.

Для розплавлення 1т сталі використовується електропіч потужністю 100 кВт. Скільки часу продовжуватиметься плавка, якщо виливок до початку плавлення треба нагріти на 15000С? питома теплоємність сталі 500 Дж/кгк?

Завдання № 2.

Скільки потрібно спалити кам’яного вугілля, щоб виділилась така кількість теплоти, яка потрібна для нагрівання 200 кг води на 100С?

Завдання „Реклама”.

Прорекламуємо наше сьогоднішнє завдання бізнес клубу.

Складають учні текст реклами.

 

VI. Підсумки.

Засідання клубу підходить до свого завершення.

1). Що ж ми з вами прозасідали.

2). Що у нас вийшло краще,

3) а що гірше?

4) Чи ви очікували такого результату.

5) Що ще потрібно доопрацювати.

Оцінимо наші бізнес-прибутки.

Оголошення оцінок.

 

VII. Домашнє завдання.

§ 32

Завдання...

 

 

Перед експериментом.

Додаток: „Фізики жартують...” – лірична сторінка.

Про „експериментальні здібності” видатного фізика-теоретика Л.Д.Ландау ходили легенди: досить йому було з’явитися в лабораторії, як установки виходили з ладу, розбивалися скляні колби, псувалися прилади. Фізики не могли з’ясувати причини: чи то великий Дау (так Ландау називали друзі) боявся експерименту, чи то експеримент його боявся.


 

КЛАС

Тема: Утворення електромагнітної хвилі. Енергія електромагнітної хвилі.(Перехресно-базові групи).

Мета: продовжувати формування поняття електромагнітної хвилі, з’ясувати умови їх випромінювання, залежність енергії цих хвиль від частоти;

- розвивати уявлення учнів про види матерії та форми її існування, розвивати уміння самостійно працювати з літературою; працювати в групах, слухати своїх колег, планувати свою роботу;

- виховувати в учнів толерантність, наполегливість у досягненні мети.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу

Рекомендації: Учитель створює базові групи чисельністю 4 – 6 чоловік. Групи формуються з учнів з різними рівнями досягнень. У базових групах учні опрацьовують навчальний матеріал з певного питання. По завершенні цієї роботи вчитель формує нові (перехресні) групи таким чином, щоб у кожній групі було хоча б по одному учасникові з попередніх базових. Далі кожен учасник нової групи навчає інших, передаючи їм знання, здобуті в базовій групі.

Обладнання: таблиці, картки із завданнями.

 

Хід уроку.

Закон честі.

Закон поваги.

Закон часу.

 

І.Мотивація.

Проблема: Як утворити електромагнітну хвилю? Як виявити електромагнітні хвилі?

 

ІІ. Актуалізація опорних знань

„Мозкова” атака.

1. Що таке електромагнітна хвиля?

2. Що таке електромагнітне поле?

3. Що існує навколо зарядженої частинки?

4. Що існує навколо рухомої зарядженої частинки?

5. Основними характеристиками електричного поля і магнітного поля є...

6. Властивості електромагнітних хвиль.

7. Який зв’язок між швидкістю і частотою електромагнітних хвиль?

8. Яка швидкість поширення електромагнітної хвилі:

 

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

Демонстрація: Конденсатор, котушка, провідники, джерело струму.

Чи досить цього для створення електромагнітних хвиль?

Вчитель пропонує базовим групам завдання.

Група № 1. Утворення електромагнітних хвиль. § 42 (1 частина) ст. 111-112.

Група № 2. Передача і приймання електромагнітних хвиль. § 42 (2 частина) ст. 113-114.

Група № 3. Енергія електромагнітної хвилі. Густина потоку випромінювання. § 44 ст. 117-118.

Опрацювавши теоретичний матеріал, учні під час обговорення повинні занотувати відповіді на запитання у зошит.

Орієнтовні запитання в картках:

1. Що є необхідною умовою утворення інтенсивних електромагнітних хвиль?

2. Чому закритий коливальний контур погано випромінює електромагнітні хвилі?

3. Як можна здійснити неперервне випромінювання електромагнітних хвиль?

4. Що таке антена?

5. Яка умова індуктивного зв’язку?

6. Умова приймання електромагнітних хвиль.

7. Які факти свідчать про перенесення енергії електромагнітними хвилями?

8. Яка формула густини потоку випромінювання?

9. Який фізичний зміст густини потоку випромінювання?

10. Який фізичний зміст густини потоку випромінювання?

 

Учитель: Завдання нових груп (перехресних): учасник базової групи по черзі, використовуючи свої записи в зошитах, розповідає іншим учасника свій вивчений теоретичний матеріал.

 

IV. Закріплення вивченого матеріалу.

Розв’язання якісних задач.

1. Чому наявність магнітного поля Землі – це благо?

2. Чи знаєте ви про шкідливість електромагнітних хвиль?

3. Назвіть сучасні пристрої, які випромінюють хвилі?

 

Колективне розв’язування задач.

Задача 1. Магнітна індукція поля 100 кТл, а напруженість 25В/м. Яка густина енергії електромагнітної хвої в повітрі? Яка густина потоку випромінювання?

 

V. Підсумок. Домашнє завдання.

(Г) § 42, 44. Вправи 1046, 1049 (Р).

Підготувати випереджуюче завдання.

„О.С.Попов”.


 

КЛАС

Тема: Засідання бізнес-клубу (розв’язання задач). Світлові явища.

Мета: закріпити уміння учнів розв'язувати задачі на знаходження максимумів і мінімумів інтерференції, на закони відбивання і заломлення світла, явища дисперсії, дифракції, померизації світла, розвивати самостійність учнів

Устаткування: картки з диференційованими завданнями, картки-особисті рахунки, призма прямого зору, спектроскоп.

 

Хід уроку.

І.Вступне слово учителя.

Гадаю Вас зацікавило запрошення записане на дошці "Завітайте до нашого бізнес-клубу". А хто з Вас знає, що означає слово -"бізнес"? Справді, бізнес - це будь-який вид діяльності або занять, що приносить прибуток. Тому не дивно, що люди-бізнесмени так помірковані. Що ж завітаємо до цього клубу.

 

ІІ. Повідомлення теми уроку.

Вельмишановні пані і панове. Раді вітати Вас, молоде покоління українських бізнесменів, на засіданні нашого клубу. Дуже приємно, що Ви не пройшли повз наше запрошення. Дозвольте розпочати засідання нашого бізнес-клубу. Прошу всіх розгорнути робочі блокноти і зробити потрібні записи, як це належить справжнім діловим людям (дата, тема уроку).

Завдання першого засідання такі:

1) Закріпити уміння розв'язувати задачі на закони відбивання і заломлення світла;

2) Застосування властивостей світла в задачах.

Суть нашої ділової гри полягає в тому, щоб здобути потрібну кількість балів (у бізнесі - це гроші), які будуть Вам потрібні для придбання підприємства, сировини, матеріалів, знарядь праці, які дозволять Вам розпочати виробництво потрібного товару, реалізація якого забезпечить Вам прибуток. Зароблені Вами гроші будуть фіксуватися на Ваших умовних рахунках (учням роздаються спеціальні картки, куди Вони будуть заносити свої зароблені бали).

 

Прізвище учня Конкурс "Аукціон знань" Алмаз Штрих Підприємство Конкурент Замовлення Реклама
        10 Б      

 

А Вашою кінцевою метою буде забезпечення постійного прибутку. Недаремно я на дошці записали слова "Помилятися може кожний, залишатися зі своєю помилкою - тільки божевільний" (Цицерон).

III. Вправи

Увага! Оголошую "Аукціон знань". Правильна відповідь - 2 бали. Відповідає той, хто перший підніме сигнальну картку (учням роздаються картки з номерами). Учитель виставляє сети один за одним, стукаючи об камертон.

Наприклад. Виставляємо сет №1 "Кільця Ньютона". Учні відповідають що це. Учитель після правильної відповіді "Сет продано!" і т.д.

Питання:

1) Пояснити Райдугу.

2) Що ми визначаємо за допомогою спектрів.

3) Чому ми бачимо різні кольори?

4) Чому шибки вікон вдень здаються нам темними?

5) Чому виблискують різними кольорами перламутрові ґудзики?

6) Чому утворюється ореол навколо електричної лампочки?

7) Чому в театрі, якщо стати за колоною, то артиста не видно, а голос його чутиметься? Чому?

Нам трапилась нагода використати набуті знання на практиці. Маємо опрацювати матеріал, отриманий від фірми "Алмаз". Правильна відповідь - 4 бали.

Задача. Обчислити показник заломлення води відносно алмазу.

 

 

Помінятися зошитами учням і взаємоперевірити.

Фірма "Штрих" дала нам наступне завдання: побудувати зображення в плоскому дзеркалі (на диференційованих картках завдання). Теж взаємоперевірка.

Деякі наші бізнесмени стали власниками підприємств (необхідно набрати 10 балів) і можуть почати виробництво товарів. Тому ми отримали замовлення на виготовлення продукції. Потрібно зробити на спецлисточках замовленнях розрахунки. Робота з картками. Потім учитель збирає ці листочки і перевіряє, поки учні будуть працювати над наступним завданням.

Проведемо конкурс "Конкурент".

Адже бізнес - це постійна конкуренція. Учні задають один одному запитання. Правильна відповідь - 2 бали.

Ви як бізнесмени, повинні вміти рекламувати свій товар. Уявіть, що кожен з Вас випускає ту продукцію, яка стоїть на столі. На столі призма прямого зору, спектроскоп. Складіть текст реклами, використовуючи явище інтерференції, дисперсії. Оцінити.

 

IV. Підсумок.

Шановні бізнесмени! Ми з Вами належно попрацювали над удосконаленням наших знань. Тому деякі з Вас отримали найбільші прибутки. Оголошення оцінок.

V. Домашнє завдання.

Отримайте завдання додому.

На уроках фізики можна використовувати фізичні кросворди, ребуси. Кожний учитель повинен пам'ятати: Будьте не тільки слухачем, споживачем музики дитинства і її творцем - композитором.


КЛАС

Тема: Умови рівноваги тіла. (Розв’язування задач).

Мета: - закріпити знання учнів про умови рівноваги тіла, що має вісь обертання;

- розвивати логічне мислення учнів, уміння пояснити фізичні процеси;

- показати єдність явищ у природі.

Тип уроку: Закріплення умінь та знань учнів.

 

Хід уроку.

 

Закон поваги.

Закон чіткості.

Закон часу.

 

І.Мотивація знань учнів.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Гра „Слабка ланка”

Вчитель задає запитання.

1. Що таке сила?

2. Сформулювати І, ІІ, ІІІ закони Ньютона.

3. Які сили ви знаєте?

4. Що таке сила тертя; сила тяжіння; сила пружності; вага тіла.

5. Що таке проекція величини?

6. Від чого залежить сила тертя?

7. Які є види сили тертя?

8. Формули сили тертя, сили тяжіння.

9. Наведіть приклади використання І закону Ньютона.

10. Чи міг Мюнхаузен витягнути себе з болота?

11. Сформулювати умови рівноваги тіла.

12. Що таке момент сили?

 

ІІІ. Розв’язування задач.

Клас поділяється на групи взаємодопомоги („Учень – учня” навчає).

Групи розв’язують завдання на картках. Потім представники груп записують задачу на класній дошці.

 

IV. Міні-лабораторія (Експериментальне завдання).

Завдання.

Визначити силу тиску на важіль, якщо задано плечі сили 20 см, 35 см. (За допомогою динамометра, важеля, тягарця).

 

V. Захист творчих проектів.

Групам роздаються якісні картки із завданнями.

Група № 1. Корисні прояви сили тертя, його збільшення.

Група № 2. Деформації, сила пружності в природі.

Група № 3. Тертя кочення та ковзання. Їхні спільні та відмінні ознаки.

 

VI. Колективне розв’язання задачі 263 (Римкевич).

 

VII. Підсумок. Оцінки. Домашнє завдання.

Задача № 264 (Римкевич). Підготувати повідомлення „Прості механізми в побуті”.


Клас.

Тема уроку. Звукові хвилі. Гучність і висота тону. Луна. Екологічні проблеми акустики.

Мета уроку: забезпечити засвоєння поняття звукових хвиль, гучності і висоти тону; сприяти формуванню матеріальності світу, природно-наслідкових зв'язків між явищами в природі; розвивати пізнавальний інтерес школярів, розвивати в учнів самостійність.

Обладнання: картки диференційовані, діафільми "ультразвук і його застосування".

 

Хід уроку.

І. Повідомлення теми уроку.

Діти! Я хочу, щоб червоною стрічкою через усе ваше життя проходила тема необоротності часу. Пам'ятайте своїх батька, неньку, сестричку, брата, бабусю, дідуся, друзів, вчителів. Ніколи не витрачайте часу попусту.

В те місце, де ти народився,

І де дитинство протікало,

Де ти з коханою зустрівся,

Чи де біда тебе зіткала -

Ти можеш завжди повернутись.

Пройтися рідними стежками,

Але ніколи ти не зможеш,

За віком стати таким самим,

У тридцять, сорок, чи піввіку,

Тобі не буде вісімнадцять...

Ти можеш всюди повернутись,

А час -не може повернутись.

Повідомлення теми уроку.

 

ІІ. Перевірка знань учнів. 7-10 хв.

Учні працюють над диференційованими завданнями.

 

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

Чи задумувались ви над тим чому ми чуємо музику, чому дельфіни чують на дуже великих відстанях, як відрізнити музикальні звуки від шуму?

Що таке звук? Матеріальність світу.

Все те, що є навколо нас,

Про що ми знаєм і не знаєм,

Що нюхом, зором осягаєм,

І що на дотик відчуваєм,

Що чуєм вухом ми своїм,

На що свідомість не впливає -

Матерією називаєм.

 

Звук - це хвиля, яка поширюється в середовищі. Як саме утворюється звук? Його створює тіло, яке коливається і передає через середовище, яке складається з "частинок цих усі тіла"

Природа збудувала

Ще в давньому в науці їх

Молекулами звали.

Усе що нас оточує

Не є зовсім суцільним.

Усе із них складається.

Хоч і здається цільним.

 

Дуже часто джерелом звуку є камертон. Це зігнутий металевий стержень на ніжках. Я махнула рукою. Чи чути звук? Ні! Хоч коливання є. Бо людське вухо сприймає коливання від 20 до 20000 Гц. (Ніхто махнути руками 20 раз за секунду не може!)

Розділ фізики, який вивчає звукові явища називається акустикою.

Пружні хвилі з частотою нижче за 16 Гц називається інфразвуком (землетруси, удари грому, вібрації масивних верстатів). Звукові хвилі з частотою, що перетворюють 20000 Гц називається ультразвуком. Тварини сприймають ультразвук. Собаки - 50000 Гц, кішка - 1000000 Гц. Поширюються хвилі в різних середовищах. Найкраще в повітрі.

1. Дослід. Вакуумний насос і будильник.

Відкачати повітря, то звук стихає, і його зовсім не чути.

2. Під водою чути звук (аквалангісти).

3. Прикласти вухо до землі - то чути звук, чи до рейки. У казках прикладали вухо до землі і казали чую бабу—ягу за лісом-перелісом.

Звукові хвилі поширюються із скінченною швидкістю. Блискавку бачимо раніше, ніж чуємо грім. Вибиваючи килим (потрібен час, щоб почути).

Таблиця швидкості звуку в різних середовищах. Звуки поділяються:

1) Музикальні або тони,

2) Шуми,

3) Звукові удари.

Музикальні звуки: спів, натягнути струни музикальних інструментів.

Шум - робота ДВЗ, оплески, шерех, скрипіння, приголосні звуки мови.

Шум - хаотичні музикальні звуки.

Висота. Тон звуку - залежить від частоти коливань.

НЧ коливання - звуки низького тону.

ВЧ коливання - звуки високого тону.

Гучність звуку - залежить від амплітуди коливань: свист солов'я-розбійника. Чим сильніше вдарило по камертону - то гучність звуку.

 

Послухаємо спів дівчат і хлопців.

Порівняємо їх висоту тону і гучність.

Дівчата співають "Чорнобривців насіяла мати"

Хлопці співають "Пісня про рушник"

Тембр - чим більше в звуковому коливанні обертонів (кількості і відносних амплітуд), тим багатший тембр звуку.

Летючі миші - (сильна мускулатура гортані, то ВЧ коливання).

Де застосовується?

Звукова локація.

Акустичний резонанс - звукові коливання, що переносить звукова хвиля, діє як вимушуюча сила, яка спричиняє коливання інших системах.

Камертон - ящик - резистор.

Гітари - струни.

Порожнина рота - голосові зв'язки.

 

IV. Закріплення вивченого матеріалу.

Діафільми - 7хв.

Самостійно ст.389 - Екологічні проблеми, № 1035(Р)




Дата добавления: 2015-09-11; просмотров: 113 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав

<== предыдущая лекция | следующая лекция ==>
Контрольная работа № 5| V. 3адача 38 (ст.391)

lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.033 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав