Читайте также:
|
|
Крім прав, які отримує вільна людина, свобода вимагає від нього і відповідальності (виконання обов'язків) перед суспільством. Тут відповідальність виступає органічною властивістю свободи. Свавілля саме тому не є свободою, що не припускає відповідальності. У суспільстві склалася певна класифікація видів відповідальності.
· Цивільна відповідальність – покладання провини за неправомірну поведінку.
· Кримінальна відповідальність – покладання провини за злочини.
· Матеріальна відповідальність – обов'язок відшкодовувати завданого матеріального збитку і ін.
Як вже наголошувалося, свобода це можливість жити по-своєму в межах, що допускаються нормами суспільства. А жити по-своєму означає вибирати між добром і злом, справедливістю і несправедливістю, етичним і аморальним, бути творцем, реалізувати себе як особа і відповідати за свій вибір перед суспільством і самим собою.
Будь-яка діяльність, так або інакше, пов'язана з відповідальністю. Відповідальність буває реальною і потенційною.
Реальна відповідальність пов'язана з реальними діями, які здійснює людина, а потенційна відповідальність – з потенційними діями, тобто з готовністю суб'єкта відповідати за будь-які наслідки своєї діяльності. Залежно від суспільного буття існують наступні форми відповідальності:
· політична відповідальність;
· правова відповідальність;
· етична відповідальність;
· психологічна відповідальність.
Будь-яка відповідальність тісно пов'язана зі свідомістю і рівнем культури соціального суб'єкта. Так, на правову відповідальність вельми серйозно впливають такі чинники, як вік людини, його психічний стан. У етичній відповідальності лідирують чинники совісті і обов’язку, в психологічній – чинники сорому, переживання з приводу невиконаного обов’язку, зобов'язання.
З відповідальністю тісно пов'язана провина. Провина – це усвідомлення людиною своїх безвідповідальних рішень і дій. Взаємозв'язок відповідальності і провини полягають в тому, що відповідальність є невід'ємна властивість свободи, а провина є один з виразів відповідальності.
З юридичної точки зору вина є психічне відношення індивіда до своєї протиправної поведінки (дії або бездіяльності) і його наслідків.
Поняття провини доволі часто зустрічається в юриспруденції. Слова і словосполучення з цим поняттям ми бачимо, починаючи від процесу звинувачення, обвинувального висновку, звинувачувального вироку до особи, відносно якої винесено звинувачення, тобто обвинуваченого.
Дата добавления: 2015-09-11; просмотров: 69 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |