Читайте также:
|
|
Більш детальний варіант матриці Бостонської консалтингової групи був запропонований компанією «Дженерал Електрік» у співпраці з консультативною компанією «McKinsey», яку називають матриця «привабливість - конкурентоспроможність». Структура цієї матриці та стратегічні рішення, які рекомендуються, показані на рис.8.3
Рис. 8.3. Матриця портфельного аналізу «McKinsey» «привабливість- конкурентоспроможність».
Основними показниками (індикаторами), що використовуються за оцінкою привабливості галузі (ринку), є:
- масштаб ринку;
- темпи зростання;
- можливість нецінової конкуренції;
- рівень цін;
- прибутковість;
- сезонність попиту;
- державне регулювання;
- чутливість до загальногосподарської кон'юнктури.
Конкурентоспроможність СБО визначається за такими показниками:
- якість і споживчі переваги турпродукту;
- відносна частка ринку;
- темп зростання;
- прихильність покупців;
- прибутковість;
- ефективність комунікаційної політики;
- привабливість асортименту;
- фінансові ресурси;
- ефективність розподілу;
- цінова гнучкість;
- система управління.
Вибір індикаторів (показників) здійснюється для кожної конкретної фірми і потребує виконання низки умов:
- рівень кожної конкурентної переваги задається не абстрактно, а порівняно з найвпливовішим конкурентом;
- якщо якість індикатора (показника) необхідно проранжувати за рівнем важливості, вводять вагові коефіцієнти, які повинні бути однаковими для всіх ринків, що співставляються;
- бажано, аби оцінки відображали не тільки поточний, а й очікуваний рівень індикатора;
- за результатами аналізу проводиться загальна оцінка, яка характеризує загальну привабливість ринку товару і конкурентну позицію організації на цьому ринку.
Модель «МсКіnsеу» включає в розгляд істотно більше даних, ніж Бостонська матриця. Чинник зростання ринку трансформувався в даній моделі в багатофакторне поняття «привабливість ринку (галузі)», а чинник частки ринку - у стратегічне положення (конкурентні позиції) СБО. Причому фахівці «МсКіnsеу» вважають, що чинники, які визначають привабливість галузі і позиції бізнесу на окремих ринках, різні. Тому за аналізу кожного ринку потрібно спочатку виділити чинники, що найбільшою мірою відповідають специфіці даного ринку, а потім об'єктивно оцінити їх, використовуючи три рівні: низький, середній, високий.
Найхарактерніші положення знаходяться в кутових квадратах матриці. Проміжні позиції часто важко інтерпретувати, оскільки висока оцінка одного параметра може поєднуватися з низькою оцінкою іншого або є середні оцінки за всіма критеріями.
Особливістю матриці є те, що її можна застосовувати в усіх фазах життєвого циклу попиту за різних умов конкуренції. В матриці виділяють такі типові положення, які відповідають певним категоріям СБО у матриці «зростання - частка ринку»:
- Зона А (низька привабливість - слабка конкурентоспроможність) - це найневигідніша зона. Стратегічна орієнтація - продовження діяльності без інвестицій, як це властиво для категорії «собак».
- Зона В (висока привабливість ринку - слабка конкурентоспроможність) за основними ознаками відповідає «знакам питання». Стратегія - інвестування або вихід з ринку.
- Зона С (висока привабливість - сильна конкурентоспроможність) найвигідніше положення, аналогічне «зіркам».
- Зона D (низька привабливість - сильна конкурентоспроможність) відповідає «грошовим мішкам». Пріоритетна стратегія - низька активність, захист своєї позиції без додаткових витрат.
Проміжні зони матриці займають менш чіткі позиції, які важче інтерпретувати, тому що середня оцінка може означати поєднання високої оцінки для одного критерію з низькою оцінкою для іншого або ж середні оцінки для двох критеріїв.
2. Ситуаційний аналіз.
Ситуаційний аналіз чи SWOT - аналіз – це аналіз зовнішнього та внутрішнього середовища організації. Аналізу підлягають сильні сторони (Strength), слабкі (Weakness) сторони внутрішнього середовища, а також можливості (Opportunities) і загрози (Threats) зовнішнього середовища організації.
Цей аналіз може здійснюватись як для організації в цілому так і для окремих видів бізнесу (див табл. 8.2).
Таблиця 8.2.
Дата добавления: 2015-09-11; просмотров: 90 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |