Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Світ на зламі століть

Читайте также:
  1. Тема № КУЛЬТУРА ХХ- ХХІ СТОЛІТЬ.
  2. Філософська герменевтика XIX – XX століть.

 

 

Характерною рисою кінця ХХ – початку ХХІ століття є глибока диференціація країн і народів, виокремлення і суттєва індивідуалізація шляхів розвитку нових посттоталітарних держав до демократичних засад їх облаштування та подальшого розвитку.

Європа і світ переживають тепер дійсно кардинальні зміни. Пом‘якшилася гострота військово-політичного протистояння Сходу і Заходу, фактично завершена “холодна війна”, що тягнеться майже з середини ХХ століття, основана на боротьбі ідеологій Заходу і комуністичного Сходу.

Розпався СРСР, утверджуються нові суверенні держави на терені пострадянського простору. Світ із двополюсного перетворився на більш складний – багатополюсний і взаємозалежний.

ХХІ століття започатковане сумними подіями 11 вересня 2001 року, коли США постраждали від терористичних актів у Нью-Йорку, які привели до розв‘язання планетарної антитерористичної боротьби, до загострення відносин між Заходом і мусульманським Сходом.

Сучасний світ – це ще світ стрімкого розвитку науки, техніки, інформації, масової культури, синтетичних видів мистецтва. Зникли ідеологічні завіси між державами, прискорилися і збільшилися інтеграційні потоки людей між континентами і країнами, електронні зв‘язки зробили спілкування легким, швидким і необмеженим кордонами. Які ж характерні риси розвиваються в сучасному світовому просторі?

1. В питаннях економічного розвитку на перше місце виходять завдання інформаційного суспільства. Визначальним є не масштаби виробництва техніки, автомобілів чи літаків, капітальне будівництво, а знання технологій (ноу-хао), кон’юктури ринку, залучення і утримання в економічному поясі нових наукових досліджень і винаходів, інженерних кадрів і вчених.

2. Змінюється обличчя людини: із продукуючого працівника, що підкорює і пристосовує своїм потребам природу, в масштабного самостійного творця, здатного змінювати не лише планету, а й проникати в глибини космосу. Разом з тим збільшується питома вага кількості людей, які лише користуються плодами конкретної праці, а їх діяльність пов‘язана з обслуговуванням економічної, соціальної сфери (робота на біржах, посередництва діяльність, держслужбовці й функціонери різних соціальних служб і об‘єднань).

3. Загострюється проблема у співвідношенні природа – людина – суспільство. Все частіше дії людини завдають нищівного удару природі, а суспільство перетворюється у продукуючу силу ідей і дій, які не можуть задовольнити потреби конкретної особи, створити нормальні умови для існування більшості землян.

4. Утверджуються загальнолюдські принципи моралі і взаємовідносин, які базуються на гуманізмі, визнанні соціальної, національної, вікової, статевої рівності і свободи, але залишається проблемою перетворення їх у норми співіснування різних народів і держав. Спостерігається нехтування національними і релігійними відмінностями народів, що тягне за собою протистояння між державами, окремими етнічними групами.

5. В духовній сфері розвитку культури утверджується принцип множинності теорій, напрямків, стилів, форм. Впливовими залишаються зразки масової культури, які все більше інтернаціоналізуються. Пріоритетними є твори синтетичних видів мистецтва, що продукуються на основі новітніх технологій, за допомогою електронної техніки (кіно, музика, шоу програми, телебачення, театр), в яких на перше місце виходять грандіозність, масовість учасників, спецефекти, синтезація багатьох видів мистецтва. В літературі впливовими є футуристичні мотиви, ірраціоналізм, фентезі, детективний жанр.

Розділ V Суспільна свідомість і філософія релігії

Свідомість людей завжди була тісно пов”язана із релігійним світосприйняття і філософією.

Релігійна свідомість – це сукупність знань, вихідних положень однієї із

світових релігій, уявлень, які основуються на релігійних постулатах, переконаннях, що визначають поведінку людей у відповідності з релігійними нормами. Кожен народ має релігію, його вірування в бога пов‘язані з соціально-психологічними властивостями і потребами людини, тому релігійна свідомість сприяє формуванню неповторної ментальності.

 




Дата добавления: 2015-09-11; просмотров: 91 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав

Соціальність людського буття | Людина і культура | Суспільне виробництво, як основа життєдіяльності людей | Духовна діяльність і духовні цінності людей | Суть, структура і особливості суспільної свідомості | Політична свідомість | Правова свідомість | Моральна свідомість | Естетична свідомість | Цивілізація та особливості її розвитку |


lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.007 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав