Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Політична свідомість

Читайте также:
  1. Давньогрецька політична думка
  2. Духовне здійснюється в людському бутті способом свідомості. Людина прилучена до світу духу завдяки тому, що їй притаманна свідомість.
  3. Естетична свідомість
  4. Завдання 17. Структура свідомості. Самосвідомість.
  5. Моральна свідомість
  6. Політична думка в кінці XX ст.
  7. Політична думка епохи Відродження
  8. Політична думка епохи Відродження
  9. Політична думка Нового часу
  10. Політична думка Нового часу

“Політика нас не бере силою, ми всі втягнуті в

неї, хочемо ми того чи ні”.

С.Маршак

 

Політична свідомість - це духовна реальність, яка включає політичні ідеї, погляди, уявлення, традиції, соціально-політичні почуття народу, які відображають найбільш суттєві економічні, соціальні, політичні, духовні інтереси людей, що повинні бути реалізовані через інститути політичної системи.

Політична свідомість здатна випереджати практику, прогнозувати та розвивати політичні процеси. Відповідно вона здатна впливати на політичне життя, на динаміку політичної культури суспільства, а також на всі інші сфери суспільного життя. Від рівня політичної свідомості багато в чому залежить політична поведінка, характер політичної діяльності як окремих людей, так і їх суспільно-політичних об‘єднань.

Щоб визначитися у шляхах формування політичної свідомості необхідно розглянути їх основні компоненти.

Першим важливим компонентом політичної свідомості є політичні знання і сформовані на їх основі типові політичні уявлення про різні аспекти політичного життя суспільства.

Другим важливим компонентом політичної свідомості є політичні цінності і ціннісні орієнтації – це такі політичні уявлення, які розглядаються людиною як невід‘ємні від її існування, надають значущість, сенс її вчинкам, орієнтують її дії у політичному житті. Політичні цінності (наприклад демократія, політична свобода, соціальна справедливість, політичні права людини і їх гарантії) виступають як мотиваційна основа політичної культури. Їх руйнацію людина часто переживає як особисту трагедію, а у суспільстві ці процеси можуть привести і до духовної катастрофи.

Третім важливим компонентом політичної свідомості є політичні установки, а саме відношення суб‘єкта до політичних явищ. Це може бути установка на активну діяльність з метою отримання політичних знань чи навпаки, негативне відношення до отримання таких знань.

Політична свідомість – явище суперечливе, бо, вона відображаючи політичне буття, може випереджати його, відставати від нього, відповідати йому. Уважний аналіз суперечностей політичної свідомості дозволяє виявити серйозні вади суспільного організму.

Однією з суперечностей політичної свідомості сучасного суспільства є суперечність між теоретичним рівнем політичної свідомості та реальним життям. Ця суперечність гальмувала і гальмує розвиток суспільства. Вирішенню цією суперечності перешкоджають догми, стереотипи, міфи політичної свідомості.

Основа свідомості – свобода людини розпоряджатися власними розумовими здібностями, індивідуальною діяльністю.

Якщо атрибути свідомості та її основа – свобода, загнанні у простір, де нагромаджується величезна маса відходів виробництва думки й мови, а буття не сприяє вираженню їх, то тут наявна утопічна суспільна та індивідуальна свідомість. Такий стан свідомості консервується та насаджується методами адміністрування, насильства, брехні.

Невільна, рабська свідомість формує настанови псевдоколективізму, псевдоактивності народу, окремої людини, сприяє пануванню у свідомості стійких догматичних стереотипів.

Прикладом є радянське суспільство, де обіцянка досконалого суспільства у майбутньому, що виявилося нездійсненним, - привело до істотних деформацій суспільної та індивідуальної свідомості. Це сприяло розвитку соціального песимізму (непевність у майбутньому, стомленість народу), підозрілість та агресивність, глибокий ціннісно-моральний вакуум, що виник внаслідок втрати віри у колишні духовні цінності, повернення до релігійно-моральних цінностей.

 

 




Дата добавления: 2015-09-11; просмотров: 75 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав

Філософія стародавньої доби про людину | Людська сутність у філософії Нового часу і Відродження | Теорії людського буття новітньої епохи | Сутність людини | Категорії людського існування | Природа і людина | Соціальність людського буття | Людина і культура | Суспільне виробництво, як основа життєдіяльності людей | Духовна діяльність і духовні цінності людей |


lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.007 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав