Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Молодших школярів рідної мови

Однією з найважливіших особливостей становлення й розвитку нашої держави на сучасному етапі є перехід від постіндустріального до інформаційного суспільства, рівень розвитку якого чітко зумовлюється рівнем розвитку національної системи освіти. У Національній доктрині розвитку освіти в Україні у ХХІ столітті зазначено, що одним із пріоритетних напрямів є впровадження у навчально-виховний процес загальноосвітнього навчального закладу сучасних інформаційних технологій, які покликані забезпечити його доступність і ефективність.

Отже, сьогодні українська школа переживає етап оновлення як змістової бази, так і технічної – двох взаємопов'язаних компонентів. Потужний потік нової інформації, застосування комп’ютерних технологій на телебаченні, розповсюдження ігрових приставок, електронних іграшок і комп’ютерів упливають на виховання дитини та її сприйняття навколишнього світу. Тому, з огляду на сучасні реалії вчитель має вносити в навчальний процес нові методи подання інформації.

Інформаційно-комунікаційні технології навчання (ІКТН)дидактичні технології, що забезпечують досягнення цілей навчання лише за умови обов’язкового використання інформаційно-комунікаційних технологій, засобом здійснення яких є комп’ютер.

За способом застосування ІКТН у навчальному процесі виділяють такі інформаційно-комунікаційні технології:

· як засіб навчання, що вдосконалює процес викладання;

· як інструмент пізнання навколишньої дійсності і самопізнання;

· як засіб розвитку особистості;

· як об’єкт вивчення в рамках опанування відповідного курсу;

· як засіб інформаційно-методичного забезпечення і керування навчально-виховним процесом;

· як засіб комунікації;

· як засіб автоматизації обробки результатів;

· як засіб автоматизації процесів контролю, корекції, результатів навчальної діяльності, тестуванні, психодіагностики;

· як засіб організації інтелектуального дозвілля.

Проблема впровадження ІКТН у процес навчання рідної мови сьогодні є надзвичайно актуальною й розглядається у працях багатьох вітчизняних науковців, серед яких О. Караман, М. Пентилюк, Н. Семенів, Л. Скуратівський, Г. Шелехова та ін. Спільною думкою дослідників є визначення переваг досягнення навчально-виховних цілей засобами зазначених технологій. Комп'ютеризований процес оволодіння рідною мовою дотримується всіх критеріїв успішного навчання відповідно до Концепції мовної освіти й має низку змістових та процесуальних переваг. Серед основних є такі:

· розвиток творчості учня й учителя виходить на новий рівень віртуального спрямування;

· індивідуальна робота з кожним і кожного забезпечується можливостями комп'ютера;

· враховується диференціація навчального матеріалу й особистісно зорієнтований підхід до учнів;

· економія часу на підготовку, презентацію, контроль матеріалу, обсяг якого може в декілька разів збільшуватися (йдеться не лише про навчальний, а великою мірою розвивальний і виховний сегменти уроку);

· не лише предметна обізнаність, а й ознайомлення учнів із комп'ютерною грамотністю;

· системність (низка електронних уроків стосується не окремого уроку чи певної теми, а вивчення мови взагалі, адже нові технології дозволяють швидко відтворювати знання, уміння, навички у процесі вивчення будь-якого рівня мови.

Наприклад, запрограмована комп'ютерна система не дозволить перейти до іншого завдання з лексики, не виконавши фонетичного, орфографічного чи стилістичного тощо).

Яскравість, емоційність, динамічність, реальність ІКТН підсилюють тривалість довільного сприйняття учнів, що згодом переходить у спостереження, тобто цілеспрямоване сприйняття об’єктів, у пізнанні яких зацікавлена особистість. Учні будуть певні, що для абсолютного виконання завдання необхідно запам'ятовувати кожну дрібницю. Серед популярних видів ІКТН учителю найбільше стануть у пригоді презентації, відеосюжети, електронні тренажери, тести, графічні редактори та ін., використання яких не суперечить традиційно усталеній типології уроків з мови.

Недоліки упровадження ІКТ у процес навчання мови, як-от:

· відсутність емоційності діалогу з програмою;

· не завжди враховані програмістами особливості конкретної групи учнів;

· майже повна відсутність розвитку графічної та писемної культури школярів;

· подання навчального матеріалу, як правило, в умовній, надто стислій і одноманітній формі;

· обмеження контролю знань кількома формами – тестами або програмованим опитуванням;

· наявність спеціальних знань самого вчителя.

Недоліків у комп’ютерного навчання не менше, ніж переваг. Відмовлятися від комп’ютера в навчанні не можна, але не можна і зловживати комп’ютеризацією. Упровадження ІКТН у шкільну практику докорінно змінює зміст навчання та роль учителя в навчально-виховному процесі. Щоб комп’ютер став справжнім помічником педагога, передусім треба створити комп’ютерні навчальні програми, які, з одного боку, слугували б основою для створення сценаріїв навчальних програм для персональних комп’ютерів, а з іншого, - для унаочнення теми чи розділу, що вивчається (у разі відсутності комп’ютера).

Одним із основних засобів навчання рідної мови є шкільні підручники.

У сучасних умовах навчання і виховання школярів чільне місце посідає електронний підручник, який дає змогу самостійно засвоїти навчальний матеріал, виступаючи здебільшого доповненням до традиційних засобів навчання. Крім того, електронний підручник має не тільки зберігати всі переваги друкованого аналога, а й повною мірою використовувати можливості сучасних інформаційних технологій, їх мультимедійність і багато модальність.

Електронний підручник (ЕП) – це складний продукт, у якому застосовуються досягнення сучасної техніки, що дозволяють програмно реалізовувати всі структурні компоненти навчального посібника: зміст з предметної галузі, методику навчання, тематичне мультимедіа, дизайн і художні якості. У порівнянні з друкованим підручником, для застосування ЕП потрібен певний програмно-технічний комплекс. ЕП містить інформацію в усіх відомих на сьогодні форматах: текст, мова і мовлення, фото, музика, відео, графіка, анімація, а також комбіновані інтерактивні складники віртуальної реальності.

Збільшення питомої ваги ЕП зовсім не означає, що він покликаний замінити традиційний друкований підручник. Він має доповнити структуру традиційного підручника навчальним матеріалом у більш зручному вигляді - за допомогою термінів, ключових понять, таблиць, інтерактивних завдань, мультимедійного ілюстративного матеріалу, тестів, різноманітних словників, гіпертекстів, гіперпосилань.

Оптимальним шляхом використання ЕП на заняттях з української мови є демонстрація інформації на екрані комп'ютера. При цьому досягається масштабне наочне уявлення навчальної інформації. Така форма організації роботи може максимально реалізувати можливості мультимедіа. Це не тільки можливість об'єднання інформації, представленої в різних формах (текст, звук, відео) та інтерактивний метод роботи з поданою інформацією, а й підвищення ефективності процесу навчання; змога самостійно опановувати навчальний матеріал; поєднання з телекомунікаційними технологіями, що значною мірою урізноманітнить форму подання навчального матеріалу. Електронні посібники і підручники, безумовно, покращують рівень і якість отриманих учнями знань, з подальшим заохоченням до вдосконалення власних умінь і навичок.

Використання електронного підручника на уроках мови передбачає пошук шляхів уникнення одноманітності в роботі вчителя на уроці, наочне представлення мовних об'єктів і процесів, включення відеосюжетів, можливість виявлення рівня навчальних досягнень учнів, забезпечення диференціації, індивідуалізації навчання, мовленнєвого розвитку школярів, широке наведення зразків мовленнєвого етикету, формування мотивованого ставлення до вивчення мови, оперативний самоконтроль учнів у процесі виконання вправ і тестів тощо. Також електронний підручник має широкі можливості щодо проведення мовних ігор, тестів для самоконтролю та відпрацювання з метою закріплення мовних і мовленнєвих умінь та навичок школярів.




Дата добавления: 2015-09-12; просмотров: 66 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав

Что такое Data Mining | Методы исследования данных в Data Mining | Ведущие производители средств Data Mining | В умовах варіативності змісту початкової освіти | Актуальність етапу | Освітня галузь “Мови і літератури” як складова Державного стандарту початкової загальної освіти | Молодших школярів | Особливості проектування уроку літературного читання на основі інтерактивних технологій навчання | Типу правильної читацької діяльності |


lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.007 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав