Студопедия  
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Залежність рубок догляду від складу деревних порід, лісорослинної зони та лісорослинних умов

Читайте также:
  1. II. Пример определения контрактной цены на санитарных рубок
  2. Microsoft Word - текстовий процесор, що випускається фірмою Майкрософт, входить до складу офісного пакету«Microsoft Office».
  3. Аналіз кількісного та якісного складу персоналу підприємства
  4. Аналіз складу, структури та динаміки дебіторської заборгованості
  5. взаємозалежність фінансових систем різних країн, глобалізм у світовій економіці
  6. Виды и задачи санитарных рубок.
  7. Визначення складу приміщень у готелі
  8. Визначити зв’язок хімічного складу і структурної організації м’язів з їх функцією і пояснити послідовність біохімічних процесів у м’язах при їх скороченні і розслабленні.
  9. Вимоги керівних документів щодо організації інформа­ційного забезпечення особового складу.
  10. Вікові особливості складу спинномозкової рідини
Помощь в написании учебных работ
1500+ квалифицированных специалистов готовы вам помочь

Характер рубок догляду визначається біологічними та екологічними властивостями деревних порід — перш за все. Крім них, враховуються лісорослинні умови, економічна значимість. Техніка лісо вирощування залежатиме від географічних, фунтово-кліматичних та інших умов, які визначають склад насаджень, їх будову: чисті чи мішані, прості чи складні.

У першу чергу догляд відрізняється в чистих та мішаних насадженнях. В чистих, або з невеликою домішкою інших порід, немає небезпеки, яка б загрожувала головній породі. Тому рубки догляду ведуться, щоб створювались кращі умови для кращих дерев. В мішаних насадженнях, а особливо складних за формою, конкурентні взаємини проявляються жорсткіше, часто не на користь головній породі. При несвоєчасному або невмілому догляді головні породи випадають, витісняються другорядними, які більш пристосовані до лісорослинних умов, а також більш конкурентоздатні.

Саме з цих причин у мішаних молодняках і розпочинають рубки раніше, проводять їх інтенсивніше.

Різним буде характер догляду за однієї і тією ж породою в різних лісорослинних зонах. Наприклад, догляд за сосною в умовах Полісся відрізняється від догляду в умовах Степу. В умовах Степу догляд повинен якомога краще зберігати вологу, яка знаходиться в дефіциті. Формуються більш ширококронні дерева, які краще затіняють поверхню фунту при меншій кількості дерев на одиниці площі. Створюють складні за формою лісостани з участю кущів.

У Лісостепу більшість лісових насаджень ростуть у свіжих умовах, де забезпечення вологою краще, тому тут догляд направлений на вирощування складних за формою лісів з дубом, ясенем, явором та їх супутниками в другому ярусі. Але і в зоні Лісостепу технічні прийоми догляду за дубом будуть відрізнятись на Правобережжі (зона грабових дібров) від прийомів на Лівобережжі (кленово-липові діброви).

Догляд за дубом. Особливості догляду за дубом визначаються наступним: дуб — світолюбний, кущиться в ранньому віці, повільно росте в молодості, чутливий до заморозків і сильних морозів, відносно вимогливий до родючості ґрунту, розвиває глибоку кореневу систему. Крім того, догляд буде залежати від способу поновлення: вегетативно, чи суцільними або частковими культурами. Догляд на Правобережжі дещо інший ніж на Лівобережжі Лісостепу України.

Оскільки разом з дубом ростуть його супутники, які обганяють дуб в рості у молодості, то за цим потрібно слідкувати. З іншого боку — дуб краще росте і почуває себе в їх оточенні, бо це захищає від несприятливих факторів. От і кажуть: "дуб любить рости в шубі, але з відкритою головою". Глибинна коренева система та міцний стовбур забезпечують стійкість до вітровалу.

При проведенні рубок догляду враховують два періоди в житті дуба. Перший — приблизно до 30 років, коли дуб відстає в рості від супутників і рубки догляду повинні, регулюючи "шубу", підвищувати ріст у висоту, але без затінення зверху. Це забезпечити не так просто. Після суцільної рубки на площі з'являється маса самосіву та порослі — на Лівобережжі з кленів, ясена, липи, ліщини, інших порід, а на Правобережжі — головним чином граба. Дуб у цих умовах найчастіше поновлюється частковими культурами — рядами через 6-8 м. Без своєчасних освітлень та прочищень виростити насадження, в якому б дуб був головною породою — важко, майже неможливо. Освітлювати ряди потрібно вже на 3-4-му році життя.

Свіжі грабові діброви Правобережжя — оптимальні умови для граба. Тут після рубки деревостанів з'являється, "як щітка", поновлення граба, яке потрібно вміло використати для створення майбутніх складних насаджень. Тому спізнюватися з рубкою догляду не можна, а при прочистках — вести догляд не тільки за дубом, але й за грабом, залишаючи підріст ясена, явора та вибираючи гірші екземпляри дуба, граба, інших порід і — всі м'яколистяні.

При догляді за дубом слід пам'ятати, що ясен — не супутник дуба, а друга головна порода. В той же час — допускати його участь потрібно не більше 2-3 одиниць у складі насадження. Після зімкнення в рядах часткових культур дуба потрібно вести догляд не лише в міжряддях, але й в рядах, вирубуючи гірші екземпляри дуба (уражені поперечним раком тощо).

В південному Лісостепу та Степу дуб висаджують на вирубках густіше, вводять більше кущів як ґрунтозахисний захід, тому практикується їх "садіння на пень" уже на 3-му році життя культур, коли з'являється загроза заглушення дуба. При прочистках догляд ведуть і за дубом, і за підгінними породами та кущами. В цих умовах режим догляду повинен бути таким, щоб не з'явилося задерніння ґрунту від злакової степової рослинності.

При порослевому поновленні дуба рубками догляду зберігають побільше насіннєвих екземплярів, вирубуючи частину, а іноді і всю поросль там, де вона затіняє дуб. Таким чином, освітлення та прочистки при догляді за дубом повинні забезпечити вихід дуба до першого ярусу і в цілому — переважати в складі порід.

У другий період, тобто після 30-років, небезпека заглушення дуба супутніми та другорядними породами майже зникає. Догляд зводиться до формування струнких стовбурів, правильної форми та відповідних розмірів крон, а також забезпечення росту дерев у товщину.При проріджуваннях формується другий ярус. В степовій зоні до другого ярусу може входити клен татарський. В чистих дубняках вибирають лише ті екземпляри, які заважають росту кращих дерев.

При прохідних рубках деревостан розріджують так, щоб між кронами утворилися невеликі проміжки. Другий ярус потрібно формувати такої густоти, щоб він надійно виконував грунтозахисну функцію. Після 60-років — вибирають дерева із нижньої частини кожного ярусу. У свіжих та вологих умовах прохідні рубки повторюють через 10-15 років, а в сухих їх проводять один раз. В чистих дубняках Степу прохідні рубки не проводять [33].

 

Доверь свою работу кандидату наук!
1500+ квалифицированных специалистов готовы вам помочьДата добавления: 2014-12-20; просмотров: 14 | Нарушение авторских прав
lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2022 год. (0.016 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав