Читайте также:
|
|
Специфіка ЗМК полягає в тому, що, будучи соціальним інститутом, вони одночасно є суб'єктом економічних взаємин. Ця риса якісно відрізняє ЗМК від інших соціальних інститутів, оскільки ЗМК виконують роль соціального інституту, надаючи своїм споживачам інформаційні послуги, що оплачуються цими споживачами прямо чи опосередковано.
Таким чином, економічна успішність ЗМК безпосередньо залежить від того. наскільки якісно і повноцінно ЗМК виконують роль соціального інституту.
Редакційний бюджет будь-якого комерційного ЗМК формується з двох основних статей: доходи від передплати чи абонентської плати та доходи від реклами і платних оголошень.
При цьому окремі види ЗМК, наприклад FM-станції, можуть формувати редакційний бюджет виключно за рахунок реклами та платних послуг (наприклад. оголошень) і не брати зі споживачів абонентської чи будь-якої іншої оплати.
Традиційно частка коштів, яку редакція ЗМК отримує від передплати чи абонентської плати відчутно менша, порівняно з коштами, які надходять від реклами. Однак саме чисельність аудиторії, тобто кількість читачів, глядачів, слухачів визначає індекс рекламної привабливості ЗМК.
Індексом рекламної привабливості є співвідношення між чисельністю аудиторії та очікуваним економічним ефектом, який може бути отриманий внаслідок її інформування про ті чи інші товари і послуги та залучення частини цієї ж аудиторії до процесу споживання даних товарів і послуг. Звичайно, тут слід розмежовувати рекламу комерційну, соціальну та політичну, оскільки з погляду бізнесу левова частка рекламного бюджету належить саме комерційній рекламі.
За таких умов ЗМК змушені боротися за чисельність своєї аудиторії. У демократичному суспільстві саме аудиторія ЗМК є тим інструментом, який впливає на життєдіяльність ЗМК. Це зумовлює тісну залежність ЗМК від споживачів своєї інформації та прагнення журналістів якомога максимально, оперативно та якісно забезпечити інформаційні потреби аудиторії.
У такий спосіб демократичні суспільства на практиці реалізують конституційні права громадян на свободу слова та інформацію. Зазначений механізм створює струнку та логічну систему противаг, що унеможливлює втручання у творчу діяльність журналістів та редакційну політику ЗМК представників влади, бізнесу, а також самих власників, засновників, співзасновників та інвесторів. У випадку, коли громадськості стає відомим факт втручання у редакційну політику ЗМК з боку політика, інші ЗМК надають цій події широкого розголосу, що може покласти край подальшій кар'єрі політика, спричинити суттєвої втрати аудиторії даного ЗМК, а відтак і різко скоротити рекламний бюджет. Та навіть у тому випадку, коли факт втручання не було викрито й оголошено, появи у ЗМК матеріалів, які суперечать оцінкам і позиції аудиторії, достатньо для того, аби її чисельність, а відтак і обсяг рекламного бюджету скоротився. Таким чином, сучасні демократичні суспільства створили умови, коли недобросовісне виконання ЗМК своїх соціальних функцій є нерентабельним з економічного погляду. Іншими словами, поширювати неправдиву чи неякісну інформацію або ж замовчувати її є невигідно. Споживачі інформації, сплачуючи свої кошти за інформаційні послуги, вимагають за це їхньої найвищої якості, тим самим роблячи ЗМК залежними лише від своїх інтересів й унеможливлюючи будь-який сторонній вплив на діяльність журналістів та редакційну політику.
Дата добавления: 2015-01-05; просмотров: 148 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |