Читайте также: |
|
Провiдна роль у лiкуваннi локалiзованого РН належить хiрургiчному методу, за звичай при цьому мають на увазi нефректомiю. Найбiльш зручними доступами для виконання нефректомiї є трансабдомiнальний i торакоабдомiнальний. При трансабдомiнальному доступi частiше виконують срединний, парамедiанний та пiдреберний розрiзи. Цi доступи дозволяють виконати повноцiшнiу ревiзiю не тiльки нирки, враженої пухлиною, але i органiв черевної порожнини, контралатеральної нирки i надниркової залози, заочеревинних ЛВ. При даному доступi забезпечується зручний пiдхiд до ниркових судин, що дозволяє роздiльно обробляти спочатку ниркова артерiю, а потiм i вену. Роздiльна мобiлiзацiя i перев’язка ниркових судин є необхiдним компонентом операцiї, адже тiльки в такому випадку можлива повноцiнна лiмфодисекцiя. Торакоабдомiнальний доступ застосовується рiдше, як правило, при великих пухлинах верхнього полюса нирки, а також при операцiях, пов’язаних з мобiлiзацiєю нижньої порожнистої вени для виконання тромбектомiї при наддiафрагмальних пухлинних тромбах.
Стандартною операцiєю при РН i задовiльнiй функцiї контралатеральної нирки є радикальна нефректомiя. Вона полягає у видаленнi єдиним блоком нирки з оточуючою жировою клiтковиною, фасцiями та регiонарними ЛВ. Операцiя подiбного об’єму є радикальною при I — II сюгадiї захворювання (пухлина обмежена ниркою, без метастазiв у регіонарнi ЛВ). Видалення регiонарних ЛВ є обов’язковим етапом операцiї, тому, що у 15 — 30% хворих в макроскопiчно iнтактних ЛВ при гiстологiчному дослiдженнi знаходять метастази. 5-рiчне виживання хворих на РН І —ІІ стадiї пiсля радикального оперативного лiкування складає 60— 80%.
При пухлинi єдиної або єдиної функцiонуючої нирки, при двобiчному ураженнi, а також у хворих, у яких функцiя нирки, що залишається, недостатня для забезпечення нормальної життєдiяльностi пiсля операцiї, виконують органозберiгаючi операції. Як правило, виконується резекцiя нирки. При цьому також виконують видалення паранефральної клiтковини навколо пухлини i регiонарну лiмфодисекцiю. Операцiєю вибору є радiочастотна абляцiя пухлинного вузла. Для вирiшення питання про можливiсть виконання подiбних операцiй необхiдно точно знати локалiзацiю пухлинного вузла, його вiдношення до судин i системи збирання нирки, слiд виключити мультицентричне ураження нирки, яке має мiсце у 10— 12% спостережень. Тому до операцiї необхiдно використати весь арсенал дiагностичних методiв для отримання максимальної iнформацiї. Велике значення має iнтраоперацiйне УЗО ураженої нирки. Пiсляоперацiйнi ускладнення виникають у 8 — 15% хворих. Вiддаленi результати резекцiї нирки досить задовiльнi: 5-рiчне виживання складає 60—70%, рецидиви раку в оперованiй нирцi спостерiгаються у 4% хворих. Останнiм часом з’являються повiдомлення про успiшне застосування органозберiгаючих операцiй при раку однiєї нирки i незмiненiй другiй нирцi. Мова йде, як правило, про невеликi пухлини, що не перевищують З — 4 см у найбiльшому вимiрi, i локалiзуються в одному з полюсiв нирки. Вiддаленi результати подiбних операцiй порiвнянi з результатами нефректомiї. Але подiбний пiдхiд не є загальноприйнятим. Питання про органозберiгаючi операцiї кожен раз повинно вирiшуватись iндивiдуально, i виконуватися такi операцiї повиннi у висококвалiфiкованих профiльних закладах.
Неоднозначно вирiшується питання щодо адреналектомiї при пухлинi нирки. Існує декiлька точок зору: надниркову залозу необхiдно видаляти у сдиному блоцi з враженою ниркою незалежло вiд локалiзацiї пухлини; надниркову залозу слiд видаляти при пухлинi верхнього полюса нирки; якщо надниркову залозу можливо залишити, адреналектомiю виконувати не слiд.
У хворих на РН з регiонарними метастазами (III стадiя) основним методом лiкування також є радикальна нефректомiя, але прогноз стосовно сприятливого завершення лiкування погiршується. Результати операцiї залежать вiд кiлькостi i розмiрiв метастазiв. 5- рiчне виживання хворих з видаленими регiонарними метастазами складає 20 — 50%, а при наявностi нерезектабельних конгломератiв ЛВ лише поодинокi пацiєнти живуть довше 5 рокiв.
Лiкування хворих на РН VІ стадії залежить вiд розмiрiв первинної пухлини локалiзацiї i кiлькостi метастазiв. При мiсцево - розповсюдженому процесi, коли пухлина вростає в печiнку, товсту кишку, хвiст пiдшлункової залози i не виявляються вiддаленi метастази, тобто коли можлива радикальна комбiнована операцiя, її слiд виконати. В подальшому доцiльно проведення декiлькох курсiв профiлактичної iмунотерапiї. 3-рiчне виживання хворих пiсля комбiнованих операцiй складає 31,7%.
Хворим, у яких одночасно з пухлиною нирки визначаються солiтарнi метастази (у кiстках, печiнцi, легенях, головному мозку), показане оперативне лiкування: радикальна нефректомiя i видалення метастазу. В залежностi вiд стану пацiєнта операцiя може бти виконана в один або два етапи. Пiсля операцiї доцiльне проведення профiлактичного лiкування. 3-рiчне виживання хворих, яким виконувалась нефректомiя з видаленням солiтарних метастазiв, складає 55%. Активний хiрургiчний пiдхiд може бути застосований i у хворих з декiлькома метастазами в межах одного органу, наприклад легенi. Описанi сприятливi результати у ряду пацiєнтiв пiсля видалення до 5 метастазiв з легенiв з наступною iмунотерапiєю.
Активна хiрургiчна тактика повинна застосовуватись до хворих, у яких поодинокi метастази дiагностуються через деякий час пiсля нефректомi. Вiдомi спостереження, коли метастази у рiзнi органи i ЛВ виникали з iнтервалами до 1 — 2 рокiв i бiльше. Оперативне видалення їх дозволяло пiдтримувати життя хворих пацiєнтiв на протязi тривалого часу. Вважається, що чим бiльше часу пройшло з моменту нефректомiї до виявлення метастазу i його оперативного видалення, тим краще прогноз.
Активна хiрургiчна тактика по вiдношенню до хворих на РН обумовлена низькою ефективнiстю консервативних методiв лiкування. Ефективнiсть хiмiотерапi РН низька, i частота регресiї пухлини, як правило, не перевищує 10 — 15%. Причому повна регресiя пухлини спостерiгасться надзвичайно рiдко. Також малоефективне i гормональне лiкування.
Певнi успiхи у консервативному лiкуваннi метастазiв РН пов’язанi iз використанням iмунотерапiї. Мова йде в першу чергу про використання iнтерлейкiну 2 (iЛ-2) i а - iнтерферону. 3-рiчне виживання хворих метастатичним РН, якi отримували лiкування, що грунтується на використаннi iЛ-2, складас бiля 30%. Терапiя iЛ-2 в поєднаннi з використанням лiмфокiнактивованих кiлерiв дозволяє досягнути регресiї пухлини у 25 —35% хворих. Ефективнiсть а-iнтерферону при використаннi в якостi монотерапiї досягає 27%. Кращi результати отриманi при застосуваннi поєднань iЛ-2 i iнтерферону, а також їх комбiнацiї з хiмiопрепаратами, зокрема з 5-фторурацилом. Променева терапiя при РН застосовується рiдко i ставлення до неї суперечливе. Використання її в якостi передоперацiйної терапiї перед нефректомiєю не виправдане. За даними лiтератури, 5-рiчне виживання хворих, якi отримували передоперацiйну променеву терапiю, склало 41,2%, а тих, хто не отримували — 52,2%. Можливе палiативне опромiнення окремих метастазiв з симптоматичною метою (для знеболення).
Нефробластома (Пухлина Вільмса)
Пухлина Вiльмса - одне з найбiльш поширених пухлинних захворювань у дiтей.
Дата добавления: 2014-12-15; просмотров: 100 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |
|