Читайте также:
|
|
Розгляд першого питання семінару слід почати із загальної характеристики, опису змісту та співвідношення таких понять як «метод», «методологія», «методика» й «техніка дослідження». Далі потрібно розглянути періодизацію історії розвитку методів досліджень міжнародних відносин, описати її загальні етапи.
У другому питанні потрібно визначити роль позитивізму у становленні та розвитку методів дослідження міжнародних відносин; розкрити зміст запропонованих позитивізмом методологічних принципів дослідження (верифікація, операціоналізація, квантифікація, фальсифікація); розглянути проблематику методів дослідження міжнародних відносин у «великих дебатах» в теорії міжнародних відносин: традиціоналізм та модернізм; позитивізм (біхевіоризм) і постпозитивізм (постбіхевіоризм).
У третьому питанні необхідно розглянути поширені у теорії міжнародних відносин класифікації методів дослідження. Слід розкрити поняття загальних та спеціальних, кількісних та якісних методів дослідження, з’ясувати їх співвідношення у теорії міжнародних відносин. Варто приділити увагу існуючому у політичній науці поділу на формальні та неформальні методи, особливостям їх застосування у теорії міжнародних відносин. Окремої уваги потребують методи моделювання та прогнозування, а також прикладні методи (спостереження, контент- та івент-аналіз, опитування, факторний аналіз, когнітивне картування та ін.).
У четвертому питанні потрібно розглянути загальні теоретико-методологічні підходи у науці про міжнародні відносини. Почати варто з розкриття змісту терміну «підхід», аналізу його співвідношення з терміном «метод». Необхідно розглянути поняття «парадигма» та специфіку його застосування при характеристиці загальнотеоретичних підходів у теорії міжнародних відносин. Далі треба розкрити зміст нормативного та емпіричного підходів, проаналізувати значення для теорії міжнародних відносин та особливості застосування критично-діалектичного, соціологічного, інституціонального, системного, політико-культурного, порівняльного, історичного підходів.
У першому рефераті необхідно розкрити загальні схеми наукового дослідження (індуктивні та дедуктивні стратегії побудови теорії), описати методологічні принципи та стадії цього процесу.
Тема другого реферату стосується проблеми «рівнів аналізу» в теорії міжнародних відносин. При її розгляді треба з’ясувати її методологічне значення, описати багатоманіття типологій «рівнів аналізу» (К. Волц, Д. Сінгер, Р. Джервіс, Дж. Розенау, Б. Бузан та ін.).
Дата добавления: 2015-01-07; просмотров: 92 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |