Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Недоліками сучасних підручників історії, на думку наших колег, є

Читайте также:
  1. Боги и Предки всегда готовы откликнуться на любой наш Зов, Гимн или Обращение, и всегда готовы помочь в созидательных деяниях или трудностях наших.
  2. Боги и Предки всегда готовы откликнуться на любой наш Зов, Гимн или Обращение, и всегда готовы помочь в созидательных деяниях или трудностях наших.
  3. Боги и Предки всегда готовы откликнуться на любой наш Зов, Гимн или Обращение, и всегда готовы помочь в созидательных деяниях или трудностях наших.
  4. Боги наших предков
  5. Вирусы в наших телефонах.
  6. Задачі цивільної оборони в сучасних умовах
  7. И будем отдавать за вас дочерей наших и брать за себя ваших дочерей, и будем жить с вами, и составим один народ;
  8. И, отвечая, весь народ сказал: кровь Его на нас и на детях наших.
  9. Категорія нових слів у світлі сучасних мовознавчих парадигм
  10. Кафедра сучасних європейських мов

- Брак ілюстрацій, таблиць, діаграм, графіків, карт

- Перевантаження змісту

- Недосконалий дизайн

- Академічний стиль викладу матеріалу

- Недосконале методичне забезпечення;

- Однобічність висвітлення матеріалу, відсутність альтернатив

- Відсутність синхронності подій національної та світової історії.

- Відсутність висновків та узагальнень

- Недостатність джерельної бази;

Складність та однотиповість завдань

Серед позитивних рис сучасних підручників історії названі наступні:

(за результатами опитування вчителів України)

 

· Доступність і системність викладу матеріалу

· Наявність джерельної бази

· Відповідність діючій програмі

· Наявність аналізу та узагальнень

· Наявність запитань і завдань до теми

· Спрямованість завдань на формування умінь і навичок

· Наявність карт, фотоматеріалів

У ході опитування вчителі не лише характеризували підручники, вони ще й визначили критерії, за якими аналізували матеріали підручників. Нижче подаємо критерії сучасного підручника у порівняльній перспективі, даючи можливість співставити вітчизняні та зарубіжні підходи до оцінювання навчальної літератури.

 

КРИТЕРІЇ сучасного підручника історії (за результатами опитування вчителівУкраїни) · Доступність матеріалу · Рівень методичного забезпечення · Багатоаспектність · Орієнтація на виховання загальнолюдських цінностей та громадянських якостей · Змістовність · Зовнішня привабливість · Проблемність · Неупереджений та об’єктивний виклад матеріалу · Відповідність діючій програмі. · Науковість. · Документальне підкріплення інформації, наявність різноманітних джерел. КРИТЕРІЇ сучасного підручника історії (Йоке Ван дер Леєув-Роорд, EUROCLIO) · Розвиваючий · Активний і творчий · Академічно і педагогічно сучасний · Багатоперспективний · Відповідає віку і можливостям учнів · Доступна мова · Відповідає програмі · Привабливий · Пов’язаний з додатковими матеріалами, інформаційними та комунікаційними технологіями · Дає можливості для позапрограмної роботи    

 

Порівнюючи критерії, визначені вчителями України та інших європейських країн, напрошується висновок, що вітчизняні педагоги достатньою мірою підготовлені вести міжнародний діалог з цього питання, а також можуть внести й вагому лепту до спільного процесу обговорення цієї теми на європейському рівні.

Найбільшою проблемою у вивченні та викладанні шкільного курсу історії ХХ століття, на думку українських вчителів, є:

o складний стиль викладу матеріалів;

o великий обсяг матеріалу;

o змістове перевантаження;

o надмірна академічність;

o однобічність трактувань;

o відсутність контроверсійних джерел;

o підручники недостатньо стимулюють інтерес учнів до навчання та самоосвіти;

o відсутність синхронності подій історії України і Всесвітньої історії

o недостатній методичний апарат

o проблема забезпечення навчальними матеріалами,

o відсутність методичної літератури для вчителя, аудіо- та відео матеріалів

На запитання анкети, - Я ким аспектам вивчення та викладання історії Ви надаєте перевагу? – наші колеги давали такі відповіді:

- ролі людини в історії

- зображенню різних соціальних груп і прошарків

- побуту і щоденному життю

- темам культури й мистецтва

- темам історії рідного краю

- міжпредметним зв’язкам, інтеграції курсів

- цивілізаційному підходу

- вихованню громадянських якостей

- виробленню в учнів практичних вмінь і навичок

- зв’язкам із сучасністю

- релігійним, етичним і філософським традиціям народів

 

Отже, добрий підручник з історії – один із інструментів навчання. Але його недостатньо для здійснення активного навчального процесу в історії.

Щодо запитання,- У якому типі навчальних матеріалів з історії ХХ століття відчуває найбільшу потребу сучасна школа? – відповіді були такі:

· наочних засобах навчання (картах, атласах, таблицях, схемах тощо)

· хрестоматіях

· добре ілюстрованих підручниках із завданнями проблемного, інтерактивного характеру

· методичних матеріалах для вчителя

· словниках, історичних довідниках

· методичних рекомендаціях по організації самоосвітньої роботи школярів

· навчально-методичному комплексі (підручник, збірник завдань та хрестоматія, дидактичні матеріали, наочні засоби, література для позакласного читання)

· аудіо-візуальних засобах

 

Сьогодні відбувається інтенсивна робота по визначенню концептуально-методологічних засад, завдань та мети шкільної історичної освіти, а отже й підручника з історії, на наступні десятиліття. У цей процес повинні активно бути залучені, на нашу думку і учителі. Водночас, варто зазначити, що для рівноправної і конструктивної співпраці науковців та педагогів-практиків необхідний ще один важливий чинник – наявність демократично мислячого, поінформованого, компетентного вчителя, ознайомленого із новими досягненнями та науковими і педагогічними дискусіями на національному та європейському рівні.

Саме тому Всеукраїнська асоціація викладачів історії та суспільних дисциплін „Нова доба”, шляхом проведення різноманітних конференцій, семінарів з методики викладання історії, здійснення спільних міжнародних проектів намагається сприяяти зміцненню демократичних принципів навчання історії та предметів суспільствознавчого циклу, впровадженню інновацій у викладанні та розвитку інтелектуальної свободи вчителів. Доступ до нової інформації стосовно нових наукових та педагогічних технологій, можливість професійної комунікації, розширення кругозору, а також реальна можливість практично реалізовувати свій творчий потенціал, спільні ідеї та плани істотно впливає на процес особистісного та професійного зростання вчителя історії в нашій країні.

Прикладом успішної співпраці українських та зарубіжних педагогів є робота над створенням навчального посібника з історії першої половини ХХ століття. Він створюється у рамках проекту „Нову історію у нову добу” членами Всеукраїнської асоціації викладачів історії та суспільних дисциплін „Нова Доба” у тісній співпраці із європейською Асоціацією вчителів історії EUROCLIO. Особливостями процесу створення посібника „ Історія епохи очима людини” є й те, що створюється він авторами-представниками різних регіонів України у тісній співпраці із вітчизняними та європейськими експертами із числа відомих у наукових та дидактичних колах вчених та практиків. Для України, котра є державою із етнічною, культурною, релігійною, лінгвістичною різноманітністю, така тісна співпраця вчителів здійснює позитивний вплив на спільний процес подолання білих плям та стереотипів в нашій спільній історії.

Насамкінець слід зазначити, що підручник – це не лише предмет критики, а перш за все відповідальності авторів, науковців, вчителів та учнів, що безпосередньо працюють з ними. Підручники є продуктом свого часу, відображають певний рівень суспільного та культурного розвитку. І від того, наскільки готова громадськість та професіонали – науковці і практики полемізувати з цього питання, наскільки вони поінформовані про новітні підходи до викладання історії та підручникотворення, залежить і рівень навчальної літератури загалом.

 




Дата добавления: 2014-12-15; просмотров: 136 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав




lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.007 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав