Читайте также:
|
|
Метод внутрішнього контролю організації – спосіб досягнення її мети; він характеризується використанням загальнонаукових і властивих емпіричних прийомів.
Методологія (від грец. methodos – шлях дослідження або пізнання, logos – поняття, навчання) – вчення про систему принципів, етапів і способів організації та здійснення теоретичної та практичної діяльності.
Як правило, метод контролю відомий заздалегідь. Набір таких методів (способів, прийомів) обирається суб’єктом контролю залежно від мети контролю. Проявом методу є сукупність взаємодіючих центрів контролю і його технології. Методи повинні підлягати науковому узагальненню.
Метод є природною складовою та логічним продовженням методології, а також теоретично пояснює або генетично передбачає доцільні засоби, прийоми і форми розв’язання поставленого завдання. Метод являє собою сукупність певних прийомів. Він відрізняється від прийому так само, як ціле відрізняється від частини. Прийом – це елемент, складова методу.
Метод внутрішньогосподарського контролю передбачає використання загальнонаукових методів дослідження, методів суміжних економічних наук і власного методу економічного контролю.
У науці про контроль застосовуються такі загальнонаукові методичні прийоми дослідження: спостереження та експеримент, ідеалізація і формалізація, аналіз і синтез, індукція та дедукція, гіпотеза і аналогія, вимірювання та обчислення, опис і порівняння, моделювання та ін.
За останні роки у науці про контроль застосовуються методичні прийоми соціології, психології, математичної логіки, кібернетики та теорії інформації, а також закріплюються зв'язки внутрішньогосподарського контролю з філософією, традиційною формальною логікою, статистикою та ін. Використання цих прийомів дозволяє отримати відповіді на запитання: чи існує зв'язок між безгосподарністю, розкраданням, розтратами, привласненням і рівнем заробітної плати; приписками, викривленням звітності і незаконним отриманням премії; безгосподарністю і рівнем управління; розкраданням і станом обліку; кількістю проведених ревізій та виявленими сумами розкрадання тощо.
Отже, можна зробити такі висновки. Методологія встановлює, що і як вивчається за допомогою теорії. Методологія є генеральним шляхом пізнання, а методи визначають, як цим шляхом йти. Метод науки про контроль зумовлюється характером і змістом аналізованого предмету та розробляється теорією в тісному зв’язку з цим змістом.
Моніторинг у контрольних заходах належить до стеження і, на думку дослідника В.О. Шевчука, с важливою формою контролю. З точки зору зовнішнього аудиту, він є складовою СВК об'єкта аудиту. У системі контрольних заходів моніторинг розглядається як процес, який оцінює організацію СВК, структуру та своєчасність роботи його засобів, а також прийняття рішень щодо здійснення необхідних виправлень.
В економіці під моніторингом (від англ. - monitoring) розуміють поточний контроль, нагляд. Під процесом моніторингу (monitoring process) мають на увазі контроль за ходом технологічного процесу. За семантикою цього слова, моніторинг на підприємстві можна визначити як систематичне, постійне стеження за процесом (процесами) з метою встановлення його (їх) фактичних параметрів та оцінки відхилень таких параметрів від норми або плану.
Треба розрізняти моніторинг внутрішній в управлінні підприємством - у широкому розумінні, а також моніторинг внутрішній у внутрішньогосподарському контролі -у вузькому розумінні.
Моніторинг внутрішній в управлінні підприємством (тобто у широкому розумінні) - комплекс процедур з нагляду, досліджень і прогнозування стану організацій, підприємств та установ кредитно-фінансової сфери; систематичне порівняння реального стану підприємства з бажаним або запланованим. Він використовується при оцінці фінансового стану підприємств, передбачає створення інформаційної бази, системи методів опрацювання інформації, комплексу технічних засобів реєстрації та передачі інформації, організаційної структури, а також нормативно-правової документації, що визначала б завдання, обов'язки, права, умови, фінансову самостійність підприємства.
Внутрішній моніторинг як одна з організаційних форм внутрішньогосподарського контролю ґрунтується на двох складових: управлінні контролем і контролі виконання. У системі моніторингу під управлінням контролем розуміють цілеспрямований, безперервний процес впливу керуючої системи на конкретний об'єкт управління (контрольно-ревізійний відділ, управління, службу тощо) за допомогою заходів щодо організаційно-правового регулювання, системи методів і технічних засобів з метою отримання контрольної інформації, необхідної для управління підконтрольними об'єктами. При побудові моніторингу використовується принцип ієрархії контролю.
Моніторинг заходів щодо контролю є інструментом оцінки якості процедур контролю за результатами їх реалізації.
Дата добавления: 2014-12-15; просмотров: 210 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |