Читайте также: |
|
При вивченні теми студенти повинні запам'ятати, що філософія в Україні розвивалася як невід'ємна частина історичної свідомості українського народу, відображала процеси, що відбувалися у суспільному житті нації. Як особлива форма самоусвідомлення національної культури, філософія в Україні існувала у тісному взаємозв'язку з суспільно-громадською, політичною, науковою, художньою та релігійною думкою. Всебічний аналіз цих процесів - одне з важливих теоретичних завдань, яке потрібно розв'язати студентам у підготовці питань теми.
З метою формування цілісних уявлень про розвиток філософської думки в Україні студенти повинні вивчати тему на підставі знань, здобутих при вивченні курсів «Історія України» та «Культурологія».
Студенти повинні запам'ятати, що особливого розвитку філософська думка України набуває вже в Київській Русі. Філософія Київської Русі мала християнський характер, у ній переважала етична проблематика, домінували патріотичні ідеї. З утвердженням феодалізму християнський характер української філософії змістився у бік патристичних і агіографічних положень. У ХІV - ХVІ ст. філософію України оригінально представляли єретики. Всупереч філософським ідеям єретиків використовувалась схоластична філософія. Розвитку схоластики протидіяли гуманістичні ідеї, які почали поширюватися в Україні в XV - XVI ст.
Студенти повинні з'ясувати сутність творчості українських гуманістів Ю.Дрогобича. П.Русина, С.Оріховського.
Особливу увагу студенти повинні приділити усвідомленню особливостей процесу реформації в Україні.
Проаналізувати роль Острозької академії у духовному житті України ХVІ ст. і релігійно-національних організацій українства - братств.
Студенти повинні з'ясувати роль Києво-Могилянської академії у розвитку філософської думки в Україні XVII - XVIII ст. Визначити натурфілософські ідеї Г.Кониського, Г.Щербацького, Ф.Прокоповича та морально-етичну спрямованість філософських пошуків у Києво-Могилянській академії.
Особливу увагу студенти повинні приділити вивченню творчості видатного філософа українського Просвітництва Г.С.Сковороди, що здійснив глибокий вплив на розвиток філософії України у XIX - XX ст.
Потрібно зосередити увагу на тому, що основна проблема філософії Г.Сковороди - це проблема людини. Його філософія «практична», зосереджена на морально-етичній проблематиці. Філософська концепція Г.Сковороди - пантеїзм, у якій важливе місце посідає вчення про три світи і дві натури.
Студенти самостійно повинні проаналізувати суть вчення про «сродну працю», її суспільний характер.
Вивчення питань щодо розвитку філософії в Україні у XIX ст. пов'язане з характеристикою та усвідомленням філософських ідей творчості видатних українських мислителів Т.Г.Шевченка, М.Костомарова, М.Драгоманова, І.Франка, Л.Українки, М.Коцюбинського.
Студенти повинні самостійно з'ясувати суть філософських концепцій видатних вчених - філософів О.Потебні та П.Юркевича, а також активізувати свою увагу на усвідомленні національних ідей у творчості В.Липинського, Д.Донцова, В.Винниченка.
Як висновок, студенти мають запам'ятати, що українська філософія - це оригінальна система, в основі якої постає дух українського народу. Український народ створює філософію, у центрі якої є людина з її внутрішнім світом, який перебуває в органічній єдності з умовами її самореалізації.
Питання для самоперевірки
1. Визначте періоди у розвитку філософії в Україні. Аргументуйте відповідь.
2. Яку роль відіграло християнство у становленні філософської самосвідомості в Київській Русі?
3. Визначте філософську проблематику та шляхи її розв'язання видатними представниками Києво-Могилянської академії.
4. Які найважливіші положення філософії Г.Сковороди?
5. Проаналізуйте соціально-філософські ідеї у творчості видатних українських мислителів XIX ст.
6. Визначте особливості української ментальності на межі XIX - XX ст.
7. Назвіть основні чинники формування української духовності на сучасному етапі.
8. Чому філософська концепція П.Юркевича характеризується як «Філософія серця»? У чому її спорідненість з ідеями Г.Сковороди?
Дата добавления: 2014-11-24; просмотров: 95 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |