Читайте также:
|
|
Н. НАЗАРБАЕВ
Астана, Акорда, 6 января 2011 года
№ 380-IV ЗРК
Класична електронна теорія електропровідності металів і її дослідне обґрунтування. Виведення закону Ома в диференціальній формі із електронних представлень
Численні експерименти з електрики, виконані різними вченими в XIX ст., дали багатий матеріал для створення науково обґрунтованої теорії електричної провідності металів.
Перші досліди із з’ясування механізму електропровідності металів виконав Е. Рікке. В електричне коло постійного струму було увімкнено три послідовно з’єднані циліндри з хімічно чистих алюмінію і міді, які щільно притискувались один до одного (рис. 96).
Через коло протягом року пропускали електричний струм. Через циліндри пройшов електричний заряд, що дорівнює 3,5 . Проте ніяких ознак перенесення речовини (Cu, Al) не було виявлено. Це було експериментальним доказом того, що іони в металах не беруть участі в переносі електрики, а перенесення заряду в металах здійснюється частинками, які є загальними для усіх металів. Такими частинками можуть бути електрони.
Для вивчення природи носіїв струму в металі Г. Лоренц запропонував такий дослід.
Металевий стрижень С рухався поступально з швидкістю (рис. 97).
Внаслідок взаємодії з кристалічною ґраткою носії струму в провіднику теж рухались з швидкістю . Стрижень різко гальмувався і в момент гальмування замикався нерухомим металевим провідником В на гальванометр. Носії струму, які не зв’язані жорстко з кристалічною ґраткою, продовжували рухатись за інерцією доти, доки взаємодія з іонами ґратки не зупинить їх. У замкненому колі проходив короткочасний струм, який можна виявити за допомогою гальванометра G. За напрямком струму визначають знак рухомих зарядів. Цей дослід дав змогу визначити питомий заряд
, де
заряд носія струму,
його маса.
Л. Мандельштам і Н. Папалексі виконали такий дослід: взяли котушку з намотаним на неї дротом, кінці якої були з’єднані з нерухомою телефонною трубкою. При швидких крутильних коливаннях котушки навколо її осі в колі виникав змінний струм, що викликав тріск в телефонній трубці. Цей дослід підтвердив наявність носіїв струму в дроті. Проте він не дав змоги визначити напрямок струму і знак заряду.
Т. Стюарт і Р. Толмен удосконалили цей дослід, замінивши телефон чутливим гальванометром. Дослід показав, що носії струму заряджені негативно. Відношення виявилось близьким до питомого заряду електрона.
Отже, було експериментально доведено, що носіями струму в металах насправді є електрони.
Класичну електронну теорію провідності металів створив П. Друде, а розвинув у своїх працях Г. Лоренц.
Класична електронна теорія провідності металів, яка створена П. Друде і Г. Лоренцом, ґрунтується на таких фундаментальних положеннях:
– в середньому кожен атом металу втрачає один електрон і концентрація електронів провідності в металах дорівнює кількості атомів в одиниці об’єму металу;
Під час руху електрони стикаються з іонами кристалічної ґратки металу. Середня довжина вільного пробігу електронів за порядком величини дорівнює періоду кристалічної ґратки, тобто
.
За теорією Друде – Лоренца електрони мають таку ж енергію теплового руху, як і молекули одноатомного газу. Середня швидкість теплового руху електронів
.
При Т = 300К, = 1,08
.
Тепловий рух електронів, який є хаотичним, не може привести до виникнення струму.
При накладанні зовнішного електричного поля на металевий провідник, крім теплового руху електронів, виникає й впорядкований рух, тобто електричний струм. Середню швидкість впорядкованого руху електронів можна оцінити на основі формули:
.
Для міді допустима густина струму
,
.
Тоді
.
Отже, . Незначна величина
пояснюється досить частими зіткненнями електронів з іонами кристалічної ґратки.
Здавалось би, отриманий результат суперечить тому відомому факту, що швидкість поширення електричного струму величезна і дорівнює швидкості світла с. Швидкість с є швидкістю поширення електромагнітного поля вздовж провідника.
Рух електронів під дією зовнішнього електричного поля виникає по всій довжині дроту практично одночасно з подачею сигналу.
Найважливішим завданням класич- ної електронної теорії провідності металів є теоретичне виведення основних законів електричного струму, які були встановлені на досліді.
Дата добавления: 2014-12-15; просмотров: 391 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |