Студопедия  
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

III. Релігійна теорія.

Читайте также:
  1. Економіка та економічна теорія.
  2. І. Біологічна теорія.
  3. Релігійна філософія ХХ ст.

Німецький педагог Карл Шмідт (1819-1864) в своїй основній праці «История педагогики, изложенная во всемирно-историческом развитии й в органической связи с культурной жизнью народов» (1862) запропонував релігійну теорію походження виховання. Він доводив, що у вихованні проявляється творча дія самобутнього духу, що Бог, створивши людину, дав їй «Божий дар» — здатність виховувати.

VI. Трудова теорія.

Вона найбільш повно розроблена Ф.Енгельсом (1820-1985) в працях «Походження сім'ї, приватної власності і держави» та «Роль праці в процесі перетворення мавпи в людину».«Праця— писав Енгельс,—перша основна умова людського існування — і це в такій мірі, що ми у відомому розумінні повинні сказати: праця створила саму людину».

Але що слід в даному випадку розуміти під поняттям «праця»? Адже й про тварин кажуть, що вони трудяться, здобуваючи собі їжу, будуючи своє житло. А мавпи вміють навіть збивати палицею плоди з дерев, розбивати каменем кокосові горіхи тощо. Енгельс дає відповідь і на це питання: «Жодна мавпяча рука не виготовила коли-небудь хоча б найгрубішого кам'яного ножа... Процес праці починається лише при виготовленні знарядь».

Виготовлення навіть найпримітивніших знарядь праці вдосконалює руку людини і стає основою розвитку її свідомості. Праця приводить також до тісного зближення людей, до взаємної допомоги, до співробітництва і, нарешті, до суспільства. Виникає потреба у спілкуванні. З'являється мова,яка ще більше відділяє людину з світу тварин, розвиває суспільне і психічне життя, допомагає ефективно боротися з силами природи і організовувати суспільне виробництво.

Разом з формуванням людини, ускладненням знарядь праці з'являється потреба передачі досвіду по виготовленню і використанню цих знарядь праці молодому поколінню. Цього вимагає боротьба за існування і отримання переваги над силами природи.Необхідність передачі досвіду молодому поколінню породила виховання.

Енгельс пише в підтвердження сказаного: «Праця починається із виготовлення знарядь. Це виготовлення і уміння володіти знаряддями, хоч би найпримітивнішими, вимагало вже деяких вказівок з боку дорослих». Дітям треба було не тільки показувати, для чого служать знаряддя праці, але й пояснювати, як їх зробити і використовувати. В такий спосіб в процесі праці народилося виховання. Трудова теорія походження виховання, на відміну від біологічної, однозначно заявляє, що виховання — це явище соціальне, властиве лише людському суспільству, яке згодом стає особливою сферою діяльності людини.

Дата добавления: 2014-12-19; просмотров: 5 | Нарушение авторских прав
lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2022 год. (0.006 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав