Читайте также: |
|
1. Романова Н.В. Загальна та неорганічна хімія: Підруч. для студ. вищ. навч. закл. – К.: Ірпінь: ВТФ "Перун", 2002.- 480 с.
2. Кириченко В.І. Загальна хімія: Навч. посіб.- К.:Вища шк., 2005,- 639 с.:іл..
3. Телегус В.С., Бодак О.І., Заречнюк О.С., Кінжибало В.В. Основи загальної хімії/ За ред. В.С.Телегуса: Підручник.- Львів: Світ, 1998.- 424 с.: іл.
4. Глинка Н.Л. Общая химия.- Л.: Химия, 1988.- 702 с.
5. Басов В.П., Юрченко О.Г. Хімія: Навчальний посібник для самопідготовки до екзамену/ Київ "Каравела", Львів "Новий Світ-2000", 2001,- 132 с.
НАВЧАЛЬНЕ ВИДАННЯ
МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ
до виконання лабораторної роботи з загальної хімії на тему
“Окисно-відновні реакції”
для студентів I курсу
всіх спеціальностей
УКЛАДАЧІ: Ломовцева Світлана Борисівна,
старший викладач;
Єрмак Леонід Дмитрович,
канд.хім.наук, доцент
Реєстрац.№ _________
Підписано до друку ______________ 2006 р.
Формат ______________
Обсяг ______________ стор.
Тираж ______________прим.
М.Кривий Ріг,
вул.ХХІІ партз’їзду, 11
Теоретична частина
1.1. Загальна характеристика розчинів
Процеси розчинення речовин, розчини, які виникають у результаті цих процесів, відіграють велику роль у кругообігу мінеральних та органічних речовин Землі. Розчини широко використовуються в техніці та сільському господарстві.
Розчинами називають однорідні у фазовому відношенні термодинамічно стійкі системи перемінного складу.
Розчини можуть бути твердими, рідкими та газоподібними. Один із компонентів розчину є розчинник, інші – розчинені речовини. Розчинник – це той компонент, який знаходиться у розчині в надлишку, або зберігає у розчині такий же агрегатний стан, що і у чистому вигляді.
Природа процесу розчинення складна, це процес оборотний: прямий процес - розчинення, зворотний процес - кристалізація. Установлено, що причиною переходу твердої сполуки в розчин є фізико-хімічна взаємодія складових частин розчину - розчинника та розчиненої речовини (розрив деяких існуючих та виникнення нових хімічних зв'язків, взаємодія заряджених часток компонентів і таке інше).
Тепловий ефект розчинення являє собою алгебраїчну суму від'ємних та додатних теплових ефектів окремих стадій цього процесу. Теплота, що поглинається при розчиненні(ΔН>0), витрачається на руйнування кристалічної решітки (хімічний процес) та розширення(дифузійне) речовини, яка розчиняється, на увесь об'єм розчину (фізичний процес).
Причиною виділення теплоти при розчиненні(ΔН<0) є утворення сольватів (хімічний процес). Наприклад, розчинення безводного сульфату купруму(міді)(ІІ) в воді є екзотермічним процесом(ΔН<0), тобто супроводжується виділенням теплоти.
Перша стадія: CuSO4(безводн) + 5H2O = CuSO4·5H2O + 78,0 кДж Протікає тільки гідратація, розчинення не відбувається.
Друга стадія: CuSO4·5H2O + aq = CuSO4·5H2O· aq - 11,7 кДж Гідрат CuSO4·5H2O взаємодіє з надлишком води, при цьому кристалічна решітка руйнується, відбувається дифузія розчиненої речовини по всьому об'єму розчину.
Сумарний процес:
CuSO4(безводн) + 5H2O + aq = CuSO4·5H2O· aq + 66,3 кДж
Сумарний тепловий ефект розчинення визначає характер зміни розчинності в залежності від температури. У відповідності з принципом Ле Шательє при додатному тепловому ефекті розчинення (ΔН<0) підвищення температури зменшує розчинність. Навпаки, при від'ємному тепловому ефекті(ΔН>0) розчинність зростає з підвищенням температури.
Розчинністю називають здатність речовин розчинятись у тому чи іншому розчиннику. За розчинністю речовини поділяють на добре розчинні, мало розчинні та практично нерозчинні. Мірою розчинності речовини при певних умовах є її вміст (концентрація) в насиченому розчині.
Насиченим називають розчин, який знаходиться у рівновазі з речовиною, що розчиняється. Насичені розчини використовують порівняно рідко. Звичайно застосовують ненасичені розчини, вміст
у яких розчиненої речовини менший, ніж у насичених при даній температурі розчинах. При цьому розчини з низьким вмістом розчиненої речовини називають розбавленими, з високим вмістом - концентрованими.
1.2. Концентрація розчиненої речовини
Концентрація - одне із важливих понять у теорії розчинів. Під концентрацією розуміють кількісну оцінку вмісту речовини (компонента) в системі.
На практиці найчастіше використовують такі способи вираження концентрації: масова доля, молярна доля, об'ємна доля, масова концентрація, молярна концентрація, моляльність, еквівалентна молярна концентрація (раніше називалась нормальна концентрація).
Розглянемо деякі способи вираження концентрації розчиненої речовини:
І) масова доля ω(Х) - безрозмірне відношення маси компоненту m(Х) до маси розчину (Х – формульне позначення частки речовини):
;
Приклад. Обчислити масову долю NaCl, якщо відомо, що 20 г хлориду натрію розчинено у 180 г води.
Рішення:
або 10%
2) молярна доля N(Х ) - відношення кількості речовини компонента до загальної кількості речовини всіх компонентів розчину:
,
де: m(X) – маса компонента (X);
M(X) – молярна маса компонента (X).
Приклад. Обчислити молярну долю глюкози у розчині, одержаному при розчиненні 18 г глюкози у 180 г води.
Рішення:
Цей спосіб вираження концентрації широко використовується при термодинамічних розрахунках.
3) масова концентрація T(X) – відношення маси компонента т(X) до об'єму розчину (раніше називалась титр розчину):
Приклад. У 200 мл розчину знаходиться 10 г хлориду натрію. Обчислити масову концентрацію розчину.
Рішення:
4) молярна концентрація С(Х) - відношення кількості речовини компонента до об'єму розчину
Приклад. У 500 мл розчину знаходиться 10,6 г Na2CO3.
Обчислити молярну концентрацію розчину.
Рішення:
5) молярна концентрація еквівалента СЕ(Х) (еквівалентна концентрація) - це відношення еквівалентної кількості розчиненої речовини до об'єму розчину.
де Еm(Х) – молярна маса еквівалента розчиненої речовини. Величину Z* називають числом(фактором) еквівалентності. Число еквівалентності для елемента дорівнює його валентності в сполуці, для кислоти - основності, для основи - кислотності, або валентності металу; для речовин, які беруть участь в окисно-відновних реакціях - числу електронів, які приймають або віддають атоми окислювача або відновника.
Приклад. У 200 мл розчину знаходиться 4,9 г сірчаної (сульфатної) кислоти. Обчислити молярну концентрацію еквівалентів сульфатної кислоти.
Рішення.
Між об'ємом розчину і його молярною концентрацією еквівалента існує обернено пропорційна залежність:
За цією залежністю можна не тільки обчислювати об'єми розчинів, потрібні для проведення реакцій, а й за об'ємами розчинів, що беруть участь у реакції, знаходити їхні концентрації.
6) моляльна концентрація (моляльність розчину)Сm(Х) - це відношення кількості розчиненої речовини до маси розчинника (кг). Вона показує кількість молів розчиненої речовини, що припадає на 1 кг розчинника:
Приклад. 18 г глюкози розчинено у 500 г води. Розрахувати моляльність одержаного розчину.
Рішення: Моляльність використовують при фізико-хімічних дослідженнях розчинів, наприклад, при кріоскопічних та ебуліоскопічних визначеннях.
1.3. Властивості розчинів
Із законів, якимпідкоряються ідеальні розчини, найбільш важливими є закон Вант-Гоффа та Рауля.
Згідно з законом Вант-Гоффа (1885) осмотичний тиск розчину чисельно дорівнює тому тиску, який би мала розчинена речовина у газоподібному стані при тій же температурі та об'ємі, що і в розчині.
Осмос - явище, відкрите Ноле у 1743 році. Його суть полягає у дифузії складових частин розчину (розчинника та розчиненої речовини) через напівпроникну перегородку з неоднаковою швидкістю. Математичний вираз закону Вант-Гоффа співпадає з математичним виразом об'єднаного газового закону:
де: Р - тиск; V - об'єм, R - універсальна газова стала, Т - абсолютна температура, ν(Х) - число молів розчиненої речовини. Так як ν(Х)/V = С(Х), де С(Х) - молярна концентрація розчиненої речовини, то для закону Вант-Гоффа одержимо:
Згідно з першим законом Рауля відносне зниження тиску пари розчинника над розчином нелеткої сполуки пропорційне молярній долі розчиненої речовини:
де: Ро і Р - тиск пари над розчинником і розчином відповідно;
ν(Х) і ν(Р) – число молів розчиненої речовини і розчинника
відповідно.
Згідно з другим законом Рауля, для розбавлених розчинів підвищення температури кипіння або зниження температури замерзання пропорційне моляльній концентрації розчиненої речовини:
де: К - ебуліоскопічна або кріоскопічна стала.
Дата добавления: 2014-12-18; просмотров: 155 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |